Gładź szpachlowa gotowa

Gładź szpachlowa gotowa

Gładź szpachlowa gotowa – jak położyć ją wałkiem? Kładzenie gładzi wymaga od nas dużej precyzji. Po jej aplikacji na ścianie czy suficie nie powinno być widocznych żadnych nierówności, które wymagałyby mozolnego szlifowania. Rosnącą popularnością cieszy się metoda nakładania gładzi wałkiem. Sięgają po nią profesjonalne ekipy remontowe, jak i osoby mniej doświadczone.

Gotowa gładź szpachlowa do nakładania wałkiem

Do nakładania wałkiem najlepsza okazuje się gotowa gładź polimerowa. Tak samo, jak ta gipsowa, jest ona polecana do wykonywania cienkiej warstwy wykończeniowej. Za jej pomocą możemy uzyskać perfekcyjnie gładkie powierzchnie. Cienka warstwa gładzi tworzy podłoże dobrze przygotowane do późniejszego malowania farbą. Produkt polimerowy zazwyczaj nakłada się jako warstwę grubości 1-3 mm. Charakteryzuje się on lepszą przyczepnością do podłoża oraz elastycznością, porównując z klasyczną gładzią gipsową. Ten materiał budowlany jest też odporniejszy na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Co ważne gładź polimerowa nadaje się też do wnętrz, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza (pralnia, łazienka, kuchnia).

Gotowa gładź szpachlowa – zalety

Główną zaletą docenianą przez budowlańców, jak i osoby niedoświadczone w remontach jest wygoda użytkowania gotowego produktu. Gładzi tej nie trzeba specjalnie przygotowywać i rozrabiać z wodą. Gotowa gładź szpachlowa nadaje się do aplikacji od razu po otwarciu pojemnika. Dzięki temu możemy zaoszczędzić swój czas, jak i nie martwić się o uzyskanie odpowiedniej konsystencji masy. Jest to świetny produkt dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z nakładaniem gładzi. Gotowy produkt można nakładać ręcznie lub maszynowo. Kolejną zaletą gotowej gładzi szpachlowej jest oszczędność. Dzięki pojemnikom z przykrywką, pozostałości niewykorzystanej masy nie musimy wcale wyrzucać. Wystarczy, że zamkniemy szczelnie opakowanie, a resztę masy będziemy mogli zużyć w późniejszym czasie. Gotowa gładź szpachlowa nadaje się do użytku przez wiele miesięcy i co ważne, nie traci z czasem swoich właściwości. Warto podkreślić, że nie wymaga dodatkowego gruntowania, co także wpływa na oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Nie bez znaczenia jest to, że gotowa gładź szpachlowa jest nowoczesnym produktem o wysokiej jakości. Wykorzystano w jej produkcji najnowsze technologie i ekologiczne standardy. Aby uzyskać efekt idealnie gładkich ścian, wystarczy, że nałożymy cieniutką warstwę masy. Gładzie szpachlowe w wersji gotowej do użycia odznaczają się prostotą w nakładaniu. Pozwalają na oszczędność czasu i pieniędzy, właśnie dlatego z pewnością warto po nie sięgnąć.

Jak nałożyć gotową gładź szpachlową – wałkiem czy pacą?

Gładź szpachlowa gotowa
Gładź szpachlowa gotowa

Profesjonalne firmy wykończeniowe wykorzystują do nakładania produktu specjalne agregaty z pistoletem. W warunkach domowych stosuje się najczęściej wałki i szpachle. Oba tymi narzędziami można uzyskać pożądany efekt, a więc wybór zależy od naszych własnych preferencji. Jeżeli gotową gładź szpachlową będziemy nakładać na duże powierzchnie, wówczas wygodniejszym rozwiązaniem będzie nakładanie jej wałkiem. Dzięki niemu prace zostaną przeprowadzone szybko i sprawnie. Trzeba jednak pamiętać, aby zakupić wałek wysokiej jakości. W sprzedaży znajdują się specjalne narzędzia do nakładania gładzi. Wybór danego rozwiązania zależy od rodzaju podłoża. W przypadku gładkich powierzchni sprawdzą się wałki o długości włosia do centymetra. Co ważne, nie każda masa nadaje się do nakładania wałkiem. Jeżeli będziemy nakładać gładź jedynie punktowo, wówczas możemy sięgnąć po pacę.

W jaki sposób nałożyć gotową gładź szpachlową wałkiem?

Do nakładania wałkiem najczęściej wybierana jest gładź polimerowa. Możemy ją zastosować na murach oraz stropach pokrytych tynkiem gipsowym, cementowo-wapiennym, cementowym. Produkt ten nadaje się też do aplikacji na płytach gipsowo-kartonowych cementowo-włóknowych i gipsowo-włóknowych.

1. Przygotowanie podłoża

Powierzchnia musi być czysta, nośna i zwarta. Musimy pozbyć się z niej starych powłok malarskich i wszelkich luźnych elementów. Przez nie, gładź traci na swojej przyczepności. Stalowe części musimy zabezpieczyć antykorozyjnie. Świeże tynku oraz podłoże silnie chłonące wodę, trzeba koniecznie zagruntować specjalnym gruntem.

2. Przygotowanie gładzi polimerowej

Gotowy produkt wystarczy tylko wymieszać w wiadrze, po czym jest on gotowy do aplikacji.

3. Nakładanie gotowej gładzi wałkiem

Produkt ten przypomina konsystencją farbę elewacyjną, przez co łatwo jest go zaaplikować na ścianę wałkiem. Jesteśmy też w stanie kontrolować grubość nakładanej warstwy. Gładź nakładamy w podobny sposób co farbę, a więc wykonujemy pionowe pasy z góry na dół, na zakładkę. Zaczynamy od okna, kierując się do wnętrza pokoju. Najpierw powinniśmy nałożyć gładź na sufit. Z kolejną warstwą musimy odczekać, aż pierwsza w pełni wyschnie. Czas ten zależy od danego produktu i powinien być wskazany przez jego producenta. Mokrą powierzchnię wyrównujemy przy użyciu szerokiej szpachli.

4. Szlifowanie

Ostatnim etapem jest szlifowanie siatką albo papierem. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich nierówności. Najlepszy do tej czynności jest papier o gradacji 180-220. Na sam koniec podłoże jeszcze gruntujemy, po czym jest ono gotowe do malowania.