Bielizna termoaktywna – co trzeba wiedzieć?

Bielizna termoaktywna - co trzeba wiedzieć?

Bielizna termoaktywna – co trzeba wiedzieć? Nadchodzą chłodniejsze dni, wieczory, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ubiorze. W swojej garderobie warto mieć bieliznę termoaktywną. Produkuje się ją z unikalnych materiałów – są to włókna syntetyczne. Posiadają one zdolność bardzo dobrego odprowadzania potu oraz pary wodnej ze skóry człowieka, dzięki czemu pozostaje sucha.  Nawet u osób, które są bardzo aktywne fizycznie, a szczególnie podczas ich wysiłku. 

Najważniejsze cechy bielizny termoaktywnej

Bielizna termoaktywna, jak już wyżej wspomniano przede wszystkim polecana jest osobom z dużą aktywnością fizyczną. Sprawdzi się w każdych warunkach, czy to na siłowni, czy na wycieczce, czy podczas biegów. Wszystko dzięki temu, że na rynku dostępne są różne rodzaje i modele. Najważniejsze zadania bielizny termicznej to: usunięcie potu i odprowadzenie pary wodnej ze skóry. Ponadto jest w stanie zniwelować zapach potu. Jak to możliwe? Poprzez srebrne nici, które znajdują się w jej składzie. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że srebro posiada właściwości antybakteryjne. Bielizna termoaktywna odparowuje także wilgoć, nie zatrzymuje jej jakby się mogło niektórym zdawać. Oprócz tego pomaga w utrzymaniu właściwej temperatury człowieka poprzez ochronę przed utratą ciepła, zapobiega przedostaniu się zimnego powietrza. Dopasowuje się do ludzkiego ciała, chroni przed uciskiem, tudzież otarciami, pozwala na swobodne poruszanie się. Ale mowa tu o modelach dobrej jakości, bezszwowych, które zapewniają największy komfort.

Bielizna/odzież termoaktywna – rodzaje:

Wyróżnić można:

 • Cienką, lekką, idealną na wiosnę i lato, która ochroni przed promieniami UV, najlepiej odprowadza wilgoć. Poleca się ją dla osób uprawiających intensywnie sport np. na siłowni, czy biegaczy. Słabo izoluje ciepło i tym samym nie chroni przed chłodem.
 • Średnią, całoroczną na wyższe i niższe temperatury, dobrze izolującą ciepło, usuwającą pot. Stworzona z myślą o turystach pieszych, górskich.
 • Grubą, zimową, pochłaniającą dobrze pot, chroniącą przed zimnem, odprowadzającą wilgoć. Idealna dla osób lubiących sporty zimowe. Wzbogacona jest w dodatkową warstwę, której celem jest zapewnienie większej, lepszej ochrony przed chłodem.

Zalety odzieży/bielizny termoaktywnej

Do największych należą:

 • Niwelowanie brzydkiego zapachu. Taka bielizna, tudzież odzież posiada właściwości bakteriobójcze pomagają eliminować pot. Jednak trzeba pamiętać o higienie osobistej, bez niej nawet najlepsza odzież termiczna nie usunie całkowicie nieprzyjemnego odczucia.
 • Zapewnienie komfortu podczas jej noszenia. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dobrana, przylega do ciała i nie krępuje ruchów. Zapobiega otarciom, wygodnie się nosi.
 • Dostępność – może ją nabyć każdy, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.
 • Gwarancja suchości – wchłania pot, odprowadza parę wodną ze skóry, o czym wyżej napisano. Nie podrażnia skóry.
 • Całoroczność, jak już wcześniej wspomniano dostępne są różne modele, rodzaje, na każdą porę roku.
 • Ochrona przed chłodem, zimnem, dzięki izolacji ciepła.
 • Funkcjonalność i trwałość, jeśli zakupi się odzież dobrej jakości.

Warto wiedzieć

Na rynku oprócz standardowych koszulek, legginsów, tudzież bluz termoaktywnych, można nabyć także:

 • Czapki,
 • Rękawiczki,
 • Kołnierze,
 • Nakładki na łokcie i przedramiona.

Jak dbać/ prać  bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna - co trzeba wiedzieć?
Bielizna termoaktywna – co trzeba wiedzieć?

Pamiętać trzeba, że bielizna termoaktywna może przestać spełniać swoją rolę, jeśli nie będzie się o nią prawidłowo dbało. Jej pranie jest bardzo istotną kwestią. Warto wiedzieć, że należy to robić umiejętnie. Prać można zarówno ręcznie, jak i w pralce. Zaleca się stosować do obu rodzai prania proszki, tudzież płyny delikatne, przeznaczone dla dzieci, płatki mydlane, szare mydło oraz środki przeznaczone specjalnie do bielizny termoaktywnej. Temperatura prania powinna być odpowiednia, trzeba wybrać program skierowany do prania odzieży sportowej, a jeżeli pralka takiego nie posiada – wybrać ten z  temperaturą 30 stopni. Odzież termiczna nie może być prania w temperaturze powyżej 40 stopni. Warto także stosować się do wskazówek/zaleceń producentów, które najczęściej znajdują się na metce. Nie należy takiego prania wykręcać, ponieważ wpłynie to na strukturę odzieży/bielizny. Wkładając do pralki – dobrze jest użyć specjalnego worka z zamkiem. Nie należy stosować płynów zmiękczających czy wybielaczy. Niezwykle ważne jest zachowanie higieny bielizny termicznej, ponieważ pochłania ona pot i związany z tym nieprzyjemny zapach, dlatego systematycznie trzeba ją odświeżać.

Podsumowując – bielizna termoaktywna sprawdzi się o każdej porze roku, jeżeli model zostanie dobrany odpowiednio do aktywności fizycznej jej użytkownika. Zapewni komfort na urlopie, w czasie wolnym oraz podczas wysiłku. Każdy znajdzie coś dla siebie, idealnego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb, gabarytów, upodobań. Porządna bielizna termoaktywna posłuży przez długi czas, jeżeli będzie dobra jakościowo. Dlatego celem jej zakupu należy udać się do sprawdzonego sklepu, oferującego najlepsze gatunkowo produkty. Trzeba też pamiętać, że dobre ubranie termiczne jest warte każdej ceny.