Jak wygląda nurkowanie?

Jak wygląda nurkowanie?

Jak wygląda nurkowanie? Coraz więcej osób szuka pasji, która stanie się wielkim hobby na całe życie. Coraz więcej osób również, kieruje się w stronę sportów ekstremalnych. Spośród wielu sportów ekstremalnych wyróżnia się jeden. Jest to nurkowanie. Nurkowanie wyróżnia się tym, że sport ten jest uprawiany w środowisku, dla człowieka skrajnie nieprzyjaznym. Obecnie nurkowanie nie należy do sportów najbardziej popularnych, ale z roku na rok popularność ta rośnie. Sprawdźmy, dlaczego oraz jak wygląda nurkowanie?

Dlaczego popularność nurkowania staje się coraz większa?

Jak wygląda nurkowanie?
Jak wygląda nurkowanie?

Nurkowanie ogólnie można by zaliczyć do grona sportów ekstremalnych, które nazywamy sportami elitarnymi. Elitarność tych sportów nie wynika wcale z tego, że są najbardziej niebezpieczne, czy bardziej niebezpieczne od innych. Kwestią jest tutaj cena, jaką przyjdzie nam zapłacić i to wyrażona dosłownie w grubości naszego portfela, jaką przyjdzie nam zapłacić za spełnienie swoich marzeń. Mimo to można stwierdzić, że coraz więcej Polaków stać na nurkowanie w najbardziej powszechnym znaczeniu tego słowa. Nie zmienia to faktu, że jest to całościowo sport dość drogi, zarówno z punktu widzenia konieczności zakupienia sprzętu, jak i kosztów za podróże, które będziemy zapewne chcieli odbywać, w różne lokacje do nurkowania. Inną sprawą, która wpływa na to, że nurkowanie staje się coraz bardziej popularne w Polsce, jest bardzo dobra baza szkolno-treningowa, dzięki której możemy w kontrolowanych warunkach uczyć się nurkowania. Dotyczy to zarówno obiektów i akwenów sztucznych, jak i zbiorników naturalnych, które możemy podzielić na przynajmniej kilka kategorii, jeżeli chodzi o wymagane umiejętności, jakie są niezbędne do tego, aby w tych wodach nurkować. Warto również wspomnieć o tym, że na polskim rynku pojawia się dość sporo dobrego, choć używanego sprzętu dla nurków. Z tego też powodu dolna granica finansowa, jaka musi zostać osiągnięta do tego, aby w ogóle nurkowanie miało sens, jest obecnie dość mocno obniżona.

Jak wygląda rozpoczęcie przygody z nurkowaniem?

Jeśli chcemy nurkować, musimy odbyć odpowiedni kurs nurkowy. Warte podkreślenia jest tutaj, że jeżeli pójdziemy na taki kurs, to wcale nie potrzebujemy mieć własnego sprzętu. Nawet zaleca się, aby takiego sprzętu nie kupować, dopóty dopóki nie odbędziemy kursu i przynajmniej w jakimś stopniu, nie będziemy orientować się w tym, czego w rzeczywistości potrzebujemy. Jeżeli kupimy sprzęt za wcześnie, może się okazać po szkoleniu, że spora jego część, jest do nas niedopasowana. Warto więc poczekać. W Polsce szkolenia nurkowe odbywają się w bardzo wielu miejscach. Szkolenia takie mają charakter kompleksowy, czyli obejmują zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne. Na zajęciach teoretycznych poznajemy teorię nurkowania, podstawowe techniki, jakie wykorzystujemy pod wodą, opisywane są hipotetyczne sytuacje zagrożenia oraz jak sobie z nim radzić. Omówione są również zagadnienia związane z niektórymi kwestiami prawnymi, które musi spełnić nurek, aby móc nurkować w niektórych lokacjach. Szkolenie praktyczne jest to głównie praktyczne przepracowanie wiedzy, którą nabyliśmy w szkoleniu teoretycznym. Szkolenia praktyczne odbywają się na basenach dla nurków oraz na akwenach naturalnych.

Jak wygląda nurkowanie?

Nurkowanie możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym jest nurkowanie bez dodatkowego sprzętu, czyli bez butli z tlenem. Drugim rodzajem jest nurkowanie z akwalungiem. Czy można powiedzieć, że jedno nurkowanie ma przewagę nad drugim? Nurkowanie bez butli z tlenem jest uważane za nurkowanie sportowe. Najczęściej nurkowanie takie w wydaniu typowo sportowym, ogranicza się jednak tylko i wyłącznie, do nurkowania na coraz większą głębokość. Zawodowi nurkowie, którzy nurkują bez butli z tlenem, potrafią wytrzymać pod wodą nawet kilka minut, ale należy to podkreślić, że jest to przebywanie raczej dość mało aktywne, a czas takiego nurkowania jest oczywiście dużo krótszy, niż jeżeli nurkujemy z tlenem. Nurkowanie z tlenem jest zaliczany do nurkowania niesportowego. Dla amatorów. Jest to forma zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Przede wszystkim, kiedy nurkujemy, możemy zanurzyć się na znaczną głębokość i przebywać na niej nawet dwie lub trzy godziny. W tym czasie możemy zobaczyć naprawdę bardzo dużo ciekawych rzeczy.

Co możemy zobaczyć w trakcie nurkowania?

Kiedy nurkujemy, jak wspomniano, możemy zobaczyć bardzo dużo ciekawych rzeczy. Oczywiście do najbardziej popularnych kierunków, w których udają się nurkowe, są wody mórz ciepłych oraz tropikalnych. w celu zobaczenia czegoś ciekawego, nie trzeba jechać czy lecieć daleko. Ciekawie jest już nad Morzem Śródziemnym, nad Morzem Czarnym lub nad Morzem Czerwonym. Wielka rafa koralowa to miejsce, o którym marzy każdy niemal nurek. Nurkowanie we wrakach zatopionych statków jest również ciekawe, ale trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie wraki są udostępnione do nurkowania. Jedne z nich mogą być podwodnymi cmentarzami, a inne są uznawane za zbyt niebezpieczne. Coraz częściej również nurkuje się w starych wyrobiskach po nieczynnych piaskowniach lub kopalniach odkrywkowych.