Gładzie

Gładzie

Gładzie szpachlowe – czym są? Aktualnie remontujesz własny dom? A może dopiero planujesz dokonanie kilku roszad na terenie mieszkania? M.in. chcesz posiadać równe ściany, które w tym momencie nie prezentują się do końca efektownie? Aby tak się stało, warto zastosować gładzie szpachlowe. Dowiedz się, czym cechują się te materiały budowlane. Poznaj najpopularniejsze rodzaje gładzi oraz sprawdź, kiedy mogą być zastosowane w praktyce!

Czym cechują się gładzie?

Tak naprawdę gładzie szpachlowe są stosowane na szerszą skalę dopiero od pewnego czasu. Dawniej tego typu materiały budowlane były często zastępowane innymi rozwiązaniami. Np. w starszym budownictwie stosowano tynki cementowo-wapienne. Teraz odchodzi się od tej opcji. Warto zaznaczyć, że gładzie szpachlowe to coraz popularniejsze materiały używane w budownictwie. Przede wszystkim w kontekście odpowiedniego wykończenia ścian znajdujących się w naszych domach, czy mieszkaniach… Jeśli domownicy patrzą na nie i coś im nie pasuje, to szukają odpowiednich rozwiązań. Gładzie szpachlowe są zaś na tej płaszczyźnie bardzo przydatne. Dzięki nim można uzyskać odpowiedni efekt. Chodzi o to, że ściany mogą być proste, pozbawione nierówności, a także odpowiednio wygładzone (nie ma tutaj zjawiska np. chropowatej faktury, jak w przypadku zastosowania tynku cementowo-wapiennego). Warto wiedzieć, że gładzie szpachlowe są bardzo uniwersalne. Mogą być bowiem zastosowane w przypadku budowania nowych budynków, ale nie tylko. Świetnie sprawdzają się także w czasie remontowania nieruchomości starszego typu. Jakie są inne zalety? Użycie gładzi szpachlowych to opcja pozwalająca na szybkie zastosowanie farb na ściany w niedalekiej przyszłości. Ich aplikacja będzie błyskawiczna i bardzo sprawna. Warto wspomnieć jeszcze o jednym istotnym czynniku, który ma szczególne znaczenie dla alergików. Mianowicie odpowiednio zastosowane gładzie szpachlowe powodują, że wokół porowatej struktury nie osadza się kurz. W ten sposób można uchronić się przed rozmaitymi objawami (kaszel, katar, łzawienie itd.), które są naprawdę uciążliwe i nie pozwalają do końca normalnie, swobodnie funkcjonować.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje gładzi?

W sklepach oferujących ten rodzaj asortymentu można zdecydować się na rozmaite gładzie szpachlowe. Te produkty różnią się między sobą nie tylko marką producenta, ale także (przede wszystkim) składem zastosowanej mieszanki. Warto się z nim zapoznać, by wybrać odpowiednie produkty do zrealizowania konkretnej pracy. Na terenie naszego domu, mieszkania, firmy itp.

Gładzie
Gładzie

Najwięcej osób decyduje się na gładzie gipsowe. Czym się one cechują? W przypadku takich materiałów budowlanych elementem wiążącym jest gips. Warto zaznaczyć, że ten składnik może być pochodzenia syntetycznego albo naturalnego. Cechuje się on relatywnie bardzo małą granulacją. Najważniejsze zalety? Takie gładzie potrafią poradzić sobie nawet z wyraźnymi nierównościami. Nie ma zatem problemu, aby uzyskać odpowiedni efekt pod kątem gładkości obrabianej powierzchni. Warto jednak zaznaczyć, że gips może przyspieszyć proces korodowania metali. Dlatego gładzie tego typu nie mogą być łączone z metalowymi elementami itp.

Ciekawym rozwiązaniem są także gładzie wapienne. Użytkownicy mogą tutaj liczyć na biel w odpowiednim natężeniu oraz właściwą przepuszczalność powietrza. Gładzie wapienne można bardzo szybko nakładać. Ponadto nie powodują one korozji. Warto wspomnieć, że ten rodzaj jest często rekomendowany osobom początkującym. Zastosowanie tego typu gładzi szpachlowej nie wymaga bowiem posiadania dużej wiedzy, czy doświadczenia w kontekście podobnych prac remontowych.

Jeśli chodzi o gładzie cementowe, to najważniejszym materiałem jest oczywiście cement. Należy zaznaczyć, że takie rozwiązania są polecane osobom, którym zależy przede wszystkim na bardzo dużej trwałości. Chcesz, by uzyskany efekt był obecny przez długie lata? W takim położeniu warto zdecydować się na te gładzie szpachlowe… Są osoby, które twierdzą, że potem ściany nie prezentują się aż tak efektownie, jak pod kątem innych opcji. Coś za coś. Dodatkowo te gładzie cementowe są niezwykle uniwersalne. Mogą być bowiem z powodzeniem stosowane nie tylko w środku domów, mieszkań, ale także na zewnątrz. Nie ma problemu, aby były użyte np. na elewacjach. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się natomiast gładzie polimerowe. Są one m.in. bardzo odporne na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur. Cechują się także elastycznością.

Kiedy można z powodzeniem zastosować konkretne gładzie szpachlowe?

W pierwszej kolejności chcesz zrobić „porządek” ze ścianami znajdującymi się w kuchni i łazience? W takim razie warto zdecydować się na odporne gładzie szpachlowe cementowe. Alternatywnie można wybrać materiały polimerowe. W przypadku pokojów najbardziej rekomendowane są gładzie gipsowe, które zapewnią rewelacyjne efekty wizualne. Poza tym możesz liczyć na dobre warunki finansowe. Jeśli chodzi o usuwanie nierówności z elewacji, to tutaj najbardziej wskazane jest zastosowanie gładzi cementowych.