Fotografia jakie żarówki?

Fotografia jakie żarówki?

Fotografia jakie żarówki? Jak wybierać żarówki do fotografii? Jakich żarówek fotograficznych używasz, aby temperatura barwowa była cieplejsza i chłodniejsza na Twoich zdjęciach studyjnych? Istnieje tak wiele żarówek fotograficznych, które różnią się stylem, typem, temperaturą barwową i mocą. Przed zakupem, polecam przeczytanie poniższego postu, aby osiągnąć idealne oświetlenie studyjne. 

Światło ciepłe, czy zimne?

Wszystkie żarówki fotograficzne mają swoją własną temperaturę barwową – ich indywidualny kolor, który jest pomiędzy czerwonym i niebieskim schematem kolorów. Na przykład, wiele popularnych źródeł światła jest “ciepłych”. Można zauważyć, że świece, wschody słońca i żarówki mają kolor zbliżony do czerwonego. Jeśli chodzi o lampy błyskowe aparatów fotograficznych, emitują one “zimne” światło, które jest podobne do niebieskiego. Kelwin jest standardowym międzynarodowym sposobem zapisu tego parametru. Należy pamiętać, aby używać wyższych liczb do określania “zimnych” kolorów. Na przykład, niebieski i biały są oznaczane na ponad 4000K. Dla “ciepłych” kolorów, wartości te wynoszą około 2000K. Niebieski jest na szczycie i ma najwyższe oznaczenie. Wielu fotografów korzysta z naturalnego światła, które ma około 4800K. Aby wybrać najlepsze żarówki do fotografii wnętrz, musisz wiedzieć, jaka temperatura barwowa jest idealna dla Twoich celów zawodowych. Załóżmy, że chcesz robić zdjęcia z ciepłą, zachęcającą atmosferą. Jeśli wybierzesz żarówkę o temperaturze barwowej 7000k, nie będziesz w stanie osiągnąć swojego celu. Zdjęcia będą wyglądały na zimne. Dlatego tak ważne jest, aby fotografowie znali i stosowali skalę Kelwina. Ten prosty sekret doprowadzi do doskonałych rezultatów i pozwoli Ci na robienie wysokiej jakości i dokładnych zdjęć. Więc po prostu zapisz skalę temperatury barwowej i działaj!

Rodzaje świateł studyjnych

Fotografia jakie żarówki?
Fotografia jakie żarówki?

Jeśli chcesz zaplanować doskonałą studyjną sesję zdjęciową i uzyskać wyraźne zdjęcia, musisz kupić najlepsze żarówki do studia fotograficznego. Ale twój wybór powinien być oparty na efektach, które lubisz i wyglądzie obrazu, który chcesz osiągnąć. Proponuję przyjrzeć się najszerzej stosowanym odmianom studyjnych źródeł światła. Te jasne i mocne źródła światła wyglądają jak te, których zwykle używamy w domu. Ale są one bardziej wydajne, aby sprostać naszym profesjonalnym potrzebom fotograficznym.  Dają one piękne pomarańczowe światło i sprawiają, że oświetlenie wygląda naturalnie, jak jasne światło dzienne w słoneczny letni dzień. Należy pamiętać, że goła żarówka daje bardzo ostre światło. Można to zmienić stosując materiał dyfuzyjny, odbłyśniki i inne dodatki. Żarówki są gorące i należy używać ich ostrożnie. Należy o tym pamiętać przy fotografowaniu dzieci i zwierząt domowych, a także przy fotografowaniu różnych produktów, które mogą się topić. Wielu użytkowników preferuje ten rodzaj oświetlenia ze względu na jego niską cenę. Jednocześnie wymaga ono więcej energii elektrycznej. Jest ona potrzebna do podgrzania żarnika. Również żywotność tych żarówek jest bardzo krótka – około 1000 godzin.

Jaki typ żarówki jest najlepszy?

Chociaż świetlówki są bardziej efektywne niż żarówki, to wytwarzają tylko 60-100 watów. Oznacza to, że zużywają mniej energii, ale ich wydajność jest również znacznie niższa. Wielu profesjonalistów używa ich jako światła fotograficznego, ponieważ są niedrogie i łatwe do kupienia i wymiany. Niestety, większość użytkowników nie lubi ich z powodu migotania i okropnego pomarańczowo-zielonego odcienia. Jednak nowe typy tych żarówek są produkowane bez takich wad. Oferują one możliwość wyboru pomiędzy wieloma różnymi temperaturami barwowymi. Ponadto, nowoczesne lampy fluorescencyjne są dość miękkie i bardziej wydajne niż zwykłe żarówki. Ich wydajność staje się podobna do lamp HMI. Możesz znaleźć dowolną temperaturę barwową, której potrzebujesz, od wolframu do normalnego światła słonecznego. Te żarówki dla fotografii są najbardziej kompaktowe i mają minimalną wagę. Zdecydowanie powinieneś używać żarówek fluorescencyjnych, jeśli potrzebujesz “zimnego” światła do sesji zdjęciowej w studio. Popularne zestawy oświetleniowe do fotografii zawierają bardzo kontrowersyjny typ żarówki. Mówię o CFL, co jest skrótem od “compact fluorescent light”. Jest to stosunkowo nowy element fotograficznego sprzętu oświetleniowego, który został stworzony z myślą o kryzysie energetycznym. Niestety, wynalazek ten ma więcej wad niż rzeczywistych zalet. Świetlówki te emitują brudną energię elektryczną i są niebezpieczne dla środowiska. Do tego są wykonane z rtęci, więc ich utylizacja wymaga szczególnego wysiłku i nie można ich poddać recyklingowi. Żarówki CFL są pozycjonowane jako idealny wybór do oświetlenia aparatu, ale ja ich nie polecam. Powinieneś unikać takiego oświetlenia, jeśli nie chcesz mieć problemów takich jak mieszany balans bieli w swoich ujęciach. Wybór żarówki nie jest wcale trudny. Wystarczy dobrać odpowiednią moc – w studio fotograficznym warto stosować ciepłe światło, które nada naturalność fotografiom. Zdjęcia wyjdą fenomenalnie!