Czym jest lombard?

Lombard do miejsce, w których szybko i bez problemów pod zastawem wartościowych przedmiotów można uzyskać pożyczkę. Wiele osób nigdy nie korzystało i nie testowało jak działają lombardy. Jednak jest to jakiś sposób jeśli potrzebujemy szybko pieniędzy, a nie mamy jak ich uzyskać. Jak zostawić w zastaw materialne przedmioty? Jak kupować w lombardzie? Czy warto korzystać z takich usług?

 

Czym jest lombard?

 

Lombard to miejsce, w których udziela się pożyczek pod zastaw rzeczy i ruchomości. Przedmioty te muszą mieć pewną wartość. Pożyczki w lombardzie udzielane są na sumę maksymalną wartości przedmiotu, jaki zastawiamy. Pracownicy lombardu w stosują się do przepisów kodeksu cywilnego. W całym kraju jest bardzo dużo lombardów, które,  są bardzo często odwiedzane przez klientów. W większych miastach niektóre lombardy ze sobą konkurują. Lombard w Warszawie czy Krakowie to miejsce, gdzie można nie tylko oddać, ale też znaleźć fajne i ciekawe przedmioty. Ludzie nieraz zastawiają daną rzecz i już po nią nie wracają, żeby ją wykupić 

 

Lombardy w Warszawie czy innych miastach działają legalnie  i zgodnie z przepisami. Osoba, która przynosi zastaw, musi być pełnoletnia. Powinna posiadać ze sobą dokument tożsamości i oświadczyć, że dany przedmiot należy do niej. W niektórych sytuacjach wymagany jest dokument zakupu albo potwierdzający jego własność. Czasami zdarza się, że do lombardu trafiają rzeczy kradzione. Pracownicy chcą się tego ustrzec. W lombardach możemy zastawiać również wiele różnych wartościowych przedmiotów. Niektórzy przynoszą telefony komórkowe, laptopy, tablety, biżuterię, sprzęt rtv i agd. Zdarza się, że ludzie zastawiają nieruchomości i samochody. Oferta jest uzależniona od właściciela lombardu. W takich miejscach możemy zarówno zastawiać sprzęt i brać pod niego pożyczkę, jak i również kupować przedmioty, które nie zostały odebrane. W takich lombardach w Warszawie zdarza się czasami upolować fajne okazje.  

 

Jak zastawiać/brać pożyczkę pod zastaw?

 

Jeśli chcemy zastawić sprzęt i wziąć za niego pożyczkę to musimy przyjść do lombardu osobiście. W tym celu należy mieć ukończone 18 lat i posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem — np. dowód osobisty, paszport. Czasami zdarza się, że lombardy umożliwiają kontakt  telefoniczny czy internetowy. Zdarza się, że pracownik lombardu odwiedza klienta też w domu. Wszystko zależy od tego jaką rzecz chcemy zastawić. Pracownik lombardu w Warszawie ogląda daną rzecz, a potem ocenia ile za to może zaoferować pożyczki. Jeśli klient się zgadza zostaje podpisana umowa. Umowa posiada zapis informacji takich jak dane lombardu i osoby wystawiającej, sumy, daty i warunki umowy. Umowa taka przeważnie podpisywana jest na 31 dni. W niektórych sytuacjach terminy mogą być krótsze lub dłuższe. Jeśli nie uda nam się wykupić towaru w terminie, a w umowie jest zapis, że można przedłużyć termin, to jeśli lombard w Warszawie wyrazi zgodę, będziemy mogli go przedłużyć. Oprócz samej pożyczki będziemy musieli zwrócić również prowizje i oprocentowanie. Jeśli nie zdążymy spłacić zastawu na czas, to przechodzi zgodnie z umową na lombard, po pewnym czasie  jest wystawiony na sprzedaż.

 

Jak kupować w lombardzie?

 

Jeśli chcemy kupić przedmiot w lombardzie, możemy to zrobić bardzo prosto- tak jak w zwykłym sklepie. Jeśli już wybierzemy dany przedmiot, wystarczy za niego zapłacić i już jest on w naszym posiadaniu. Pracownik lombardu wystawi również rachunek potwierdzający sprzedaż. Czasami zdarza się i tak, że lombardy udostępniają przedmiot na raty, ale klient powinien mieć zdolność kredytową i pozytywna opinię z banku, który współpracuje z lombardem. Nie powinniśmy się martwić czy transakcje dokonywane w lombardzie są bezpieczne. Obawy te głównie dzielą się na wątpliwości przy zastawianiu rzeczy oraz przy kupowaniu przedmiotów pochodzących z lombardu. Jeśli wybierzemy dobrze miejsce i będziemy się kierować pewnymi zasadami na pewno będziemy pewniejsi. Lombardy w Warszawie działają zgodnie z prawem. Lombardy są legalnie działającymi instytucjami i starają się aby sprzedawany towar był legalny i zgodny ze stanem faktycznym. 

 

Jeśli zamierzamy zakupić dany przedmiot w lombardzie albo chcemy go zastawić warto skorzystać z zaufanych czy sprawdzonych lombardów. Z pewnością odpowiednie będą te należące do dużych sieci. Można im zaufać ze względu renomę marki czy jakość obsługi. Pracują tam doświadczeni pracownicy, dbają o prawidłowy przebieg transakcji. Raczej dbają o swoją renomę, ponieważ jeśli coś by poszło nie tak mogliby dużo stracić w oczach klientów. Najlepszą rekomendacją są zadowoleni klienci, którzy wracają nie raz do danego lombardu nie raz, nie dwa, ale nawet kilkukrotnie. Są osoby, które raz skorzystają z takiej usługi w przypadku problemów. A są i tacy, którzy korzystają bardzo często z usług lombardów. Oczywiście samo korzystanie to nic złego, ale trzeba to robić z umiarem, żeby nie stało się to uzależnieniem. Jeśli rzeczywiście potrzebujemy pieniędzy na „już” i nie chcemy iść do banku po pożyczkę, to możemy skorzystać z usług lombardu.