Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe

Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe

Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe – być może słyszałeś już o takim systemie ochrony, jakim są bariery mikrofalowe. Jest to system, którego działania opiera się na wytworzeniu wiązki elektromagnetycznej pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Proces ten jest możliwy dzięki działaniu mikrofali o wysokiej częstotliwości. Być może teraz zastanawiasz się gdzie stosuje się ochronę tego typu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Jak działa bariera mikrofalowa?

Zasada działania bariery mikrofalowej jest bardzo prosta – polega ona na współdziałaniu nadajnika i odbiornika. W momencie, gdy odbiornik dostanie sygnał wskazujący na inne właściwości niż te, które nadawane są przez nadajnik, zaczyna je dokładnie analizować. W pierwszej kolejności system dokonuje weryfikacji, a mianowicie określa, czy zmiany w sygnale nie powstały na skutek zakłóceń naturalnych, np. zmiennych warunków atmosferycznych. W sytuacji, gdy odbiornik uzna, że przyczyną uruchomienia alarmu nie były żadne naturalne zakłócenia, uruchamia alarm. System jest w stanie odróżnić co spowodowało zakłócenia dzięki zastosowaniu cyfrowych algorytmów przetwarzania sygnałów. Bariera mikrofalowa potrafi wykryć różnicę pomiędzy masą człowieka, a masami małych zwierząt leśnych, polnych lub domowych, np. kotów, szczurów, psów, lisów czy myszy. Możliwość wyodrębnienia i odróżnienia sygnału alarmowego od innych sygnałów możliwa jest dzięki regulacji czułości i czasu pobudzenia detektorów mikrofalowych.

Co potrafi bariera mikrofalowa?

Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe
Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe

Bariery mikrofalowe to systemy ochrony, które są w stanie znaleźć zastosowanie w niemal każdej sytuacji. Jest to w głównej mierze spowodowane tym, że na rynku dostępne są ich różne warianty, które można dostosować do konkretnych potrzeb. Bariery o wysokim stopniu zaawansowania stosowane są zazwyczaj w zakładach karnych, elektrowniach, rafineriach, na lotniskach oraz do ochrony obiektów wojskowych. Niekiedy za ich pomocą chronione są także centra handlowe i fabryki. Natomiast mniej zaawansowane modele wykorzystywane są do ochrony posesji prywatnych, gdzie montowane są zazwyczaj na tarasach, bramach i ogrodzeniach. Wielkość strefy, która może zostać objęta zasięgiem bariery mikrofalowej zależy od kilku czynników, są nimi m.in.: rodzaj i zasięg anteny, odległość pomiędzy urządzeniami oraz czułość systemu. Ponadto każda próba zaślepienia czujki w nadajniku zostaje automatycznie wykryta i zgłasza do systemu. Dzięki nowoczesnej konstrukcji systemy są w stanie wykryć także wiele innych prób ingerencji, np.: przenoszenie, otwieranie obudowy, a także próby niszczenie sprzętu.

Ochrona miejsc publicznych

Bariery mikrofalowe to bardzo potężny system ochronny. Zaawansowane systemy zabezpieczeń potrafią osiągać duże zasięgi – nawet do 200m, dlatego wykorzystywane są zwłaszcza w obiektach, które wymagają najwyższej ochrony, takich jak:

  • Lotniska – bariery stosowane w tych obiektach używane są głównie w celu wykrywania ruchów samolotów, aby nie dopuścić do kolizji oraz w celu kontrolowania i regulowania ruchu. Od kilku lat bariery mikrofalowe służą także do nadzoru i pozyskiwania informacji dotyczących ruchu na terenie lotniska w czasie złej widoczności spowodowanej zjawiskami atmosferycznymi.
  • Elektrownie – w tych obiektach bariery mikrofalowe stosuje się wyłącznie w celach ochronnych, aby nie dopuścić do wtargnięcia na teren posesji złodziei, wandali lub przypadkowych osób, które mogłyby zrobić sobie krzywdę.
  • Fabryki i rafinerie – systemy ochronne na obszarach tych obiektów stosowane są zwłaszcza ze względu na duże ryzyko wystąpienia włamania.
  • Zakłady karne – jest to najbardziej popularne miejsce do wykorzystywania barier mikrofalowych. W nadzorowaniu tych obiektów kluczowa jest nie tylko ochrona przed wtargnięciem do obiektu, ale także przed jego opuszczeniem. Bariery mikrofalowe mogą zostać zastosowane jak ochrona obwodowa budynku, lub na obszarach pomiędzy murem zewnętrznym a ogrodzeniem wewnętrznym.

Zobacz również:

Ochrona prywatnych posesji

Systemy barier mikrofalowych mogą zostać użyte także do ochrony prywatnych posesji. Modele do tego typu celów są jednak mniej zaawansowane technicznie. Ich montaż przeprowadzany jest w taki sposób, aby mogły one obejmować: ogrodzenia, drzwi, tarasy, balkony i dachy. W ten sposób są w stanie wykryć każdy niepożądany ruch w okolicy domu. Mimo, że nie są one tak rozbudowane jak systemu służące do ochrony obiektów publicznych, to również są w stanie odróżnić masę człowieka od masy małego zwierzęcia. Osoby prywatne coraz częściej decydują się na skorzystanie z tego typu ochrony, ponieważ jest ona wysoce odporna próby oszustwa i manipulacji. Ponadto układ wyposażony jest w obwód ładowania baterii, dzięki któremu czujka pracuje prawidłowo nawet, gdy nastąpi chwilowy brak zasilania. Dodatkowo są bardzo proste w obsłudze i mogą być obsługiwane zdalnie. W czasie korzystania z barier mikrofalowych może zdarzyć się sytuacja, w której dojdzie do interferencji. Wynika ona z nachodzenia na siebie różnych stref ochronnych. W celu uniknięcia takiego problemu należy ustawić kilka kanałów pracy.