Czym zajmuje się chirurgia plastyczna? 

Czym zajmuje się chirurgia plastyczna?

Czym zajmuje się chirurgia plastyczna? Jeszcze do niedawna, bowiem zaledwie kilkanaście lat temu chirurgia plastyczna była niezbyt poznanym pojęciem w naszym kraju. Jeszcze całkiem niedawno bo kilkanaście lat temu chirurgia plastyczna było mało znanym pojęciem w Polsce. Zwykle kojarzona była z serialami amerykańskimi. Dla naszych rodaków była to całkowita abstrakcja. W dzisiejszych czasach każdy kto ma dyspozycji odpowiednio dużą ilość gotówki może poddać się operacji plastycznej. Coraz więcej pań, ale także i mężczyzn decyduje się właśnie na tego typu zabiegi. 

W Polsce posiadamy coraz to lepszych specjalistów kształcących się nie tylko na Polskich uczelniach, ale również i za granicą. Chirurgia plastyczna na co dzień dotyczy najczęściej korekcji etycznej ciała.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż w Polsce chirurgia plastyczna zapoczątkowana została niedługo po II wojnie światowej. Jej pierwsze przeznaczenie było nieco inne, aniżeli teraz. Chirurgia plastyczna miała bowiem służyć weteranom wojennym, którzy ucierpieli niestety w wyniku działań o charakterze zbrojnym. Posiadają głębokie rany, które z czasem przerodziły się w szpecące blizny. Nikt nie spodziewał się, iż chirurgia plastyczna rozwinie się do takiego poziomu jak obecnie. Dzisiaj chirurgia plastyczna zajmuje się głównie poprawianiem wyglądu. Biorąc pod uwagę względy estetyczne wiele kobiet i oczywiście mężczyzn pragnie poprawić swój własny wygląd.

Jakie zabiegi może wykonać chirurg plastyczny?

Nierzadko do chirurga plastycznego udajemy się z nazbyt odstającymi uszami, czy też po to ażeby poprawić wygląd i kształt naszego nosa. Częste są także zabiegi liftingujące, czy zabiegi wszczepienia implantów piersi celem ich powiększenia. Chirurg plastyczny zajmuje się także wykonywaniem operacji liposukcji, czy też zmiany narządów płciowych w celu zmiany płci pacjenta (chociaż takie operacje są ciągle rzadkością).

Trzeba mieć na uwadze to iż zabiegi w zakresie medycyny estetycznej są często bardzo drogie. Nie warto jednak stawiać na oszczędności w takim przypadku. Trzeba wybierać specjalistów sprawdzonych, mających dobre opinie i posiadających duże doświadczenie. Wyższe ceny zabiegów związane są także z tym, iż dobrej jakości sprzęt używany w chirurgii plastycznej jest niezwykle drogi. Wymaga również częstych przeglądów, co także generuje koszty. Poza tym wyposażenie sali operacyjnej, pensje dla anestezjologa, czy samego chirurga. Każdy chirurg, mający odpowiednie wykształcenie ceni swoją pracę.

chirurgia plastyczna
chirurgia plastyczna

Obecnie niezwykle popularny zabieg, który wykonywany jest przez chirurgów plastycznych stanowi botox. Polega on na wstrzyknięciu toksyny botulinowej celem wygładzenia zmarszczek. Botoks może być również używany do powiększania ust. Toksyna botulinowa blokuje połączenia mięśniowo-nerwowe, niemniej nie ma on żadnego wpływu na receptory czuciowe umiejscowione w skórze.

Botoks to także substancja, którą stosuje się także celem leczenia nadpotliwości. Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż botoks używany jest też podczas leczenia napadów migrenowych. Wstrzykiwany do mięśni odpowiedzialnych za mimikę, niweluje zbyt duże napięcia. Jest to bardzo skuteczny środek na dolegliwości bólowe głowy. Celem wybrania właściwego gabinetu chirurga plastycznego, warto poznać opinie na jego temat. Znajdziemy je bez problemu w internecie. Zapoznajmy się również z opisem zabiegów na stronie danej kliniki. Dzięki temu będziemy mogli niejako sprawdzić, czy dany chirurg plastyczny podoła naszym wymaganiom. Warto umówić się wcześniej na indywidualną konsultację, aby rozwiązać ewentualnie dręczące nas wątpliwości na temat wybranego zabiegu.

Czym zajmuje się dokładnie chirurgia plastyczna

Chirurgię plastyczną chirurgia-plastyczna24.pl możemy podzielić na dwie główne kategorie : chirurgię rekonstrukcyjną, jak i chirurgię estetyczną.

Chirurgia rekonstrukcyjna

To właśnie ona zapoczątkowała chirurgię plastyczną. Sięga jeszcze czasów I wojny światowej, podczas której wykonywano zabiegi, które ratowały zdrowie i życie żołnierzy. Pierwsza klinika w Europie powstała natomiast w latach 30-tych dwudziestego wieku. Głównym zadaniem chirurgii rekonstrukcyjnej będzie przywracanie uszkodzonym tkankom odpowiednich funkcji. Zabiegi z tegoż zakresu wykonywane są u osób mających wady wrodzone, czy też uszkodzenia ciała powstałe podczas wypadku, oparzenia, albo powikłania po przeprowadzonym leczeniu chirurgicznym.

Chirurgia estetyczna (nazywana inaczej kosmetyczna)

Zabiegi z tegoż zakresu stosowane są celem poprawy wyglądu wybranych części ciała. Równocześnie wraz ze zmianą wyglądu następuje także efekt psychologiczny. Operacje chirurgiczne w tym przypadku wykonywane są z powodów estetycznych i subiektywnych, a nie z uwagi na względy estetyczne.

Chirurgia plastyczna – najbardziej popularne zabiegi

Czym zajmuje się chirurgia plastyczna?
Czym zajmuje się chirurgia plastyczna?

Najbardziej popularne zabiegi wykonywane w obrębie chirurgii plastycznej można podzielić na dwie grupy. Zabiegi rekonstrukcyjne to leczenie:

  • oparzeń,
  • obrażeń wymagających wykonania przeszczepów,
  • uszkodzeń spowodowanych nowotworami,
  • wad wrodzonych, np. rozszczepu podniebienia i wargi.

Chirurgia estetyczna to :

  • plastyka brzucha,
  • lifting twarzy,
  • korekta powiek,
  • operacja nosa.

Mało inwazyjne zabiegi estetyczne mogą oferować krótszy czas rekonwalescencji oraz mniejsze ryzyko powikłań, co jest atrakcyjne dla osób, które chcą szybko wrócić do codziennych aktywności. Jednak, podobnie jak w przypadku bardziej inwazyjnych procedur chirurgicznych, ważne jest, aby każdy zabieg był przemyślany i wykonany przez doświadczonego specjalistę.