Czym jest sitodruk na ubraniu i kiedy warto wybrać tę metodę?

Czym jest sitodruk na ubraniu i kiedy warto wybrać tę metodę?

Czym jest sitodruk na ubraniu i kiedy warto wybrać tę metodę? Koszulki, jak i inne elementy garderoby ozdobione ciekawymi napisami i wzorami, cieszą się bardzo dużą popularnością. Na pewno przez dłuższy czas nie wyjdą z mody, a różnorodność nadruków sprawia, że są one często wykorzystywane zarówno w celach promocyjnych, jak i jako prezenty dla bliskich osób. Jedną z najpopularniejszą technik nadruki jest sitodruk na ubraniach.

Czym jest właściwie sitodruk na ubraniach?

Czym jest sitodruk na ubraniu i kiedy warto wybrać tę metodę?
Czym jest sitodruk na ubraniu i kiedy warto wybrać tę metodę?

Sitodruk jest to jedna z technik należących do klasycznych metod druku, pochodząca ze starożytnej Japonii oraz Chin. Metoda ta polega na przeciskaniu farby raklem przez wcześniej przygotowane matryce, które noszą miano sit. Przy użyciu kliszy, chemikaliów i światła, wzór naświetlany jest na matrycę. W trakcie drukowania farba rozprowadzana jest na całej powierzchni statki, a rakl przesuwający się po niej, ma za zadanie przeciskać farbę przez wolne oczka siatki ,od razu na powierzchnię odzieży. Na precyzję i rozdzielczość sitodruku wpływa gęstość zastosowanej siatki, jest ona niższa aniżeli w druku offsetowym. Wybierając właśnie tę metodę, można wykonać nadruki jedno i wielobarwne i drobne nadruki, w tym wypadku nie ogranicza nas zbytnio rodzaj materiału wybrany pod druk. Sitodruk na ubraniach dają wiele możliwości, z tego względu jest tak często wybierany. Znajduje zastosowania przede wszystkim przemysłowe, a jego dużą zaletą jest oryginalność nadruków i zadowalająca wydajność. Technika ta wymaga zastosowania specjalnych klisz, z tego względu sprawdza się w szczególności przy wysokich nakładach. Sitodruk pozwala na rozwarstwienie projektu, można wówczas wykreować zaawansowane przejścia tonalne. Dzięki czemu można stworzyć nadruki ze zdjęć czy z ilustracji. Sitodruk na ubraniach to również sposób na zastosowania wielu farb efektowych-puchnących, świecących w ciemności czy metalicznych. Ubrania z takim efektem prezentuje się rewelacyjnie. Sitodruk na ubraniach wiąże się ze stałymi kosztami przygotowania, więc jest to dobra metoda przy realizacji większej ilości nakładów (50+), niekiedy firmy decydują się na tą metodę przy zamówieniu 10 sztuk.

Jak wygląda cały proces nakładania sitodruku na ubraniu?

 1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie kliszy i naświetlenie sit z projektem wybranego nadruku.
 2. Następnie nadruk nanosi się przy użyciu farby z sit na odzież.
 3. Na samym końcu nadruk jest utrwalany przy wykorzystaniu wysokiej temperatury w specjalnym tunelu. Utrwalenie pozwala na zachowanie wysokiej trwałości i odporności nadruku na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Na jakiej odzieży można nanieść sitodruk?

 • polarach
 • czapkach
 • kurtkach
 • marynarkach
 • kamizelkach
 • koszulkach polo
 • bluzach
 • spódnicach
 • spodniach
 • sukienkach
 • opaskach na głowę
 • i wiele innych

Zalety metody sitodruku na ubraniach

 1. Jest to świetna propozycja do zadruku dużych płaskich powierzchni.
 2. Sitodruk na ubraniach odznacza się niezwykłą wytrzymałością, jest wysoce odporny na pranie oraz czynniki atmosferyczne.
 3. Kolejną zaletą jest to, że druk można wykonać w dowolnie wybranym przez siebie kolorze.
 4. Farba zastosowana do tej techniki pozwala na uzyskanie intensywnych kolorów, może być ona kryjąca albo częściowo kryjąca.
 5. Sitodruk na ubraniach daje wysoką jakość wykonywanych nadruków.
 6. Wiele firm oferuje niskie ceny nadruku, z zastosowaniem sitodruku, a także krótkie terminy realizacji.

W jaki sposób czyścić nadruk na ubraniu?

Aby nadruk na elemencie garderoby prezentował się przez cały czas bardzo dobrze, należy wiedzieć, w jaki sposób dbać o ubranie, aby nie narazić go na zniszczenie.

Pranie

Do prania należy wykorzystać delikatne środki piorące, oprócz tego na pralce należy ustawić koniecznie delikatny tryb. Jeśli na pralce nie ma zbyt wielu możliwych opcji, wówczas należy zrezygnować z szybkiego wirowania. Intensywne tempo obracania się bębna może uszkodzić nadrukowane elementy ubrania. Odzież z nadrukiem można prać ręcznie, jest to wskazane, jeśli materiał, z którego została wykonana, jest bardzo delikatny i nie nadaje się do prania w pralce. Wtedy należy pamiętać o nie wyrzynaniu ubrania, zamiast tego można je lekko naciskać, w celu usunięcia nadmiaru wody. Odzież musi być następnie dokładnie wypłukana, aby nie pozostał na niej detergent.

Ustalenie temperatury i wybranie techniki prania

Sitodruk na ubraniach jest bardzo wytrzymałą metodą nadruku, nadającą się do niemal wszystkich rodzajów tkanin. Farby użyte przy tej metodzie są także odporne na uszkodzenia mechaniczne, promienie UV i wilgoć. Decydując się na wypranie odzieży z sitodrukiem, należy pamiętać, że woda nie może być zbyt wysoka. Może ona osiągnąć maksymalnie do 50 stopni. Ubranie z sitodrukiem wytrzymuje do około 100 prań, jednak na jego trwałość wpływa również postępowanie z danym elementem garderoby. Jeśli będzie się przekraczać zalecaną temperaturę prania, doprowadzi to do oderwania się nadruku czy jego odkształcenia, kolory zaczną blaknąć i nadruk szybciej się spierze, z tego względu tak ważne jest odpowiednie postępowanie. Piorąc ubrania z sitodrukiem, należy także zwrócić uwagę na sposób ich wirowania, dobrze, jeśli ilość obrotów nie przekracza 800.