Ile kosztują jachty? Osoby, które nieco bardziej interesują się tematyką żeglarstwa doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak kosztowne jest to hobby. Ci z kolei, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nim z pewnością zastanawiają się, jak duży budżet na nie powinni przygotować. W tym wpisie skupimy się na kompleksowym wyjaśnieniu tego, ile mogą kosztować jachty i co może mieć wpływ na ich cenę. Czy będziemy sobie mogli na nie pozwolić? A może lepszym rozwiązaniem dla nas będzie sięgnięcie po inne rozwiązanie? Te, ale i wiele innych kwestii poruszymy poniżej.
Ile trzeba zainwestować w jacht?
Chcąc zakupić jacht trzeba się przygotować na to, że będzie się musiało na to wydać sporo pieniędzy. Wiele w tym wszystkim zależy od tego, na jaką opcję konkretnie się zdecyduje. Jachty są bowiem jak samochody – na rynku można znaleźć sporo różnych modeli dla ludzi o odmiennych potrzebach, oczekiwaniach oraz wymaganiach. Na jacht można więc wydać bardzo dużo lub znacznie mniej. Warto pomyśleć dodatkowo o kursach motorowodnych.
Ile kosztują jachty? To coś, co jest uzależnione od wielu różnych czynników. Chodzi tutaj między innymi o:
- typ jachtu – istnieje wiele różnych rodzajów jachtów. Tym najpopularniejszym wśród osób początkujących i mało wymagających są jachty żaglowe. Są one też jednymi z najtańszych. Ludzie często kupują jednak b również jachty motorowe i kolejno droższe houseboaty oraz superjachty. Wszystko tutaj zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań co do ilości luksusu, ale i funkcjonalności znajdujących się na pokładzie;
- rok jego budowy – każdego roku budowane są jachty. Nie są one przy tym jak wino – im starsze, tym ich jakość zazwyczaj spada. Oczywiście istnieją jednostki, które bardzo dobrze przeżywają zderzenie z czasem, nawet po wielu latach oferując najwyższy poziom komfortu, bezpieczeństwa i po prostu przygotowania. Wbrew pozorom, droższe jachty mogą być… tańsze. Decydując się na starszy rocznik należy się bowiem liczyć z koniecznością częstszego i bardziej kosztownego serwisowania. Choć to nie zawsze jest konieczne, należy mieć na uwadze taką możliwość;
- sezon – kupowanie jachtu w szczycie sezonu może być czymś wybitnie nierozsądnym. To właśnie wtedy bowiem jachty cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem i to wtedy ludzie kupują ich najwięcej. W wyniku tego większość ich producentów winduje ceny, wiedząc, że i tak sprzedadzą swoje jednostki. Lepiej, a raczej oszczędniej jest poczekać na zakończenie sezonu;
- wyposażenie jachtu – jachty mogą być wyposażane praktycznie we wszystko (zależnie od ich rodzaju). Zdarzają się jednostki z aneksem sypialnianym, a nawet z dużymi telewizorami, oddzielnym prysznicem i toaletą czy nawet z piekarnikiem. Za każdy dodatkowy bajer trzeba oczywiście zapłacić swoje, choć na pewno jest on czymś, co zwiększa komfort podróżowania. Oczywiście również wyposażenie bywa bardzo różnej jakości i klasy – jego obecność nie oznacza zatem najwyższej możliwej ceny. Przykładowy piekarnik można bowiem kupić w lepszej (droższej) i gorszej (tańszej) wersji.
Oczywiście nie zawsze trzeba kupować jacht nowy. Często lepszą opcją okazuje się być zakup modelu używanego. Ludzie posiadający jachty praktycznie zawsze bardzo o nie dbają. Są to w końcu pojazdy bardzo kosztowne, z którymi po prostu trzeba obchodzić się z należytą troską i uwagą.
Czy zakup jachtu to jedyne wyjście?
Wiedząc już, ile kosztują jachty bardzo często możemy dojść do jednej prostej konkluzji – nie są one czymś, na co może sobie pozwolić każdy. Jeżeli i my nie jesteśmy w tej grupie bardziej zamożnych osób, musimy znać alternatywy, które pozwolą nam na wypływanie w rejsy, ale jednocześnie nie będą nas zmuszały do większych inwestycji.
Jedną z najlepszych opcji alternatywnych dla zakupu własnego jachtu jest jego wyczarterowanie, a zatem po prostu wynajęcie. Można się na nie zdecydować bez większych zobowiązań – nas krótki okres czasu lub po prostu nas jednorazowy rejs. Oczywiście jest to opcja dająca znacznie mniej swobody w czasie wypraw i obarczająca sporą odpowiedzialnością za jacht. Jest ona jednocześnie czymś, na co może sobie pozwolić praktycznie każdy.
Osoby, które nie muszą samodzielnie kontrolować tego, co dzieje się na jachcie zawsze mogą wykupić rejs z załogą. Wtedy też nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za cokolwiek. To już jednak nie żeglarstwo, a zaledwie wybieranie się w podróż. Znajduje to jednak swoich zwolenników i z pewnością jest czymś, co dla wielu jest po prostu satysfakcjonujące.
Podsumowanie
Zastanawiając się nad tym, ile kosztują jachty bardzo często można załamać ręce. Nie są one tanie, a ich cena niejednokrotnie kilka razy przekracza cenę samochodu. Mimo wszystko musimy pamiętać, że zakup jachtu nie jest naszą jedyną opcją. Zawsze możemy zdecydować się na wynajem – zwłaszcza wtedy, gdy żeglarstwo (w tym kursy żeglarskie dla dzieci) traktujemy bardziej hobbystycznie i sezonowo, w żaden sposób nie wiążąc z nim swojej przyszłości. Tak właściwie to od tego zawsze polega się rozpocząć własną przygodę z nim, dopiero po złapaniu przysłowiowego bakcyla rozpoczynając myślenie o zakupie własnego jachtu.