Ortopeda – kiedy z niego skorzystać i jak wygląda wizyta u niego?

Ortopeda to specjalista, którego większość z nas kojarzy albo z urazami pokroju złamań kości, skręceń stawów czy zwichnięć, albo też z wadami postawy. Choć oczywiście to wszystko, o czym wspomnieliśmy rzeczywiście znajduje się w spektrum jego działań, wraz z rozwojem współczesnej medycyny jego rola stanowczo wzrosła i obecnie obejmuje wiele innych działań. W tym artykule opowiemy, czego oczekuje się po tym specjaliście, jak zapisać się na wizytę w ramach NFZ oraz czym zajmuje się tenże specjalista. Postaramy się przy tym poruszyć jak najwięcej tematów związanych właśnie z tym, czym się zajmuje.

Kim jest ortopeda i kiedy zapisać się do niego na wizytę?

Ortopeda to specjalista zajmujący się wszelkiego rodzaju chorobami, zwyrodnieniami oraz urazami ściśle związanymi z narządami ruchu. Jest zatem osobą o bardzo szerokiej wiedzy, między innymi w zakresie anatomii ciała ludzkiego, fizjologii ruchu oraz biomechaniki.

Objawami, które mogą sugerować konieczność zapisania się na wizytę u ortopedy https://ortho-expert.pl (patrz: akapit niżej) są wszelkiego rodzaju bóle związane z kręgosłupem, stawami i mięśniami, w szczególności takie pojawiające (lub intensyfikujące) się w czasie poruszania albo takie, którym towarzyszą stany zapalne czy obrzęki. Ogólnie rzecz ujmując, jeżeli w czasie naszego poruszania się (albo poruszania którąkolwiek z naszych kończyn) odczuwamy dyskomfort albo zauważamy coś niepokojącego, to właśnie ortopeda powinien być osobą, do której należałoby się zwrócić.

Lekarz specjalizujący się w ortopedii powinien być również jednym z tych specjalistów, do których trzeba zabrać małe dziecko. Wszystko ze względu na częstą obecność mniejszych lub większych wad wrodzonych. Ortopeda sprawdzi, czy szkielet, mięśnie i stawy dziecka rozwijają się w sposób prawidłowy, a w razie wątpliwości przeprowadzi badania i dokona zabiegów mających na celu skuteczną i szybką korektę wszelkiego rodzaju wad. Właśnie dlatego rzeczą kluczową jest jak najszybsze udanie się do niego i regularne zapisywanie się na wizyty – wcześnie wykryta wada może być łatwo zlikwidowana. Cięższa sytuacja będzie wtedy, gdy dziecko przez dłuższy czas będzie się rozwijało razem z nią – wtedy może się ona pogłębić, często stając się nawet niemożliwą do skorygowania.

Jak zapisać się do ortopedy?

Jeżeli rozważamy odwiedzenie ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, musimy być przygotowani nie tylko na długie oczekiwanie w kolejce (takie są, niestety, realia w Polsce), ale też na konieczność posiadania stosownego skierowania. To możemy uzyskać u naszego lekarza rodzinnego, który sam zadecyduje, czy w naszym przypadku konieczna będzie wizyta u tego rodzaju specjalisty (często symptomy mogą być na tyle mylące, że mogą poprowadzić nas do nieodpowiedniego specjalisty). Jeżeli nie mamy możliwości pozyskania skierowania, albo też chcemy, aby nasza wizyta odbyła się natychmiast, możemy zdecydować się na wizytę prywatną – trzeba jednak mieć świadomość, że będziemy musieli za nią zapłacić.

Jak wygląda wizyta u ortopedy i w jaki sposób leczy się schorzenia czysto ortopedyczne?

Pierwsza wizyta u takiego specjalisty, jak ortopeda https://ortho-expert.pl/lekarze/ polega zazwyczaj na bardzo rutynowych badaniach. Niezależnie od tego, z czym do niego nie przyjdziemy, najpierw sprawdzi ruchomość i stabilność naszych stawów, przy okazji badając ich położenie. Zawsze przeprowadzany jest dokładny wywiad dotyczący tego, jaki jest nasz tryb życia (czy przeważa w nim stanie lub siedzenie, czy też jest raczej zróżnicowany pod względem ruchowym), a także tego, czy do tej pory mieliśmy do czynienia z jakimikolwiek urazami. Rutynowe jest również sprawdzenie stanu kręgosłupa i całego szkieletu pod kątem zwyrodnień oraz wad postawy. To wszystko może bowiem rzutować na innego rodzaju schorzenia czy też ból w innych częściach ciała.

 Jeżeli chodzi o leczenie schorzeń już zdiagnozowanych, to zależy już od jego rodzaju. W przypadku urazów mechanicznych stosuje się zazwyczaj unieruchomienie kończyny – czasem konieczne jest także przebycie dłuższej lub krótszej rehabilitacji oraz odbycie fizjoterapii w postaci masaży czy ćwiczeń. W przypadku poważniejszych schorzeń konieczne może się okazać przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Do najczęstszych metod używanych do diagnozowania schorzeń należą wykonywanie zdjęć rentgenowskich, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Podsumowanie

Nawet jeśli rola ortopedy kiedyś sprowadzała się wyłącznie do diagnostyki oraz przeciwdziałania wadom postawy u dzieci, dziś specjalizacja ta obejmuje mnóstwo schorzeń, urazów i zwyrodnień związanych z układem ruchu. Specjalista ten staje się coraz bardziej doceniany i, niestety, pożądany. Używając słowa „niestety” mieliśmy na myśli czas oczekiwania na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na szczęście jednak specjaliści z tej branży działają również prywatnie, zostawiając nam co prawda droższą, ale możliwą do obrania drogę do poradzenia sobie z naszymi problemami o podłożu ortopedycznym. Warto ją znać na wypadek, gdybyśmy kiedyś potrzebowali z niej skorzystać.