Rekuperacja i pompy ciepła – dlaczego warto zainwestować w takie połączenie? Wszystkie osoby, które stawiają własny dom powinny doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest zadbanie o odpowiednią jego wentylację, ale też system grzewczy. Podczas gdy ten pierwszy pozwala na zadbanie o odpowiedni poziom ciepła (co jest oczywiste), drugi zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, istotną zarówno w gorących, jak i zimnych miesiącach.
Jednym z najciekawszych, ale i najchętniej wybieranych w dzisiejszych czasach rozwiązań jest rekuperacja i pompy ciepła, a raczej ich połączenie celem zapewnienia sobie bardziej efektywnego i przyszłościowego ogrzewania pomieszczeń. Co ważne, inwestując w nie raz jesteśmy w stanie czerpać z niego korzyści przez dziesiątki lat. O tym, jakie jeszcze płyną z tego zalety i na czym w ogóle polega cały ten rodzaj instalacji powiemy w tym artykule.
Na czym polega system łączący rekuperację i pompy ciepła?
W instalacjach, których podstawą są rekuperacja i pompy ciepła wykorzystywane są dwa urządzenia. Rekuperator odpowiedzialny jest za optymalizację procesu obiegu ciepła, ściśle związanego z systemem wentylacji. W wyniku cyrkulacji powietrza, to pochodzące z wewnątrz domu wydostaje się na zewnątrz, zostają zastąpione powietrzem z zewnątrz. W międzyczasie nieunikniona jest strata energii. Rekuperator dba o to, aby część ciepła z wywiewanego powietrza przekazywana była temu, które dostaje się do wnętrza domu. Pozwala to zachować świeżość tegoż powietrza przy jednoczesnym zachowaniu części temperatury (a więc nie zmuszaniu głównego systemu grzewczego do intensywniejszej pracy celem jej zapewnienia). Pompy ciepła to z kolei urządzenia, które służą do przetwarzania energii pochodzącej z odnawialnych jej źródeł – mogą nimi być zarówno popularne kolektory słoneczne (energia słoneczna), jak i wiatraki (energia pochodząca z powietrza) czy nawet podziemne i powierzchniowe źródła wodne. Jeszcze bardziej przyczyniają się one do efektywnego działania rekuperatorów, stanowiąc priorytetowe źródła służące ogrzewaniu „wpuszczanej” energii. Systemy polegające na wykorzystaniu rekuperacji i pomp ciepła sprawdzają się jednak nie tylko w okresie grzewczym – mogą posłużyć również do ochładzania, a zatem zapewnienia lepszej wentylacji całego budynku. O tym jednak powiemy więcej opisując zalety całego rozwiązania.
Dlaczego warto wprowadzić ten system do własnego domu?
Rekuperacja i pompy ciepła, połączone z dobrze przemyślanym systemem wentylacji we własnym domu, przynoszą sporo korzyści. Jedną z nich jest oszczędność na prądzie – dzięki instalacji, której głównym zadaniem jest zredukowanie strat ciepła właśnie w układzie wentylacyjnym, nasz główny system grzewczy będzie pracował znacznie bardziej wydajnie. Pompa ciepła będzie z kolei dostarczać mu darmowej energii z odnawialnych jej źródeł, które mogą nawet całkowicie pokryć zapotrzebowanie na nią (jeżeli to jest adekwatne do produkowanego prądu). Bardzo dużą zaletą korzystania z systemu rekuperacji jest fakt, że rekuperator można wyposażyć w różnego rodzaju filtry, za sprawą których urządzenie przybierze formę oczyszczacza powietrza. Dzięki nim pozbędziemy się sytuacji, w których do układu wentylacyjnego trafiać będą owady, kurz i materiały typu piasek, ale też coraz bardziej dający się ludziom we znaki (zwłaszcza w bardziej uprzemysłowionych regionach Polski) smog. Wdychane przez nas powietrze będzie więc po prostu zdrowsze, co wpłynie również na nasze ogólne samopoczucie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, instalacje bazujące na rekuperacji i pompie ciepła sprawdzają się nie tylko zimą i w okresach przejściowych, ale i latem. Wszystko przez to, że zawsze starają się one utrzymać optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach – można je również połączyć z klimatyzacją, która będzie zasilana zastosowanym przez nas źródłem energii odnawialnej. Prąd generowany przez nie można również przekierować do oświetlenia i zasilania wszelkiego rodzaju sprzętów elektrycznych, co ma sens zwłaszcza w przypadku gorętszych miesięcy, kiedy to możemy być niemal pewni generowania przez nas nadwyżek energetycznych. Pamiętajmy również, że możemy je również wprowadzać do sieci publicznej i co prawda nie zarobimy na tym pieniędzy, jednak – w zależności od dogadania się z dostawcą – zaoszczędzimy w chwilach, kiedy będziemy sięgać po produkowaną przez nich energię (odzyskując 80% tego, co przesłaliśmy do sieci – reszta jest przychodem firmy energetycznej). System, o którym mówiliśmy jest także bardzo przyszłościowy. Jako że bazuje na odnawialnych źródłach energii i szkielecie naszego domu, skorzystać można z niego dziesiątki kolejnych lat, bez potrzeby dodatkowych ingerencji w niego.
Podsumowanie
System sprowadzający się do użycia rekuperacji i pompy ciepła do zwiększenia efektywności systemu wentylacji oraz optymalizacji generowanych przez niego strat ciepła jest obecnie czymś bardzo popularnym i często stosowanym, zwłaszcza w budynkach dopiero powstających, budowanych już z myślą o nim. Pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, ale też zapewnić komfort dla mieszkańców. Całoroczny, co należy podkreślić. Jest więc rozwiązaniem praktycznym i przyszłościowym, w który warto zainwestować – i choć nie jest on czymś tanim, z pewnością zwróci się w czasie i zapracuje na nasze zadowolenie.