Cudzoziemcy coraz chętniej podejmują pracę w Polsce

Cudzoziemcy coraz chętniej podejmują pracę w Polsce

Cudzoziemcy coraz chętniej podejmują pracę w Polsce – sytuacja gospodarcza raz ekonomiczna w ostatnich latach w Polsce uległa znacznej poprawie, dlatego coraz mniej obywateli naszego kraju decyduje się na emigracje zarobkowe,, za chlebem” do lepiej prosperujących zachodnich krajów, skandynawskich, a nawet do Ameryki czy też Australii. 

Mało tego do Polski w celu podjęcia pracy oraz osiedlenia się każdego roku przybywają coraz większe grupy cudzoziemców. Oczywiście niezmiennie to pracownicy z Ukrainy stanowią największy odsetek wszystkich obcokrajowców żyjących oraz pracujących w Polsce. Z jakiego powodu tak chętnie wybierają właśnie Polskę oraz co nimi kieruje podejmując decyzję o opuszczeniu Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy w Polsce

O tym, iż do Polski każdego roku przybywają coraz większe ilości obywateli Ukraińskich właściwie nikogo nie trzeba długo przekonywać. Spotykamy, iż każdego dnia ulicach większych miast oraz maleńkich miasteczek, a nawet wiosek – w supermarketach, autobusach i tramwajach oraz w miejscu pracy.

Ukraińcy chętnie podejmują decyzje o emigracji zarobkowej do Polski głównie kierując się bliską odległością od swojego rodzinnego miejsca zamieszkania oraz względami finansowymi. Z deklaracji pracowników z Ukrainy wynika bowiem, iż w ich kraju stawki oraz płace są bardzo niskie – natomiast ceny towarów, zwłaszcza żywności bardzo wysokie. Pracując w Polsce mogą oni zatem znacznie podnieść standardy oraz warunki swojego życia, a także zdobyć cenne doświadczenia zawodowe, które umożliwią im dalsze emigracje do zamożniejszych, zachodnich krajów w przyszłości.

Pracując w Polsce na pełen etat oraz w godzinach nadliczbowych często mogą oni zaoszczędzić pieniądze, dzięki którym są w stanie pomóc materialnie i finansowo członkom swojej rodziny na Ukrainie.

Jak pracownicy z Ukrainy odbierani są przez społeczność polską?

W niektórych środowiskach i grupach społecznych pokutują przykre i krzywdzące przesłanki jakoby pracownicy z Ukrainy dosłownie zabierali nam Polakom miejsca pracy. Osądy te są jednak bardzo mocno przesadzone, a ich twórcami często bywają zawistni ludzie przejawiający tendencję do ksenofobii oraz niechęć do innych nacji.

Na szczęście w Polsce zdecydowanie więcej jest osób przychylnym napływającym do naszego kraju obywatelom Ukrainy, którzy wykazują troskę i empatię w kontaktach z nimi. Bardzo chętnie służą rada i pomocą dla Ukraińców, dzięki czemu Ci w Polsce mogą poczuć się bardzo dobrze i komfortowo.

praca dla Ukraińców

Pracownicy z Ukrainy jacy odwiedzają nasz kraj pochodzą z wielu warstw społecznych oraz grup zawodowych. Spotkać wśród nich bowiem możemy nie tylko prostych pracowników fizycznych, ale także budowlańców, studentów, opiekunki do dzieci oraz osób starszych, pielęgniarki i lekarzy oraz inżynierów. Są to zarówno prości robotnicy, jak i posiadający bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe oraz wykształcenie ludzie.

Aby podjąć pracę w Polsce potrzebują specjalnego pozwolenia, ponadto pracodawca musi przedstawić w odpowiedniej instytucji, iż oferowanego przez niego stanowiska pracy nie można było obsadzić pracownikiem lokalnym. Dlatego nie musimy obawiać się o swoje miejsca pracy.

Tak naprawdę jedynym realnym zagrożeniem są ludzie pracujący bez umów, ,,na czarno”- czasem w o wiele gorszych warunkach i za mniejsze pieniądze niż miałoby to miejsce legalnie. Niestety ludzie podejmujący się takiej pracy bardzo często nie mają innego wyjścia – utracili pozwolenie na pracę lub padli ofiara nieuczciwych pracodawców, a muszą się przecież utrzymać w obcym kraju. Winić za to nie należy jednak tylko i wyłącznie pracowników z Ukrainy – ale przede wszystkim nieuczciwych pracodawców i wadliwie działający system oraz przepisy prawne dotyczące zatrudniania pracowników.

Pracownicy z Ukrainy – ich pierwsze kroki w Polsce

Cudzoziemcy coraz chętniej podejmują pracę w Polsce
Cudzoziemcy coraz chętniej podejmują pracę w Polsce

Bardzo często przybywający do Polski za pracą obywatele Ukrainy korzystają z usług agencji pracy tymczasowej – które pomagają im podczas pierwszych miesięcy w obcym kraju zorganizować miejsce pracy oraz zakwaterowanie.

Jest to bardzo ważne zwłaszcza wśród takich grup, które jeszcze nie do końca dobrze radzą sobie z językiem polskim i samodzielne znalezienie pracy mogłoby sprawić im pewne trudności. W tego typu instytucjach jak agencje pośrednictwa pracy bardzo często mogą oni liczyć na opiekę mówiącego w ich języku ojczystym koordynatora, pomoc w załatwieniu wszelkich związanych z podjęciem pracy formalności oraz znalezieniu mieszkania lub hotelu robotniczego.

Często takie agencje pomagają także w zorganizowaniu przyjazdu pracowników z Ukrainy do Polski a pierwsze koszta związane z podróżą i zakwaterowaniem są im odliczane z wynagrodzenia przez osobę zajmującą się kwestiami kadrowo – płacowymi. Dlatego na taką przeprowadzkę do Polski nie muszą Ukraińcy dysponować bardzo dużymi środkami finansowymi na tak zwany ,,start”.

Bywają jednak także i osoby, które przyjazd do Polski organizują samodzielnie. Zwykle wynajmują na początek pokój lub dzielą mieszkanie w kilka osób i aplikują o pracę bezpośrednio u polskich pracodawców. Na początek znajdują zatrudnienie w branży hotelarsko – gastronomicznej, na magazynach lub produkcji, czy też w serwisie sprzątającym.