Co zrobić z używaną odzieżą dziecięcą?

Co zrobić z używaną odzieżą dziecięcą?

Co zrobić z używaną odzieżą dziecięcą? Dzieci są prawdziwym źródłem szczęścia. Kupujemy dla nich ładne ubranka, w których będą się dobrze czuły i schludnie prezentowały. Maluchy jednak bardzo szybko z nich wyrastają i trzeba ponownie kierować się do sklepu z odzieżą dziecięcą. Ciuszki, z których wyrastają nasze pociechy, często gromadzą się w szafach i zajmują przestrzeń.

Pewnie zastanawiacie się, jak postąpić z nieużywaną odzieżą, która zawala pawlacze i pomniejsza optycznie przestrzeń w mieszkaniu. Istnieje masa sposobów na to, aby zrobić porządki w szafach, a przy okazji uszczęśliwić niejedną mamę. Zostań tu przez chwilkę, a poznasz niektóre z nich. Zapraszamy do lektury!

Znajomi i rodzina

Elementy dziecięcej garderoby, które nie pełnią aktualnie żadnego pożytku, możemy oddać ot, chociażby komuś w rodzinie lub znajomym, którzy aktualnie oczekują narodzin nowego potomka. Taki prezent będzie trafiony i ‘a propos. Mówi się, że co w rodzinie, to nie zginie. Siostra zaszła w ciąże i oczekuje rozwiązania? Przygotuj nienoszone przez dziecko ubranka i przekaż jej w podarku. Sąsiadka, z którym masz dobry kontakt, spodziewa się dziecka, postąp podobnie. Praktyczne upominki są najlepsze. Odzież, niezależnie od wieku dziecka warto odświeżyć przed oddaniem. Mamy tu na myśli pranie i prasowanie. Ciuszki zwrócone jak nowe pomogą świeżo upieczonym rodzicom. 

Pomóż samotnej matce

Niektóre kobiety przechodzą przez cykl życiowych turbulencji. Niektóre z nich trafiają pod skrzydła opiekunów w Domu Samotnej Matki. Takie kobiety nie mają ani czasu, ani środków, by skompletować pełną wyprawkę dla niemowlaka. Możesz skontaktować się z najbliższą taką placówką i podesłać ubranka dziecięce pod wskazany adres. Dzięki temu przyczynisz się do wniesienia nieco słońca w mrok kobiet osamotnionych i pokrzywdzonych przez los. 

Okna życia a odzież dziecięca

Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest przekazanie ubranek dziecięcych w tak zwanych oknach życia. Czym one są? To punkty, w których zostawia się niechciane niemowlęta. Dzieci pozostawiane z rozmaitych powodów w oknach życia trafiają do konkretnych placówek, w których otacza się je opieką i troską. Pragnąc wesprzeć nieco te “znajdki” można umieścić ubranka dziecięce w takim okienku. Do świeżo przepranych, wyprasowanych i złożonych ubranek dołączyć można jakąś maskotkę czy grzechotkę. W ten sposób można nieco pomóc niechcianym dzieciom i wnieść w ich życie chociaż trochę uśmiechu.

Pomoc charytatywna

Co zrobić z używaną odzieżą dziecięcą?
Co zrobić z używaną odzieżą dziecięcą?

Możemy również skorzystać z możliwości przekazania odzieży dziecięcej rozmaitym organizacjom charytatywnym jak, chociażby Caritas. Takich organizacji w Polsce jest naprawdę wiele. Wspomnieliśmy o domach samotnej matki. Na terenie kraju funkcjonują fundacje wspierające takie kobiety. Jedną z nich jest Fundacja Pomocna Mama. Działalność tej organizacji polega na udzielaniu wsparcia materialnego rodzinom dysfunkcyjnym, w których brakuje wiele artykułów pierwszej potrzeby. Pragnąc oddać komuś używaną odzież, możemy rozważyć także i tę opcję. Do ubranek dziecięcych możemy dołączyć również zabawki, którymi nasze pociechy już dawno zdążyły się znudzić.

Oddział położniczy a pomoc

Zjawiskiem, które zdarza się nagminnie, jest przedwczesne rozwiązanie, na które przyszłe mamy są kompletnie nieprzygotowane. Robiąc porządki z nieużywaną odzieżą dziecięcą, możemy pomyśleć o przekazaniu jej nieprzygotowanym kobietom w szpitalach. Nie spodziewając się szybszego rozwiązania, kobiety nie dysponują żadnym ubrankiem dla dzieci. Jesteśmy w stanie pomóc takich matkom, przekazując odpowiednio przygotowaną odzież na oddziałach położniczych. Do ubranek dołączyć możemy różne drobne zabawki dla niemowlęcia, np. grzechotki czy pajacyki. Istotne jest, aby przekazana odzież była schludnie przygotowana i czysta.

Domy dziecka

Placówki opiekuńcze, takie jak domy dziecka dysponują niewielkim budżetem na utrzymanie swoich podopiecznych. Mając syna bądź córkę, która wyrosła z części ubrań możemy je skompletować i przekazać w ręce dyrekcji takiej placówki. Dzięki temu dzieci z domów dziecka na pewno się ucieszą. Warto wnieść trochę pozytywnej energii w życie nieszczęśliwych i osamotnionych dzieci, które tragicznym zrządzeniem losu trafili do takich placówek. 

Warto wziąć to pod uwagę

Podkreślimy teraz rzecz, którą być może uznacie za banał i oczywistą oczywistość. Przekazując używaną odzież dziecięcą w jakiekolwiek ręce, warto solidnie ją odświeżyć. Po skompletowaniu nieużywanej odzieży wrzućmy ją do automatu i przepierzmy. Następnie wyprasujmy, aby nie wręczać ciuszków pogniecionych. Schludnie przygotowane elementy garderoby dziecięcej nie tylko dobrze o nas świadczą, ale i również ułatwiają nieco sprawę świeżo upieczonym matkom. Wyobraźmy sobie kobietę w połogu. Czy ma ona czas zająć się odświeżaniem otrzymanej garderoby? Nie bardzo, prawda? Przekazując odzież niemowlęcą, taką jak śpioszki dziecięce, kaftaniki, skarpeteczki warto dorzucić jakiś drobny upominek, który posłuży bobaskowi. Niech to będzie grzechotka, czy jakaś pluszowa maskotka. Wywoła to uśmiech na twarzy świeżo upieczonej matki i nowonarodzonego, małego człowieka.