Malowanie zadaszenia – wybór farby do dachu, etapy prac

Malowanie zadaszenia - wybór farby do dachu, etapy prac

Malowanie zadaszenia – wybór farby do dachu, etapy prac wykończeniowych budynku, to jeden z ostatnich etapów budowy. Podczas realizacji estetycznych działań, warto zwrócić uwagę na dobrane produkty, a także technikę wykonywanych działań. To dzięki prawidłowo dopasowanym metodom oraz artykułom efekty realizacji będą trwałe, atrakcyjne oraz w pełni zadowalające. Jednym z ważnych końcowych elementów prac budowlanych jest malowanie dachu. Czym jest farba do dachu? Jaki produkt spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów? Jak nakładać tego rodzaju materiał?

Czym jest farba do dachu?

Końcowy etap budowy, renowacja dachu czy zmiana wyglądu wizualnego poszycia to czynności, które wymagają od wykonawców zastosowania odpowiednich technik i narzędzi pracy. Jednym z najpopularniejszych sposobów odnowienia blachy czy nadania budynkowi świeżego, oryginalnego wyglądu jest zastosowanie farby do dachu. Rozwiązanie to przynosi wiele korzyści, a nałożenie odpowiedniego preparatu przede wszystkim:

– odświeża kolor,

– zapewnia wodoszczelność poszczególnych elementów,

– zakrywa i eliminuje rdzę,

– impregnuje oraz zabezpiecza przed niekorzystnym działanie różnorodnych warunków atmosferycznych,

– pozwala na dalsze korzystanie z dachu przez kolejne kilka lat.

Farbowanie dachu to czynności, które mogą być wykonywane przy pomocy różnego rodzaju substancji, a także z wykorzystaniem wielu technik. Aby uzyskać zadawalające i trwałe efekty warto do tego procesu odpowiednio się przygotować.

Wybór prawidłowych materiałów

Renowację dachu warto rozpocząć od wyboru odpowiednio dopasowanej farby do dachów. Mieszanka ta powinna przede wszystkim być spójna z tworzywem z którego wykonane jest poszycie, jak również spełniać potrzeby i oczekiwania inwestorów. Wśród wielu obecnych na rynku artykułów do malowania pokrycia, należy wyróżnić m.in.:

  • farbę do blachy,
  • farbę do dachówek ceramicznych,
  • emulsję antykorozyjną,
  • bezbarwną powłokę impregnującą,
  • farbę do dachówek betonowych,
  • mieszankę koloryzującą,
  • farbę do dachu odbijającą promienie słoneczne UV,
  • itp.

Prawidłowy wybór materiału kryjącego powinien być dopasowany do rodzaju tworzywa dachu oraz oczekiwań. Wszystkie z wymienionych odmian farb posiadają podobne właściwości, a ich głównym celem jest ochrona i uszczelniania połaci.

Przygotowanie dachu do malowania

Malowanie zadaszenia - wybór farby do dachu, etapy prac
Malowanie zadaszenia – wybór farby do dachu, etapy prac

Proces malowania zadaszenia wymaga od wykonawców odpowiedniego przygotowania. Kolejnym etapem, następującym po wyborze odpowiedniej farby do dachu jest przygotowanie powierzchni. Brak wcześniejszych działań może wpłynąć na złe krycie farbą, jak również odpadanie naniesionej substancji. Pierwszym i głównym zadaniem jest usunięcie starego lakieru, a także wszelkich rdzawych ognisk. Aby dokładnie i precyzyjnie wyczyścić poszczególne elementy warto skorzystać ze szczotki nylonowej, która skutecznie pozbędzie się brudu, jednocześnie nie psując nawierzchni dachu. Czyszcząc dach warto również skupić się na wymyciu z powierzchni wszystkich tłustych plam olejowych, smarów czy niepożądanych substancji. Gdy blacha lub przestrzeń wykonana z innego tworzywa będzie w całości oczyszczona warto odpylić dach, a następnie go odtłuścić. Jak tego dokonać? Proces ten warto przeprowadzić przy pomocy rozpuszczalnika oraz ręcznych narzędzi do czyszczenia w postaci szczotek, ścierek, a także sprzętów do szczotkowania, skrobania czy szlifowania. Kolejnym etapem przygotowań, jest dokładne umycie całej wypolerowanej połaci – ręcznie lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Mycie powinno odbywać się z użyciem czystej wody bez dodatków jakichkolwiek detergentów. Tak przygotowaną powierzchnię można pokryć farbą do dachu.

Kolejne etapy malowania dachu

Malowanie połaci farbą nie należy do najprostszych czynności. Jednakże przestrzeganie pewnych zasad i reguł, z pewnością ułatwi pracę. Aby farba do dachu skutecznie pokryła wszystkie elementy zadaszenia należy postępować zgodnie z przedstawioną instrukcją.

1.MALOWANIE PODBITKI DACHU 

Podbitka to bardzo ważny element poszycia. To właśnie ta część jest widoczna na pierwszy rzut oka i jakoby reprezentuje całość zadaszenia. Dlatego bardzo ważna jest jego estetyka i odbiór wizualny. Te część dachu, najczęściej wykonaną z drewna więc warto wcześniej ją odpowiednio zabezpieczyć zabezpieczyć.

2.NANIESIENIE PREPARATU

Naniesienie farby może odbywać się na wiele sposobów. Małe powierzchnie malowane są zazwyczaj wałkami czy pędzlami. Odpowiednio dobrane wałki sprawią, że praca będzie postępować szybko i dokładnie. Jednakże narzędzie to uniemożliwia dotarcie do małych zakątków blachy czy innego tworzywa. Duże połacie malowane są najczęściej przy pomocy agregatów oraz specjalnych sprzętów natryskowych.

  1. SCHNIĘCIE

Po wykonaniu odpowiednich prac malarskich należy pozostawić preparat do wyschnięcia. Czas oczekiwania uzależniony jest od jakości i rodzaju farby do dachu,  panujących warunków oraz zaleceń producenta.

  1. PONOWNE POKRYCIE DACHU FARBĄ

W wielu przypadkach, dokładne zakrycie dachu wymaga powtórzenia działań. Dokładne i solidne malowanie powinno powtórzyć się 2, a w niektórych przypadkach 3 – krotnie.