Uzależnienie od internetu co to jest, jak leczyć?

Uzależnienie od internetu co to jest, jak leczyć?

Uzależnienie od internetu co to jest, jak leczyć? Uzależnienie to jest patologiczną atrakcją spędzania czasu w Internecie. Przejawia się utratą zainteresowania wszystkimi dziedzinami życia, z wyjątkiem Internetu. Pomimo pozornej użyteczności światowej sieci, może stać się ona źródłem powstawania uzależnienia, które będzie wymagało leczenia.

Warto postawić na dobre ośrodki leczenia uzależnień, które oferują zajęcia z psychoterapeutą w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Specjaliści z tych ośrodków stwierdzili, że istnieją dowody na to, że około 10% wszystkich użytkowników komputerów i smartfonów ma objawy uzależnienia od Internetu.

Leczenie uzależnienia od Internetu

Uzależnienie od internetu co to jest, jak leczyć?
Uzależnienie od internetu co to jest, jak leczyć?

Uzależnienie od Internetu w psychiatrii to ten sam rodzaj bolesnego problemu, co uzależnienie od alkoholu czy narkotyków, taka diagnoza jest oficjalnie stawiana przez psychiatrów. Oznacza, że dana osoba ma poważne zaburzenia psychiczne, które dotykają nie tylko jej, ale także otaczających ją osób. Trzeba przyznać, że najlepszą placówką udzielającą wsparcia jest ośrodek leczenia uzależnień od Internetu, który zatrudnia psychoterapeutów i psychiatrów znających tych problem i posiadających specjalistyczną wiedzę medyczną.

Uzależnienie od Internetu to jeden z problemów współczesnego społeczeństwa, choroba, która pojawiła się nie tak dawno temu, ale szybko się rozwija, pochłaniając coraz więcej ofiar. Zwykle są to dzieci i młodzież, które mają pewne predyspozycje w postaci związanej z wiekiem niedojrzałości psychiki. Ponadto sytuację może pogorszyć czynnik dziedziczny, gdy jedno lub oboje rodzice cierpieli na jakikolwiek rodzaj uzależnienia, niedostateczną samoocenę, zwiększony lęk, introwersję itp. Czy szybkie podjęcie terapii dla osób uzależnionych od Internetu pozwoli uporać się z tym problemem? Jest to najskuteczniejszy sposób na wyjście z uzależnienia bez szwanku dla psychiki a także zdrowia fizycznego.

Oznaki uzależnienia od Internetu

 • Przebywanie online 24 godziny na dobę
 • Duża drażliwość z powodu braku Internetu
 • Brak chęci odwracania uwagi od wirtualnej przestrzeni
 • Zaburzona uwaga na inne aspekty życia
 • Lekceważenie higieny osobistej i czystości w pomieszczeniu
 • Nieregularne jedzenie i rozwijanie się zaburzeń odżywiania
 • Brak komunikacji w prawdziwym życiu
 • Nieprzemyślane inwestowanie pieniędzy w Internecie.
 • Sytuacje konfliktowe z innymi ludźmi.

Ponieważ możliwości spędzania wolnego czasu w Internecie jest dziś wiele, uzależnienie od telefonu i Internetu może przybrać inny charakter, wszystko zależy od tego, jaki temat pozwoli uzyskać największą satysfakcję. Jeżeli pojawią się pierwsze sygnały świadczące o możliwości uzależnienia, warto natychmiast zgłosić się do centrum psychoterapii i leczenia uzależnień od Internetu. Można uzyskać szybką pomoc od specjalistów, którzy, na co dzień zajmują się diagnozowaniem i leczeniem uzależnienia od sieci www. W ramach terapii prowadzone jest leczenie stacjonarne z posiłkami, napojami, zakwaterowaniem i domową atmosferą. Ponadto można skorzystać z leczenia ambulatoryjnego uzależnień od Internetu, chętnie z tego modelu leczenia korzystają osoby, które nie mogą przerwać pracy zawodowej.

W klasyfikacji uzależnienia od Internetu wyróżnia się kilka typów:

 • Uzależnienie od sieci społecznościowych, wirtualna komunikacja na forach, serwisach randkowych i innych podobnych zasobach. Nałóg ten najczęściej dotyka osoby z niską samooceną, którym trudno jest porozumiewać się w prawdziwym życiu. U takich osób zaburzenia komunikacji są jeszcze wyraźniejsze i jedynym sposobem wyjścia z tego problemu jest terapia uzależnień od Internetu prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę.
 • Gry online, gry fabularne online. Ten rodzaj uzależnienia dotyka często nie tylko dorastających młodych ludzi, ale także dorosłych, którzy rekompensują niepowodzenia życiowe łatwymi i proporcjonalnie nieosiągalnymi sukcesami w przestrzeni wirtualnej. Dorośli często decydują się leczenie ambulatoryjne uzależnień od Internetu, dobre ośrodki leczenia uzależnień posiadają w ofercie taką metodę terapeutyczną.
 • Hazard gotówkowy, kasyna online, zakłady sportowe i inne wydarzenia. Ten rodzaj uzależnienia od Internetu powoduje najpoważniejsze konsekwencje społeczne i finansowe, ponieważ przyjemność z adrenaliny miesza się tutaj z pragnieniem szybkich i pozornie łatwych pieniędzy. Leczenie takiego uzależnienia jest jednym z najtrudniejszych, ponieważ składnik emocjonalny tworzy najsilniejsze uzależnienie.
 • Surfowanie po stronach zasobów internetowych. Ten rodzaj uzależnienia od Internetu powstaje w odpowiedzi na potrzebę zdobywania nowej wiedzy, chęć bycia na bieżąco z wydarzeniami i aktualnościami, ale specyfika Internetu jest taka, że można bez końca wędrować po linkach i filmach w nim, wydając ogromne ilości czasu na tym bez realnego zwrotu. Tacy ludzie cierpią z powodu utraty koncentracji, rozproszenia uwagi, prokrastynacji i mogą nie być w stanie wypełniać swoich obowiązków zawodowych i innych.

Leczeniem takich osób zajmuje się stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień od Internetu, każdy pacjent ma zapewnione łóżko w pokoju dwu lub trzyosobowym i całodzienne wyżywienie. Każdego dnia odbywają grupowe spotkania z psychoterapeutą oraz innymi osobami uzależnionymi.