Jak dobrze dobrać folię ochronną do telefonu?

Jak dobrze dobrać folię ochronną do telefonu?

Jak dobrze dobrać folię ochronną do telefonu? Podstawowym zadaniem folii ochronnej na telefon jest zabezpieczenie ekranu smartfona przed zarysowaniami. Te mogą zdarzyć się zarówno w przypadku nieostrożnego przenoszenia urządzenia, jak i upadku. W przypadku odsprzedaży używanego telefonu często opisuje się je jako “normalne ślady użytkowania”, lecz tak naprawdę są to jedynie widoczne efekty zaniedbania ekranu.

Folia ochronna czy szkło hartowane?

Zasadniczo możemy wymienić trzy podstawowe sposoby zabezpieczenia wyświetlacza telefonu przed uszkodzeniami (przede wszystkim zarysowaniami). Mowa tutaj o folii ochronnej na telefon, szkle hartowanym lub hybrydzie szkła i folii – tzw. “FlexiGlass”. Każdy z wymienionych patentów ma ogromną rzeszę zarówno zwolenników, jak i przeciwników – wiele zależy od indywidualnych preferencji danego użytkownika.

Jak dobrze dobrać folię ochronną do telefonu?
Jak dobrze dobrać folię ochronną do telefonu?

Folia ochronna na telefon jest cienka, praktycznie niewidoczna, chroni przed zarysowaniami, łatwo i tanio można ją wymienić, ma niewielki ciężar, nie daje wrażenia dotykania szkła, lecz nie chroni zbytnio przed upadkami. W przypadku szkła hartowanego jest ono grubsze, sztywniejsze, droższe, chroni lepiej przed uszkodzeniami, ale za to daje poczucie dotyku szkła i jego ciężar wpływa na wagę telefonu. Najdroższym rozwiązaniem jest hybryda, która zapewnia średnią, choć zauważalną elastyczność, dobrą ochronę przed rysami, lecz średnią przed upadkiem. Jej plusem jest brak efektu szkła i łatwiejsza wymiana niż w przypadku zwykłego szkła hartowanego, ale wysoka cena i większa grubość od folii sprawiają, że nie jest to do końca atrakcyjne rozwiązanie.

Z powyższego zestawienia jasno wynika, iż każde rozwiązanie ma szereg wad, jak i zalet. W tym artykule jednak skupimy się bardziej na foliach dla wyświetlaczy dotykowych.

Czy ochrona telefonu folią ma sens?

Na wstępie warto zaznaczyć, że każde dodatkowe zabezpieczenie wyświetlacza przynosi od razu korzyści w postaci lepszej ochrony szkła zarówno przed przypadkowymi uszkodzeniami, czy zarysowaniami. Chociaż odporność, jaką folia ochronna na telefon wskazuje na uderzenia nie jest imponująca, to jednak decydując się na nią mamy tego pełną świadomość. Jednak jeśli chodzi o same mikro pęknięcia, czy zarysowania, to zdecydowana większość folii daje przed nimi świetną ochronę, dzięki czemu w wyniku codziennego użytkowania nasz wyświetlacz nie ulegnie zaniedbaniom.

Uszkodzenia przed którymi chroni folia

Folia ochronna na telefon, jak już zostało wcześniej wspomniane nie chroni smartfona przed młotkiem czy upadkiem z czwartego piętra. Natomiast w wielu typowych, z życia wziętych sytuacjach sprawdzi się doskonale. Mowa o takich wypadkach jak:

  • korzystanie ze smartfona na plaży – piasek może łatwo zarysować telefon – wystarczy że drobinki dostaną się do wnętrza torby – folia zda w tym wypadku egzamin pozytywnie,
  • upadek smartfona – w wielu przypadkach sama folia też da sobie radę z ochroną wyświetlacza przed uszkodzeniem,
  • przypadkowe zarysowania w kieszeni – często w kieszeniach nosimy klucze, monety czy inne drobne przedmioty – folia z pewnością nie pozwoli na zarysowanie przez nich ekranu smartfona,
  • udostępnianie telefonu małym dzieciom – czasem zdarzyć się może sytuacja, że damy maluchowi bajki do obejrzenia na smartfonie, czy też sam weźmie on telefon do zabawy – również i w tym przypadku folia powinna zdać egzamin.

Co znajduje się w zestawie z folią?

Nie zawsze producenci, czy sprzedawcy chcą nam wyjawić wszystkie informacje na temat tego, co znajduje się w komplecie z folią. W przypadku większości folii ochronnych na telefon mowa o paru przydatnych drobiazgach, które ułatwią nałożenie powłoki ochronnej na nasz wyświetlacz. Jest to zazwyczaj sucha ściereczka (czasami również dodatkowo dodawana jest mokra) pomocna w wyczyszczeniu ekranu przed aplikacją folii oraz nierzadko łopatka, umożliwiająca usunięcie pęcherzyków powietrza. Zazwyczaj dodana jest także instrukcja oraz informacja o stopniu twardości folii w skali Mohsa.

Jak prawidłowo nakleić folię?

Chociaż nakładanie folii ochronnej na telefon nie stanowi wiedzy tajemnej i nie jest zbyt skomplikowane, to jednak wymaga to od nas skupienia i wprawy. Najistotniejszą kwestią jest to, aby dobrze nakleić ją za pierwszym razem, bo kolejne podejścia mogą spowodować drobne odkształcenia, a w efekcie zmniejszą jej trwałość. Drugą rzeczą, na którą powinniśmy uważać są powstające w trakcie tej czynności pęcherzyki powietrze – prawidłowa aplikacja powinna dać w efekcie folię bez żadnego pęcherzyka.

Folię najlepiej zacząć przyklejać od góry ekranu – przytknąć folię do całej krawędzi ekranu i zdecydowanym, lecz nie szybkim ruchem stopniowo naklejać folię od krawędzi, przy której zaczęliśmy. Po nałożeniu warto chwilę popracować przy zniwelowaniu pęcherzyków powietrza, a w trakcie całej operacji należy bezwzględnie pamiętać, aby absolutnie nie dotykać ekranu palcami, uprzednio dokładnie go czyszcząc.

Stopnie twardości według Mohsa

Na koniec warto także zaznaczyć, że każda folia ochronna na telefon posiada określoną twardość w skali Mohsa. Rozróżniamy 10 stopni twardości – od H1 do H10. Najniższe stopnia można zarysować już nawet paznokciem, do średnich potrzebny będzie nóż, stal narzędziowa lub inne szkło, a najtwardsze poddadzą się dopiero ostrzu diamentowym lub korundowym w przypadku H10.