Jak obliczyć m2 wykładziny

Jak obliczyć m2 wykładziny

Jak obliczyć m2 wykładziny – wykładzina jest to bardzo praktyczny, ale niedostatecznie doceniony element wystroju naszych mieszkań, domów oraz biur i obiektów. Wykładziny obiektowe oraz domowe możemy wygodnie wykładać. Wykładziny kojarzą nam się głównie z domami, ale szerokie zastosowanie znajdują jako wykładziny dywanowe obiektowe, wykładziny obiektowe PCV oraz inne. Wykładziny na podłogę stanowią swego rodzaju membranę, pomiędzy nami a podłogą, która sprawia, że w każdym pomieszczeniu przebywa nam się wygodnie. Kiedy planujemy remont domu lub biura, zaraz obok takich ważnych spraw jak termoizolacja dachów czy technologie smart, rozważmy położenie wykładziny.

Dlaczego wykładziny nie są popularne?

Jak obliczyć m2 wykładziny
Jak obliczyć m2 wykładziny

Wykładziny nie są doceniane z kilku powodów, ale chyba najbardziej istotnym jest fakt, że kiedy w naszych czasach wykładziny były najbardziej popularne, to niestety były najbardziej popularne dlatego, że na rynku nie bardzo była jakaś alternatywa dla wykładzin, a nasze rodzime wykładziny, były niestety słabej jakości i powiedzmy uczciwie brzydkie, a wybór wzorów dodatkowo był bardzo skromny. Z czasem sytuacja zaczęła się zmieniać, ale nie w taki sposób, że asortyment i jakość wykładzin się poprawiły, tylko na rynku zaczęły pojawiać się alternatywy. Mówimy tutaj głównie o początku lat 90 i mówimy tutaj przede wszystkim o tym, że coraz szersza gama pojawiła się płytek podłogowych oraz paneli, a coraz większą część naszego społeczeństwa, było na te rzeczy stać.

Wykładziny podłogowe – plusy

Oczywiście wykładziny mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim obecnie wykonywane są one w bardzo wielu wariantach oraz w bardzo wielu wzorach. Mamy na przykład wykładziny obiektowe dywanowe oraz PCV, mamy również różnego rodzaju wzornictwo nawet takie, które potrafi bardzo dobrze imitować płytki podłogowe lub panele drewniane. Najważniejszą jednak zaletą jest fakt, że w porównaniu do paneli lub do płytek, wykładzina jest stosunkowo tania i w porównaniu do płytek oraz paneli, można ją dużo szybciej położyć na podłodze. Dodatkowo robimy to stosunkowo niewielkim nakładem pracy, w porównaniu do na przykład kładzenia płytek i paneli. Wystarczy tak naprawdę takie proste porównanie. Jeżeli chcemy położyć płytki podłogowe, to musimy przede wszystkim wyliczyć, ile tych płytek będziemy potrzebowali, musimy kupić płytki, musimy kupić klej do płytek, najczęściej zalecane jest również wcześniejsze pomalowanie podłogi betonowej gruntem, po to, aby klej do płytek lepiej związał płytkę z podłogą. Najczęściej musimy kupić krzyżaki bądź wskaźnik laserowy, fugi, packi, nóż do płytek. W trakcie układania płytek będziemy musieli płytki docinać. Zadanie położenia takich płytek jest to bardzo pracochłonne zajęcie. Z panelami jest lepiej, ale niewiele.

Jeżeli chodzi o wykładzinę podłogową, to sytuacja jest o wiele prostsza. Musimy wyliczyć tak naprawdę, ile wykładziny potrzebujemy oraz zakupić specjalną taśmę dwustronną do przyklejenia wykładziny do podłoża lub specjalny klej. Potrzebujemy jeszcze najlepiej nożyka do cięcia wykładzin. Po wykonanej pracy, czyli położeniu wykładziny, najczęściej dobrze jest przy łączeniu podłogi ze ścianą przykręcić ozdobną listwę, która zamaskuje brzeg wykładziny. Położenie wykładziny nawet w dość dużym pomieszczeniu, nie powinno zająć więcej niż kilka godzin. Z tego to powodu wykładziny są polecane zawsze wtedy, kiedy mamy ograniczony budżet i kiedy chcemy pracę wykonać szybko. Dodatkowym atutem wykładziny jest fakt, że jeżeli chcemy ją zmienić, to również jest to oczywiście dużo prostsza i dużo tańsza sprawa.

W jaki sposób obliczyć ile metrów kwadratowych wykładziny potrzebujemy?

Zadaniem, które sprawia najwięcej kłopotów każdemu, kto chcę położyć wykładzinę, jest wyliczenie, ile tak naprawdę metrów kwadratowych wykładziny potrzebujemy, aby położyć ją w danym pomieszczeniu. Pomieszczenia nigdy nie są idealnie kwadratowe lub prostokątne. Podobnie jak bardzo rzadko się zdarzy, że na przykład szerokość wykładziny, jest idealnie dopasowana do szerokości pokoju, w którym chcemy wykładzinę położyć. Z tego to powodu, najczęściej musimy kupić kilka pasków wykładziny i tutaj pojawia się problem, z wyliczeniem ile faktycznie tej wykładziny będziemy potrzebować, ponieważ będziemy w sklepie kupować ją na metry bieżące. Najpierw musimy policzyć sobie, jaką powierzchnię podłogi w danym pokoju mamy. Wówczas musimy przełożyć to na ilość metrów bieżących wykładziny, jaką musimy kupić. Musimy wiedzieć, jak szeroka jest wykładzina, czyli na przykład, jeżeli mamy pokój gdzie podłoga ma powierzchnię 10 m2 i mamy wykładzinę, która jest szeroka na 2 m, to aby uzyskać 10 m2, musimy kupić 5 m bieżących. Jest to tak naprawdę prosta matematyka, Pojawia się jednak kolejne pytanie. Czy te 5 metrów bieżących wykładziny, faktycznie wystarczy na to, aby położyć wykładzinę w całym pokoju? Odpowiedź brzmi nie. Będziemy na pewno przycinać wykładzinę w zagięciach między ścianą a podłogą. Część tej wykładziny nam odejdzie. Tak naprawdę zaleca się, aby kupić od 10 do 15% wykładziny więcej, niż wynosi powierzchnia podłogi.