Wiązary dachowe – co należy o nich wiedzieć?

Wiązary dachowe - co należy o nich wiedzieć?

Wiązary dachowe – co należy o nich wiedzieć? Dach to jeden z ważniejszych elementów każdego domu. Nie jest to tylko część widoczna z zewnątrz, bowiem jak wiadomo pod dachówką ukrywa się często skomplikowana konstrukcja, która nosi nazwę więźby dachowej. Często wykonywana jest z pewnych elementów, które nazywane są wiązarami dachowymi. Czym dokładnie są wiązary dachowe? Jakie jest zastosowanie wiązarów dachowych? Jakie zalety i wady tego rozwiązania możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy zainteresowanych czytelników.

Czym są wiązary dachowe?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie wiązarów dachowych, moglibyśmy dojść do wniosku, że są to pewne elementy nośne konstrukcji dachu. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim przenoszenie obciążenia więźby, pokrycia dachowego, a także dodatkowych obciążeń, do których możemy zaliczyć chociażby śnieg i słupy nośne. Warto wiedzieć, że wiązary, które stosowane są w budownictwie mieszkaniowym, wykonane są z reguły z drewna. Produkowane są w specjalnej fabryce, a w późniejszym czasie są transportowane na plac budowy jako gotowe już elementy. Dzięki temu nie ma konieczności składania wiązarów z pojedynczych elementów, w konsekwencji mamy do czynienia z przyspieszeniem prac konstrukcyjnych. Jeśli chodzi o podstawowy element więźby, jest to pas górny i pas dolny. Stosuje się je niezależnie od zastosowania, a także rodzaju konstrukcji. Są to pewnego rodzaju podpórki dla słupków i krzyżulców. Krzyżulce są elementami ukośnymi, idealnie sprawdzą się w przypadku dachów, które mają niewielki kąt spadku, natomiast słupki są pionowymi elementami i bezpośrednią podpierają całą zewnętrzną konstrukcję. Jak wiadomo, dach w okresie zimowym poddawany jest dużym obciążeniom, dlatego węzły (są to miejsca łączenia elementów wiązarów) powinny być wytrzymałe i tylko w niewielkim stopniu podatne na temperaturę.

Zastosowanie wiązarów dachowych

Przede wszystkim wiązary dachowe to idealne rozwiązanie w przypadku dachów, które mają za zadanie być w sposób szczególny odporne na oddziaływania zewnętrzne. Najczęstszym czynnikiem, który decyduje o tym, że zastosowana zostanie technologia wiązarów, to śnieg. Jak wiadomo, znacznie trudniej usunąć go z powierzchni dachu od deszczu, a do tego wszystkiego, kiedy zbliżają się cieplejsze miesiące i jesteśmy świadkami roztopów, wówczas jego masa znacznie wzrasta, w konsekwencji prawdopodobieństwo uszkodzenia dachu jest jeszcze większe. Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, który brany jest pod uwagę podczas podejmowania decyzji dotyczącej zastosowania wiązarów dachowych, jest wiatr. W sposób szczególny wpływa na dachy, które mają wysoką spadzistość. W Polsce jest to rozwiązanie, które dopiero zyskuje na popularności, jednakże w niektórych państwach, gdzie panuje klimat umiarkowany, jest znacznie powszechniejsze. Przykładowo w całej Europie Zachodniej, w Stanach zjednoczonych i w Australii wiązary dachowe są bardzo często stosowaną konstrukcją.

Wiązary dachowe – zalety i wady

Wiązary dachowe - co należy o nich wiedzieć?
Wiązary dachowe – co należy o nich wiedzieć?

Wiązary dachowe, pomimo swojej stosunkowo niskiej ceny, posiada mnóstwo zalet, o których warto wspomnieć. Jest to przede wszystkim ogromna oszczędność zarówno środków pieniężnych, jak i czasu. Czas realizacji wiązarów dachowych jest niezwykle krótki. W przypadku dość prostych konstrukcji budynków cały proces trwa maksymalnie 3 dni. Mamy do czynienia tylko i wyłącznie z najlepszą jakością drewna. Nie trzeba być specjalistą, aby zdawać sobie sprawę z tego, że takie firmy mają w swoich szeregach prawdziwych specjalistów, którzy właściwie w każdym przypadku są w stanie merytorycznie doradzić. Dlatego stosunek jakości do ceny w tym przypadku będzie jak najbardziej prawidłowy. Warto wspomnieć o tym, że możemy ograniczyć się tylko do jednej umowy, co zdecydowanie przyspieszy czas realizacji inwestycji. Ilość podstawowych elementów konstrukcyjnych jest dość mała, co znacznie zmniejsza wymagania konstrukcyjne. W końcu ich podstawowym zadaniem jest skuteczne zmniejszenie ilości słupów podporowych i ścian nośnych. Nie można zapominać o tym, że jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Co prawda nadal mamy do czynienia ze zużyciem drewna, jednakże w zdecydowanie mniejszym stopniu. Dodatkowo firmy, które decydują się na produkcję wiązarów dachowych, stosują do impregnacji jedynie bezpiecznych środków ochronnych. Dużo mówi się również o zwiększonym bezpieczeństwie wszystkich użytkowników. Na czym to polega? W przypadku wiązarów dachowych nigdy nie będziemy mieć do czynienia ze zjawiskiem pękania sufitu. Niestety wiązary dachowe nie są idealne i również mają swoje wady. Przede wszystkim w przypadku projektów, których realizacja jest bardzo skomplikowana, koszt wiązarów jest wysoki. Dodatkowo decydując się na zakup tych elementów, konieczne okazuje się przewiezienie ich w odpowiednie miejsce. Co to oznacza w praktyce? Bez odpowiednio utwardzonej drogi z pewnością się nie obędzie. Co prawda cała konstrukcja nie jest bardzo ciężka, jednakże rozmiary są dość problematyczne.