Jak przygotować się do przeprowadzki? Poznaj nasze porady i wskazówki!

Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wiąże się z dużym stresem oraz ogromną ilością zadań do wykonania. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy poradnik, dla wszystkich osób które w najbliższym czasie będą się przeprowadzać. Co będzie nam potrzebne do zorganizowania przeprowadzki? Na to oraz wiele innych ważnych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

 

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Co trzeba zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do przeprowadzki? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które w najbliższej przyszłości planują zmienić swoje miejsce zamieszkania. Jest to zawsze powiązane ze stresem oraz koniecznością wykonania wielu ważnych czynności. Przeprowadzka musi być zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Zalecamy, aby wykonywać wszystko krok po kroku zgodnie z ustalonym harmonogramem. Odpowiedni plan oraz profesjonalne przygotowanie to już połowa sukcesu, nawet jeśli nie wszystko później będzie szło jak z płatka. Jak zatem przygotować się do przeprowadzki, aby przebiegała jak najsprawniej? 

 

Jak zaplanować przeprowadzkę? Poznaj nasze porady i wskazówki! 

Podstawową kwestią, o której powinien pomyśleć każdy planujący przeprowadzkę, jest zadanie sobie pytania, ile czasu może nam zająć cała przeprowadzka. Najlepiej, gdy będzie to jeden dzień. Wiele osób na przeprowadzki bierze dzień urlopu, żeby mieć pewność, iż wszystkie czynności związane z przeprowadzką zostaną wykonane w sposób prawidłowy. Jeśli na przykład przeprowadzamy się z własnego mieszkania do innego, warto w sposób szczególny dbać o swoje dokumenty. Gdy zmieniamy miejsce zamieszkania, konieczne jest również powiadomienie o tym fakcie wszystkich odpowiednich urzędów i instytucji. Do pewnego czasu konieczne było również wymienianie dowodu osobistego, jednak obowiązek ten został już zniesiony. 

Przy organizowaniu przeprowadzki trzeba też pamiętać o tym, aby w nowym miejscu zamieszkania zająć się kwestiami takimi jak podpisanie umowy z nowym dostawcą internetu, dostawcami gazu i prądu. Zupełnie inaczej przebiegają oczywiście przeprowadzki do mieszkań, które się wynajmuje. W takich przypadkach ilość dokumentów i formalności do wypełnienia jest znacznie mniejsza. 

 

Co trzeba wziąć ze sobą do nowego mieszkania? 

Jest bardzo wiele osób, które przy zorganizowaniu przeprowadzki zabierają ze sobą dosłownie wszystko. Eksperci od przeprowadzek wskazują, iż jest to jednak poważny błąd. Zorganizowanie przeprowadzki powinno w głównej mierze obejmować jednak najpierw porządki. Z dużym wyprzedzeniem trzeba przejrzeć wszystkie należące do nas rzeczy i podjąć decyzję, które z nich jeszcze nam się przydadzą, a które wyrzucamy lub sprzedajemy. Dzięki temu możliwe będzie znaczne ograniczenie ilości rzeczy, które podczas przeprowadzki będziemy musieli przewieźć do nowego miejsca zamieszkania.

 

Jak spakować się do przeprowadzki?  

Przy organizowaniu przeprowadzki trzeba kierować się jedną, niezwykle istotną zasadą: pakowania wszystkich należących do nas przedmiotów w żadnym wypadku nie wolno zostawiać na ostatnią chwilę. Wszystkie działania związane z pakowaniem muszą być odpowiednio wcześniej przemyślane. Dzięki temu w nowym miejscu zamieszkania nie będziemy mieli żadnych problemów z odnalezieniem poszczególnych przedmiotów. Uwaga: podczas pakowania przedmiotów do przeprowadzki nie wolno w żadnym wypadku wrzucać różnych „kategorii” przedmiotów do tych samych worków. Spowoduje to później ogromny chaos, a odnalezienie wielu przedmiotów okaże się zadaniem trudnym do wykonania. trzeba trzymać się systematyki, co spowoduje, że zaoszczędzimy naprawdę spore ilości czasu przy wypakowywaniu. 

Podczas zapełniania kartonów, należy w odpowiedni sposób posegregować wszystkie przedmioty. W jednym pudełko zapakujmy przedmioty szklane, do innego rodziną zastawę, do następnego ubrania i tak dalej. Wszystkie kartony muszą być odpowiednio podpisane, aby później nie było problemów z ich szybkim odnalezieniem. Na podpisie powinna być zawarta nazwa pomieszczenia, do którego kierujemy dane pudełko oraz zawartość, jaka w nim jest. Na przykład może być to napis typu „sypialnia – książki”. Warto pamiętać także o tym, aby stworzyć listę wszystkich kartonów. Wówczas będziemy wiedzieli, ile kartonów jest przyporządkowanych do każdego z pomieszczeń. Nie można również zapomnieć o tym, że niektóre rzeczy należy dodatkowo zapakować przed umieszczeniem ich w kartonach. Zasada ta dotyczy szkła i innych rzeczy delikatnych.

 

Co trzeba przygotować do organizacji przeprowadzki?

Do zorganizowania przeprowadzki na samym początku niezbędne nam będą kartony. Najlepiej, gdy kartony te będziemy posiadali w różnorodnych rozmiarach. Ponadto, bardzo pomocne okazują się także folie ochronne, taśmy i duże worki o pojemności minimum 120 litrów. Przydadzą się nam także pojemniki czy skrzynki, w których możliwe będzie przewiezienie wszystkich należących do nas przedmiotów. Najważniejszą kwestią powinno być dla nas ustalenie, w jakiej kolejności będą przewożone podczas przeprowadzki konkretne kartony. Z reguły jest to oczywiście uzależnione od naszych indywidualnych potrzeb.