Jak zaopiekować się rodzicami na starość

Jak zaopiekować się rodzicami na starość

Jak zaopiekować się rodzicami na starość. Opieka nad starszymi rodzicami, którym trudno jest żyć samotnie, może być trudnym zadaniem. Komplikuje to zwiększona mobilność współczesnego społeczeństwa, w wyniku której między rodzicami a dziećmi często pojawia się nie tylko dystans geograficzny, ale także emocjonalny. Pytanie, jak najlepiej zadbać o rodziców, którzy z każdym rokiem nie stają się młodsi, często staje się przyczyną poważnych konfliktów wewnątrzrodzinnych.

I chociaż rozwiązanie tego problemu znalezione później odpowiada interesom wszystkich członków rodziny, mimo wszystko dzieci i rodzice muszą nadal utrzymywać wzajemne kontakty, rozmawiać ze sobą, a nawet kłócić się, ale po prostu nie zrywać kontaktów. Czasami sam dystans fizyczny może powodować poważne nieporozumienia i urazę. Opieka nad starszymi rodzicami to świetny sposób na zwrócenie im części miłości, którą dawali dzieciom.

Jak zaopiekować się rodzicami na starość?

Wszyscy mają nadzieję, że im się to nigdy nie przydarzy. Ale teraz, tata przenosi się do dziecka, bo już nie radzi sobie sam ze względu na swój wiek. Albo mama potrzebuje pomocy i stałego monitorowania swojego zdrowia. Nikt nie mówi, jak być dobrymi opiekunami swoich rodziców bez poświęcania ich pracy i zdrowia psychicznego. Istnieje jednak kilka sposobów na ułatwienie tego doświadczenia życiowego i jak najlepsze utrzymywanie relacji z rodziną.

Spędzanie czasu ze starzejącymi się rodzicami

Można nie mieć dużo czasu na spędzenie go z rodzicami. Ważniejsze jest, aby czas, który jest, był dobrze wykorzystany. To naprawdę da rodzicom poczucie, że są pod opieką i pomoże cieszyć się z przebywania razem. Jeśli rodzice są w dobrej kondycji fizycznej, można zorganizować wspólną wycieczkę do miejsca, o którym marzyli przez całe życie. Albo chociaż krótka wspólna wycieczka za miasto. Warto zrobić sobie dzień wolny, na przykład na gotowanie ulubionych posiłków lub oglądanie meczu piłki nożnej. Zaprosić rodziców do współpracy, aby czuli się potrzebni i doceniani.

Rozmowa z rodzicami – nie tylko o zdrowiu

Osoby starsze, zwłaszcza te, które muszą długo przebywać w domu, bardzo potrzebują komunikacji. I to jest główna rzecz, którą można im dać jako opiekun. Kiedy rodzice są chorzy, często dzieci są bardziej zainteresowani ich dobrym samopoczuciem i tym czy przyjmują leki na czas. I to jest zrozumiałe. Ale równie ważne jest, aby rozmawiać z nimi o wydarzeniach na świecie, nowościach i zainteresowaniach. Kontaktować się częściej, wykonać telefon do mamy lub taty, nie zapomnieć o tym w niekończącym się strumieniu rzeczy. Warto nauczyć swoich rodziców korzystania z nowoczesnych technologii, mogą oni nauczyć się cyfrowych sztuczek życiowych. Ułatwi to pozostawanie w kontakcie. Ponadto rodzice będą mogli uczyć się nowych rzeczy z Internetu i znajdować starych znajomych w sieciach społecznościowych.

Poproszenie o pomoc

Dobry opiekun niekoniecznie musi być kimś, kto potrafi zrobić wszystko na raz. Kupowanie produktów i przygotowanie jedzenia, monitorowanie przyjmowania leków a także pomaganie osobie starszej fizycznie, rozmawianie, a wszystko to – w czasie, który pozostaje wolny od pracy i opieki nad własną rodziną. Brzmi jak zadanie dla supermana, więc zasięgnięcie profesjonalnej pomocy medycznej, aby nie martwić się o zdrowie rodziców na starość, gdy nie można być w pobliżu jest jak najbardziej wskazane. Można wynająć opiekunkę, aby pomagała rodzicom w codziennych czynnościach lub na ten czas przewieść rodzica do domu spokojnej starości.

Nie można zapominać o sobie

Pierwszą zasadą opieki nad bliskimi jest dbanie najpierw o siebie, aby mieć siłę, by pomagać innym. Sprytnym sposobem na uniknięcie wypalenia jest policzenie wszystkich potrzeb mamy lub taty oraz godzin, które trzeba im poświęcić. A potem porównać ze swoim harmonogramem. Można też być dobrym opiekunem na odległość: zamawiając usługi medyczne przez telefon, dostarczając zakupy online, zostawiając czas na osobiste spotkania i rozmowy. Jest to o wiele lepsze niż pozwolić, by opieka nad bliskimi stała się emocjonalnym i fizycznym obciążeniem. Opieka nad starszymi rodzicami powinna stać się okazją do zbliżenia się z rodziną na nowym poziomie, a nie tylko czasem dodatkowych kłopotów.

Dom spokojnej starości to rozwiązanie warte rozważenia

dom opieki dla osób starszych w SzczecinieObecnie powszechną praktyką jest spędzanie starości w domach opieki. Domy te w większości są placówkami prywatnymi a ich właściciele zainteresowani są tym, aby seniorzy żyli jak najdłużej, wtedy biznes będzie opłacalny. Pieniądze na utrzymanie osób starszych płacą albo ich dzieci, albo sami mieszkańcy (oczywiście, jeśli mają na to środki). Dlatego opieka tam jest właściwa. Krewni mogą kontrolować jakość opieki, widzą, jak wydawane są ich pieniądze.

Warunki w prywatnych domach opieki są przyzwoite. Codziennie – prysznic, zmiana pościeli i ubrań. Nieskazitelna czystość jest wszędzie. Osoby starsze mogą czytać książki, oglądać telewizję i spacerować po terenie rekreacyjnym. Codziennie odbywają się dla nich zajęcia na koncentrację i rozwijania zdolności intelektualnych, regularnie przychodzą na nie wykładowcy i artyści. Krewni mogą zabrać starszych rodziców na uroczystości rodzinne, urodziny, rocznice.

Krótko mówiąc, stworzono tam cywilizowane warunki sprzyjające życiu osób starszych. Oczywiście, jak większość starszych ludzi, nadal potrzebują dużo uwagi. Ale to już zależy od członków ich rodziny. Niektórzy krewni odwiedzają swoich bliskich w każdy weekend. Są też tacy, którzy rzadko przychodzą. Ale to już inna historia: w końcu rodzice mieszkający we własnych mieszkaniach nie widzą swoich dzieci przez miesiące i lata.