Kto może świadczyć usługi prawnicze?

Kto może świadczyć usługi prawnicze?

Kto może świadczyć usługi prawnicze? Świat prawniczy wciąż nas zaskakuje i jeśli chodzi o regulacje prawne w tym zakresie w naszym kraju, na wielu płaszczyznach różne kwestie szwankują. W tym artykule będziemy chcieli spojrzeć na usługi prawnicze pod względem tego, kto może je świadczyć. Nie wszystko bowiem wydaje się być takie proste, jak jest w rzeczywistości, dlatego też warto temat rozwinąć nieco bardziej, by móc posiadać niezbędną wiedzę, kiedy na przykład to właśnie my z takich usług będziemy musieli skorzystać. Dopóki bowiem coś nas nie dotyczy, często zupełnie nie staramy się poznać tego tematu, a kiedy nagle musimy szybko skorzystać z danej opcji, wpadamy w panikę, bo jesteśmy w tym temacie laikami.

Do kogo zgłosić się po pomoc prawną?

Jeśli chodzi o usługi prawne, w tym zakresie nie ma kompleksowej i pełnej regulacji, jeśli chodzi o świadczenia tych usług. Patrząc na przepisy, określają one jedynie pomocy w tym zakresie od adwokatów, radców prawnych i notariuszy, a także rzeczników patentowych, czy doradców podatkowych. Jeśli zaś chodzi o pozostały zakres świadczenia usług, mają one co najwyżej swoje zastosowanie w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej. Mówiąc bardziej ogólnie, z racji tego, że przepisy nie są odpowiednio uregulowane, pomoc prawną mogą świadczyć więc zarówno prawnicy, którzy wykonują oraz którzy nie wykonują prawniczych lub pokrewnych porad oraz przedsiębiorcy, którzy tymi prawnikami nie są. Kim jest więc osoba, która nie wykonuje zawodu zaufania publicznego? Jest to prawnik, który ukończył studia prawnicze i uzyskał tytuł magistra. A kim jest osoba która wykonuje zawód zaufania publicznego? To prawnik, który wykonuje prawniczy lub pokrewny zawód będąc między innymi adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.

Do kogo zgłosić się po pomoc prawną?

Kto może świadczyć usługi prawnicze?
Kto może świadczyć usługi prawnicze?

Bardzo często wszystkie te zawody, które wymieniliśmy powyżej określane są mianem prawnik. Po części jest to prawda, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że sam prawni znacząco różni się od tych wszystkich zawodów. Prawnik nie posiada aplikacji, a więc nie może on prowadzić kancelarii adwokackiej, ale może na przykład oferować usługi prawne w formie doradztwa prawnego. Taka osoba nie występuje przed sądami, ale może tworzyć dokumenty, pomagać w przygotowywaniu pism, oferować pełną pomoc w zakresie doradztwa. Jeśli mamy problem, możemy zgłosić się do prawnika lub wybrać od razu adwokata bądź radcę prawnego. Kiedy więc wiedzieć, do kogo się udać? Bardzo często potrzebujemy jedynie przygotowania pisma do konkretnej sprawy lub na przykład nie chcemy adwokata, który miałby nas reprezentować w sądzie, ale takiej osoby, która nam doradzi, jak do danej sprawy podejść. Różnica między prawnikiem, a adwokatem, który oferuje usługi prawne jest przede wszystkim taka, że u adwokata zapłacimy zdecydowanie więcej pieniędzy, niż i zwykłego prawnika, który także posiada niezbędną wiedzę i umiejętności, ale nie ma on aplikacji. Skoro chcemy tylko pomocy przy zwykłej sprawie, po co więc przepłacać za wizytę, jeśli możemy skorzystać z usług samego prawnika i zapłacić za taką wizytę mniej? Inaczej jest w przypadku, jeśli mamy większy problem i wiemy, że być może pomoc adwokata okaże się być niezbędna, by móc w ogóle walczyć w sądzie o jak najbardziej łagodny wymiar kary lub o walkę o niewinność. W takich przypadkach nie ma sensu wybierać się do prawnika, jeśli i tak konieczny będzie wybór adwokata. W takim przypadku od razu korzystamy właśnie z jego pomocy.

Jaka jest różnica między prawnikiem, adwokatem, a radcą?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze. Nie ma ona jednak tytułu i nie może ona reprezentować klienta przed sądem. Może jednak świadczyć usługi prawne  w formie porad, może sporządzać dokumenty, umowy i opinie. Nie może prowadzić kancelarii prawnej, ale na przykład doradztwo prawne. Jeśli z kolei chodzi o adwokatów i radców prawnych, ci muszą ukończyć 5 – letnie studia prawnicze, jak również i 3 – letnią aplikację radcowską lub adwokacką zakończoną egzaminem zawodowym, który to prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeśli egzamin zostanie zaliczony, taka osoba trafia na listę radców prawnych lub adwokatów. Osoby takie mogą świadczyć usługi prawne jak prawnik, a także reprezentować swoich klientów przed wszystkimi sądami. Radcowie noszą togi z niebieskim żabotem, a adwokaci z zielonym żabotem. W chwili obecnej te dwa zawody nie mają żadnych ograniczeń, ale niestety w Polsce nie uregulowano jeszcze ujednolicenia tych dwóch zawodów w jeden.

Każda osoba może skorzystać z pomocy prawnej wybierając się do dowolnej kancelarii lub do doradztwa prawnego. O ile nie chodzi o reprezentowanie klienta przed sądem, o tyle usługi prawne mogą być świadczone zarówno przez prawnika bez aplikacji, jak również przez adwokata i radcę prawnego, który tą aplikację na, który zaliczył egzamin i który jest wpisany na listę radców lub adwokatów.