Czym kierować się przy zakupie komputera domowego?

Czym kierować się przy zakupie komputera domowego?

Czym kierować się przy zakupie komputera domowego? Branża sprzętów elektronicznych jest najszybciej rozwijającą się dziedziną gospodarki, a ciągły postęp technologiczny sprawia, że każdego roku na rynku pojawiają się nowe, wydajniejsze podzespoły do komputerów. I to właśnie ciągły rozwój elektroniki sprawia, że dobry pecet nie tylko stanowi inwestycję zapewniającą długie lata sprawnego działania urządzenia, ale także sprawdza się jako podstawa do dalszych modernizacji w przyszłości, które zmniejszają koszty eksploatacji sprzętu.

Jeżeli planujesz zakup własnego peceta, a nie masz odpowiedniej wiedzy do wybrania właściwego modelu urządzenia, to dobrze trafiłeś – przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, dzięki któremu wybierzesz właściwy model spośród setek dostępnych na rynku komputerów!

Płyta główna – korpus każdego komputera

Najważniejszym pod względem ergonomii całości elementem każdego komputera jest jego płyta główna, która pozwala na złożenie całości urządzenia. Dobrej jakości płyta główna jest inwestycją w przyszłość – praktycznie każdy inny element sprzętu można wymienić podczas modernizacji lub w przypadku awarii, natomiast montaż nowej płyty głównej wiąże się z dużą ilością problemów. Podczas wybierania tego rodzaju podzespołu warto jest się kierować ilością oraz typem złącz, szczególnie w przypadku slotów na kości pamięci RAM; nowoczesne płyty główne powinny zawierać co najmniej cztery gniazda na pamięć RAM, a także złącza obsługujące najnowsze generacje procesorów do komputerów takich jak Intel Core 8 oraz Core 9.

Procesor – centrum obliczeniowe peceta

To właśnie procesor jest centralnym układem wszystkich rodzajów komputerów. CPU odpowiada za wykonywanie większości obliczeń, a od prędkości podzespołu zależy także szybkość działania całego sprzętu, szczególnie w przypadku wymagających aplikacji takich jak nowoczesne gry czy programy do obróbki wideo lub obrazów. Na rynku znaleźć można obecnie dwie wielkie firmy produkujące procesory, czyli Intel oraz AMD. Pod względem CPU konkurencję zdecydowanie wygrywa Intel – większość procesorów sprzedawanych w obecnych komputerach jest wyprodukowana przez właśnie tę firmę. Procesory Intela charakteryzują się znacznie większą szybkością obliczeń, sprawniejszą grafiką zintegrowaną oraz licznymi rozwiązaniami technologicznymi nieobecnymi w produktach AMD. Wadą najnowszych generacji CPU Intela jest natomiast ich dość wysoka cena. Ze względu na przewagę technologiczną firma ta narzuca wysokie ceny, przez co procesory AMD są znacznie lepszym rozwiązaniem dla budżetowych komputerów, które nie będą wykorzystywane do gier lub pracy.

Karta graficzna – to, co gracze lubią najbardziej

Czym kierować się przy zakupie komputera domowego?
Czym kierować się przy zakupie komputera domowego?

Karta graficzna to zazwyczaj najdroższy element nowego peceta; ceny tego rodzaju podzespołu potrafią osiągać nawet kilku tysięcy złotych! Co więcej, najlepsze komputery dla graczy lub profesjonalnych montażystów wymagają dwóch GPU tego samego rodzaju zestawionych razem dla lepszej wydajności. Jeżeli planujesz zakup peceta przede wszystkim dla zwykłych, domowych aktywności takich jak korzystanie z internetu czy oglądanie filmów, w większości przypadków powinna ci wystarczyć grafika zintegrowana, która jest dołączona do części procesorów. Natomiast jeżeli jesteś graczem, nie tylko powinieneś wyposażyć się w porządne GPU, ale też powinieneś rozważyć zakup procesora bez zintegrowanej grafiki, co pozwoli ci na niewielkie oszczędności. Jeżeli chodzi o rynek kart graficznych, dwaj główni konkurenci to Nvidia oraz AMD. I choć znowu AMD jest na przegranej pozycji, GPU wyprodukowane przez tą firmę wciąż są sensownym rozwiązaniem wykorzystywanym w wielu dobrej jakości komputerach. Przy wybieraniu karty graficznej warto jest pamiętać, że postęp technologiczny w tym segmencie sprzętu komputerowego jest na tyle dynamiczny, że w wielu przypadkach słabsze jednostki GPU będą wymagały wymiany już po kilku latach od zakupu! Czołowe, najdroższe podzespoły to duży wydatek, ale pozwolą one na wygodne granie w najnowsze tytuły przez wiele lat od zakupu.

Zasilacz i chłodzenie – ważne, choć zapomniane elementy komputera

Na sam koniec zostawiliśmy zasilacz oraz chłodzenie, czyli dwa niezwykle ważne, choć często zapominane elementy komputera. Ten pierwszy jest gwarancją poprawnego działania całości, to drugie natomiast potrafi znacząco wydłużyć czas eksploatacji karty graficznej czy procesora oraz zwiększyć wydajność urządzenia. Podczas wyboru zasilacza należy bezwzględnie postawić na sprzęt sprawdzonych firm – słabej jakości moduły zasilające są często powodem awarii, która może doprowadzić do spalenia całości komputera! Przy zakupie zasilacza można też rozważyć wybranie modelu o większej ilości “obsługiwanych” woltów, co pozwoli na ewentualną rozbudowę peceta w przyszłości. Jeżeli chodzi o chłodzenie, w przypadku pecetów do zastosowań biurowych wystarczą domyślne komponenty chłodnicze w procesorze i karcie graficznej. Dla komputerów gamingowych warto jest jednak wyposażyć się albo w tańsze, choć wciąż efektywne chłodzenie powietrzne, albo w nowoczesne i kosztowne chłodzenie wodne, które znacząco poprawi wydajność urządzenia oraz komfort grania w najnowsze tytuły.