Kursy dla księgowych – czy warto się zapisać?

Kursy dla księgowych - czy warto się zapisać?

Kursy dla księgowych – czy warto się zapisać? Księgowy to najważniejsza, zaraz po prezesie, osoba w firmie. Praca tej osoby jest bardzo ważna i odpowiedzialna, ponieważ odpowiada ona za przepływ pieniędzy, zarządzanie finansami i analizę ryzyka. Często musi podejmować ważne decyzje i szukać jak najlepszych rozwiązań, które potem może przedstawić zarządowi firmy.

Jak zostać księgowym? Można ukończyć studia wyższe na kierunku ekonomia lub zarządzanie – jednak nie jest to wymogiem. Księgowym można być także po ukończeniu odpowiednich kursów i szkoleń – obecnie bardzo popularne stały się na przykład kursy księgowości online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Czy każdy może zostać księgowym?

Jeśli planujesz zostać dobrym i cenionym księgowym, to musisz posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę i potrzebne umiejętności, ale także wykazywać określone cechy osobowości i właściwą postawę. Każdy, kto stara się o stanowisko w tym zawodzie, powinien być przede wszystkim: skrupulatny, rzetelny oraz sumienny. Bardzo ceniona jest także dobra organizacja pracy, odporność na stres czy też umiejętność pracy zespołowej. Polskie prawo nie jest najłatwiejsze i podczas pracy można spotkać się z odmiennym interpretowaniem różnych kwestii. W takiej sytuacji przydadzą się także umiejętności interpersonalne i analityczne. Dodatkowo księgowy musi umieć radzić sobie z wyznaczonymi terminami i kontrolować swoje emocje. Cech tych nie da się nabyć na szkoleniach i kursach z księgowości – nie mniej jednak są one istotne i potrzebne do tego, aby móc podjąć pracę w tym zawodzie.

Z czym wiąże się praca księgowego?

Księgowy jest to pracownik działu księgowości, który wykonuje czynności związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych. Jeżeli planujesz rozpocząć pracę na stanowisku księgowego, i posiadasz odpowiednie umiejętności oraz cechy osobowości, to nie będzie to trudne. Jednym ze sposobów na objęcie tego stanowiska jest ukończenie studiów wyższych na kierunku zarządzanie lub ekonomia – jednak nie jest to wymogiem. Możesz także zapisać się na kurs – np. internetowy kurs księgowości, a następnie poszerzać swoją wiedzę na szkoleniach online dla księgowych.

Kursy dla księgowych - czy warto się zapisać?
Kursy dla księgowych – czy warto się zapisać?

Zawód księgowego to jeden z tych zawodów, w których istotne jest ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Rozpoczynając swoją karierę dobrze jest więc skorzystać z kursu na księgowego, a następnie podnosić swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach. Nie można być dobrym w tym zawodzie, kiedy stoi się ciągle w jednym miejscu. Musisz być po prostu na bieżąco, uczestniczyć w szkoleniach, śledzić przepisy i czytać. Twój sukces zdefiniowany jest przede wszystkim Twoim podejściem do zdobywania nowej wiedzy i pogłębiania już istniejącej. Sam fakt ukończenia studiów, kursów czy szkoleń, to dopiero początek drogi księgowej. Skoro praca w tym zawodzie wymaga tyle zaangażowania, to czy w ogóle warto się na nią zdecydować? Oczywiście, że tak. To, na co możesz liczyć rozpoczynając pracę na stanowisku księgowym to konkurencyjne wynagrodzenie oraz stabilna ścieżka zawodowa. Zawód księgowego można bowiem wykonywać aż do momentu przejścia na emeryturę – a nawet dłużej. Nie da się ukryć, że praca księgowego stwarza także duże możliwości dotyczące rozwoju kariery zawodowej. Objęcie tego stanowiska może być furtką do stanowiska dyrektora finansowego lub doradcy podatkowego, a ponadto stanowi także możliwość do założenia własnej działalności. Jednak najważniejsze jest to, aby praca sprawiała Ci przyjemność. Jeśli tak będzie, to nie rezygnuj z niej.

Poznaj ofertę:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursu?

Wybór odpowiedniego kursu nie jest łatwym zadaniem. Dokonując wyboru inwestujesz bowiem swoje środki finansowe i oczywistym jest, że chciałbyś, aby ta inwestycja była jak najlepsza. Zazwyczaj w pierwszej kolejności spoglądamy właśnie na cenę – i to ona w większości przypadków determinuje nasz wybór. Nie jest to jednak dobry tok rozumowania i jako przyszły księgowy powinieneś zdawać sobie z tego sprawę. Na koszty kursu składają się różne czynniki, między innymi: koszt wynajmu lokalu, ogrzewanie lub klimatyzacja, catering czy też materiały szkoleniowe. Jednak najważniejszym czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na cenę kursu, jest osoba prowadząca szkolenie. W sytuacji, kiedy wykłady i ćwiczenia prowadzone będą przez specjalistę z danej dziedziny, to bez wątpienia cena będzie dużo wyższa – jednak wzrasta także wartość merytoryczna kursu i Twoja szansa na to, że umiejętności, które tu zdobędziesz, będą przydatne w przyszłości. Jeśli jednak zależy Ci na niższych kosztach, ponieważ nie możesz pozwolić sobie na duże wydatki, to możesz skorzystać z kursów lub szkoleń księgowych online. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór w tym zakresie. Tego typu kurs pozwoli Ci także zaoszczędzić sporo czasu, np. tego, który byłoby trzeba poświęcić na dojazd. Ponadto, wszystkie wymagane materiały możesz posiadać w formie elektronicznej – co pozwala zaoszczędzić na kserowaniu lub drukowaniu dokumentów.