Pompy ciepła

Pompy ciepła

Pompy ciepła – co powinniśmy wiedzieć? Nieustannie poszukujemy wydajnych i ekologicznych sposobów na uzyskanie ciepłej wody lub taniego ogrzewania domu. Dobrym rozwiązaniem mogą być pompy ciepła, które zyskują na popularności ze względu na rosnące ceny surowców mineralnych.

Co to jest pompa ciepła? Kto jest polecany w szczególny sposób? Do jakich zastosowań można zastosować pompę ciepła? Jak to działa? Ile to może kosztować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Co to jest pompa ciepła?

Pompy ciepła
Pompy ciepła

Gdy szukamy ekologicznego i niedrogiego ogrzewania, często decydujemy się na zastosowanie pomp ciepła. Gwarantuje nie tylko niskie koszty ogrzewania, ale także dziesięciolecia bezawaryjnej pracy. Warto wspomnieć, że pompa ciepła to bardzo wydajne urządzenie, które jest w stanie zebrać energię cieplną z otoczenia budynku i zamienić ją na niezbędną energię, taką jak ogrzewanie nieruchomości lub wody użytkowej. Dlatego takiego sprzętu nie należy uważać za kocioł. Pompy ciepła są w rzeczywistości częścią większego systemu. Składa się z trzech części – źródła solanki, pompy i górnego źródła. Ta pierwsza to w rzeczywistości ziemia, powietrze lub woda. Z drugiej strony pompy pochłaniają ciepło z otoczenia i przekształcają je w użyteczne właściwości. Jeśli chodzi o górne źródło, to w zdecydowanej większości jest to ogrzewanie płaszczyznowe. Główną cechą pomp ciepła jest to, że wykorzystują tak zwaną energię odnawialną. Dziś jest nieodłącznym elementem niemal każdego domu niskoenergetycznego. Jednak zanim urządzenia te stały się naprawdę atrakcyjnym źródłem ciepła, nad technologią pracowało wielu wybitnych naukowców.

Komu polecana jest pompa ciepła?

Pompy ciepła są właściwie alternatywą dla ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego. Warto wspomnieć, że aż dwie trzecie kosztów eksploatacyjnych jest związanych z ogrzewaniem. Pompy ciepła nadają się nie tylko do budynków jednorodzinnych, ale także do budynków wielorodzinnych, komunalnych i przemysłowych. Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy budynek jest nowy, czy wybudowany wiele lat temu. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że cena pomp w ostatnich latach znacznie spadła. Jako takie stały się prawdziwymi pretendentami do kotłów – nie wymagają nadzoru ani tankowania. Pompa ciepła dla użytkownika to oszczędność, ponadprzeciętny komfort i czystość. Należy w tym miejscu podkreślić, że pompy ciepła są niemal bezobsługowe – wystarczy tylko poprawnie ustawić temperaturę. Resztą zajmie się zautomatyzowany system. Warto podkreślić, że pomieszczenie za pomocą ciepła można wykorzystać w niemal dowolny sposób. Kolejną ogromną zaletą jest to, że nie potrzebujemy paliwa ani infrastruktury bezpośrednio związanej z przetwarzaniem i odbiorem paliw konwencjonalnych.

Do jakich zastosowań można zastosować pompę ciepła?

Wiemy już, czym jest pompa ciepła i gdzie sprawdza się najlepiej. Teraz warto uzyskać więcej informacji o tym, jak zastosować to rozwiązanie. Powinieneś wiedzieć, że pompy ciepła znacznie się zmieniły w ciągu ostatnich kilku lat. To już nie są proste prototypy tylko do ogrzewania pomieszczenia. Na dzień dzisiejszy zakres zastosowań jest znacznie szerszy. Pompy ciepła sprawdzą się również w chłodzeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich w klimatyzatorze – idealnie komponują się z żywiołami. Pompy ciepła są z powodzeniem stosowane w basenach. Mogą podgrzewać wodę w lokalnych zbiornikach wiosną, latem i jesienią. Z ciekawości warto wspomnieć, że są wykorzystywane w rolnictwie.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to jedno z urządzeń bardzo podobnych do małych lodówek i pionowych kotłów gazowych. Wiele osób twierdzi, że pompa działa bardzo podobnie do lodówki. Urządzenie wykorzystuje ciepło do ogrzewania – jest ono przepompowywane z chłodniejszego źródła do cieplejszego medium w wyniku zmian termodynamicznych.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Ich niski koszt sprawia, że ​​są coraz bardziej popularne wśród inwestorów. Urządzenia te skutecznie obniżają koszty związane z ogrzewaniem, a jednocześnie są czyste – nie emitują spalin, co jest bardzo rozsądne. Koszt zakupu uzależniony jest od takich czynników jak geologia, technika budowy domu, sposób montażu, sposób ogrzewania oraz lokalizacja budynku. Więc jasne jest, że chodzi o ilość. W przypadku fotowoltaiki może sięgać od 50 000 do 70 000 zł.