Charakterystyka i zastosowanie blach trapezowych – jednym z najczęściej wykorzystywanych do konstruowania pokryć dachowych materiałów są blachy trapezowe. Stanowią one podstawę budownictwa zarówno przemysłowego, handlowego, jak i mieszkalnego. Możliwość szerokiego zastosowania sprawia, że trudno wyobrazić sobie współczesną budowę bez ich użycia. Mogą być stosowane nie tylko do pokryć dachowych, ale także jako element ścian. Ich szczególne cechy takie jak trwałość, niska cena i łatwa dostępność sprawiają, że deweloperzy i inwestorzy sięgają po ten materiał coraz częściej. Czym charakteryzuje się blacha trapezowa, jakie ma właściwości i do jakich celów może być zastosowana?
Charakterystyka blach trapezowych
Wszystkie elementy konstrukcyjne muszą cechować się wyjątkową wytrzymałością. Nie inaczej jest w przypadku blach trapezowych. Jako materiał narażony na działanie czynników zewnętrznych wykazuje doskonałą trwałość. Bez problemu możemy ją stosować przy konstrukcjach, które wystawione są na działanie niskich i wysokich temperatur oraz niesprzyjających zjawisk pogodowych w postaci śniegu, gradu i ulewnego deszczu. Zabezpieczenia w postaci specjalnych powłok chroniących przed korozją sprawiają, że są one odporne na wilgoć. Blachy trapezowe charakteryzują się fakturą powierzchniową przypominającą falę o kształcie trapezu.
Blachy trapezowe osłonowe i konstrukcyjne
Podstawowa klasyfikacja obejmuje blachy trapezowe osłonowe i konstrukcyjne. Pierwsze z nich wykorzystywane są jako okładzina przegrody dachowej i ściennej od zewnątrz. Znajduje zastosowanie w halach zimnych i ciepłych, a konkretnie w ich przegrodach. W zależności od tego, w której z nich jest montowana, może wystąpić schemat oparty na zasadzie konstrukcja-blacha trapezowa (w przypadku przegród hal zimnych) lub konstrukcja-izolacja-blacha trapezowa (w przypadku przegród hal ciepłych). Tego rodzaju blachy trapezowe występują w wielu grubościach np. od 0,5 do 0,7 mm oraz w różnorodnych profilach optycznych od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Drugi z rodzajów, czyli blachy konstrukcyjne wykorzystywane są z kolei jako element całościowego systemu dachowego. Wraz z innymi elementami tworzą kompletny dach. Ich zewnętrzna strona musi być zabezpieczona specjalną powłoką, a wnętrze wykonane z warstwy gruntującej. Tego typu blacha wykonywana jest z wysokiej jakości stali, która musi charakteryzować się dużą odpornością na obciążenia. Aby konstrukcja mogła być uznana za bezpieczną, należy spośród wielu grubości i wysokości profili wybrać odpowiednią do wymogów nośności konkretnego układu.
Rodzaje zabezpieczeń antykorozyjnych
Rozróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje zabezpieczeń antykorozyjnych stosowanych przy produkcji blach trapezowych. Mogą one przybrać postać powłoki poliestrowej lub warstwy utworzonej ze stopu cynku i aluminium. Powłoka poliestrowa stosowana jest w przypadku blach trapezowych wykorzystywanych do pokrycia dachowego. Ich główne przeznaczenie obejmuje więc budownictwo mieszkalne. Powłoka tego rodzaju zabezpiecza blachę przed działaniem czynników atmosferycznych i przed korozją. Grubość warstwy zabezpieczającej waha się najczęściej od 15 do 40 mikrometrów. Drugi rodzaj zabezpieczenia w postaci alucynku charakteryzuje blachy przeznaczone najczęściej do wykończenia poszycia dachowego w budynkach przemysłowych, produkcyjnych i magazynowych. Warto wspomnieć, że pokrycie powłoką powstającą w procesie galwanizacji obejmuje zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną warstwę blachy.
Zastosowanie blach trapezowych
Blachy trapezowe ze względu na swoje cechy mogą być wykorzystywane w wielu miejscach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z tego materiału przy konstrukcjach dachowych w dużych obiektach takich jak hale magazynowe i produkcyjne. Nierzadko można też spotkać to rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Pozostając jeszcze przy temacie zadaszeń, wymienić można jej zastosowanie przy stawianiu wiat rowerowych, przystanków i garaży. Oprócz tego z powodzeniem mogą być używane do montażu ścian np. obiektów tymczasowych na budowie. Wykorzystać je można też jako samonośne materiały konstrukcyjne oraz elementy wykończeniowe elewacji. Do nietypowych zastosowań blach trapezowych zaliczyć można wykorzystanie jej do konstrukcji altan ogrodowych, podsufitek lub podwieszanych sufitów mających zwiększyć poziom izolacji cieplnej. Blacha trapezowa może być też użyta do stworzenia bramy garażowej lub ogrodzenia np. na terenie budowy lub wokół obiektu przeznaczonego do rozbiórki.
Zalety blach trapezowych
Do niewątpliwych zalet tego materiału zaliczyć można jego wytrzymałość. Odpowiednio zabezpieczona blacha jest w stanie wytrzymać duże obciążenie, wysokie i niskie temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne jak śnieg, grad i deszcz. Jest to materiał dość lekki, dlatego praca z nim nawet na znacznych wysokościach nie powinna przysparzać problemów. Jej estetyka pozwala na zastosowanie nawet w projektach domów jednorodzinnych. Odpowiednio dopasowana może stanowić nie tylko skuteczne rozwiązanie praktyczne, ale także przyjemny dla oka akcent aranżacji. Poza wymienionymi wyżej zaletami należy wspomnieć, że jest to opcja bardzo ekonomiczna.