Co jest najważniejsze podczas wiosennych porządków?

Co jest najważniejsze podczas wiosennych porządków?

Co jest najważniejsze podczas wiosennych porządków? Wiosenne porządki oznaczają definitywny koniec zimy. Wraz z nimi przygotowujemy mieszkanie do lata, pozbywamy się starych rzeczy, uzupełniamy wiosenną garderobę. Niektóre rodzaje porządków mogą nam jednak sprawiać kłopot, dlatego często zostawiamy je na sam koniec. Tymczasem często wystarczą jedynie dobry pomysł i odrobina chęci, aby uporać się z nielubianymi czynnościami szybko i w prosty sposób. 

Porządek z dywanami

Wiele z nas posiada w domu dywany czy wykładziny doskonale zdając sobie sprawę z tego, że pranie wykładzin i dywanów to nie lada wyzwanie. Na dywanach plamy często stają się niewidoczne, jednak nie czyszczony dywan to siedlisko kurzu i bakterii. Pranie wykładzin i dywanów to czynność, którą lepiej zostawić sobie na cieplejsze dni. Wiosną czy latem mokry materiał szybciej wyschnie, a dodatkowo w promieniach słońca można spokojnie wytrzepać dywan na dworze czy powiesić go na balkonie. Do prania wykładzin i dywanów najlepiej użyć specjalistycznych środków, dzięki którym materiał nie straci blasku czy nie zacznie się kruszyć. Często wystarczy jedynie rozprowadzić środek chemiczny na dywanie, na następnie spłukać go zimną wodą. Oczywiście tego typu pranie wykładzin i dywanów to głównie ich odświeżanie w przypadku, gdy nie użytkujemy ich zbyt często i nie powstają na nich plamy. Jeżeli takowe się uwidocznią, lepiej oddać dywan do profesjonalnej pralni, która dokładnie go wyczyści. Jeżeli jednak pranie wykładzin i dywanów wydaje się nam rzeczą bardzo trudną i naprawdę nie lubimy tego robić, warto pomyśleć nad usunięciem ich z naszego mieszkania. Dywany czy wykładziny nie sprawdzają się, jeżeli w domu mieszkają alergicy lub pies czy kot, który zostawia na dywanie sierść. Nowoczesne rozwiązania pozwalają ozdobić podłogę w taki sposób, aby łatwo można ją było wyczyścić.

Wymiana garderoby

Co jest najważniejsze podczas wiosennych porządków?
Co jest najważniejsze podczas wiosennych porządków?

Wszystkie kobiety to wielbicielki mody i nowych ubrań. Wydawać by się więc mogło, że wiosenne porządki w szafie to dla nich przyjemność, a nie obowiązek. Nic bardziej mylnego. Czym innym jest bowiem kupowanie, a czym innym porządkowanie. W dodatku kobieta często stoi przed trudnym wyborem, co ma zrobić z danym ubraniem, którego teoretycznie od kilku miesięcy nie miała na sobie. Zwykłe porządki kończą się na tym, że pozbywamy się maksymalnie kilku rzeczy, podczas gdy nasza szafa pęka już w szwach. Zamiast wyrzucić, wolimy zaadaptować inną szafę na potrzeby naszych ubrań. Tymczasem w prosty sposób można pozbyć się nienoszonych ciuchów. Wystarczy założyć, że jeśli nie mieliśmy na sobie danego ubrania dłużej niż rok, pozbywamy się go z naszej szafy. Sprawa wydaje się prosta, ale w rzeczywistości trzeba twardo trzymać się postanowienia. Jeżeli szkoda nam wyrzucać rzeczy, gdyż są całkiem dobrej jakości, możemy dać im drugie życie. Nienoszone lub rzadko noszone ubrania można z powodzeniem sprzedać na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Wymaga to jednak sporo czasu i wysiłku, dlatego osobom, które nie chcą sprzedawać starych ubrań, rekomenduje się oddanie ich osobom ubogim. Można wrzucić paczki z ubraniami do kontenerów odzieżowych, które znajdują się w niemal każdym mieście. Dochód ze sprzedaży ubrań przeznaczany jest na pomoc rodzinom ubogim. Czasami też rzeczy, które wrzucamy do kontenera, trafiają bezpośrednio do nich.

Czyszczenie porcelany

Zastawa stołowa to podstawa w każdym domu. Przyjmując gości chcemy zaserwować im pyszne dania, które będą podane na pięknych talerzach. Często jednak w domu posiadamy więcej niż jedną zastawę, a do tego nasze wnętrza zdobi porcelana. Czyszczenie jej to prawdziwe wyzwanie zwłaszcza, że nie można robić tego za pomocą zmywarki, gdyż porcelana jest na to zbyt delikatna. Jeżeli porcelana stanowi rodzinną pamiątkę, tym bardziej nie chcemy, aby uległa zniszczeniu. Czyszczenie porcelany i eleganckiej zastawy stołowej to zadanie dla osoby cierpliwej. Przede wszystkim nie można używać do tego tradycyjnych środków chemicznych, takich jak na przykład płyn do naczyń. Porcelana powinna być czyszczona za pomocą zwykłej wody, która będzie lekko ciepła, lecz nie gorąca. Szmatką zamoczoną w wodzie można delikatnie przecierać porcelanę, uważając tym samym na jej najbardziej kruche elementy. Na rynku dostępne są środki do czyszczenia porcelany i innych materiałów wrażliwych, jednak ich zastosowanie nie jest końca pewne. Porcelana porcelanie nierówna – to, że jednej taki środek posłuży nie oznacza, że żadnej porcelanie nie stanie się pod jego wpływem krzywda. Zanim odstawimy umytą porcelanę na półkę, musi ona dobrze wyschnąć. Najlepiej, jeśli spokojnie sobie postoi i okapie z wody. Nie wycieramy jej na siłę, gdyż może się to przyczynić do powstawania smug.

Mimo, iż wiosna jest najbardziej wyczekiwaną przez nas porą roku, niektórzy na myśl o nadchodzących wiosennych porządkach tracą chęci na pierwsze, słoneczne dni. Pamiętajmy jednak, że wiosenne porządki nie muszą być trudne, jeśli tylko zastosujemy się do kilku zasad w celu eliminacji tak zwanych wąskich gardeł, które skutecznie blokują nam postępy prac.