Czym są noclegi pracownicze?

Czym są noclegi pracownicze?

Czym są noclegi pracownicze? Coraz częściej możemy usłyszeć o ofertach noclegów pracowniczych. Są one dedykowane, jak sama ich nazwa wskazuje, pracownikom firm. Niemniej jednak bardzo często mylimy pojęcie noclegu pracowniczego z noclegiem pracownika, który jest w delegacji. Czym tak naprawdę są noclegi pracownicze? Kiedy mamy z nimi do czynienia? Odpowiadamy.

Pokój dla pracownika

W dzisiejszych czasach firmy coraz rzadziej działają jedynie lokalnie, na przykład na terenie danego województwa. Coraz częściej oferują również świadczenie usług na terenie całego kraju. Jako przykład weźmy firmę budowlaną z Gdańska, która otrzymuje zlecenie w Szczecinie. Teoretycznie bus mógłby codziennie dowozić ekipę budowlaną, jednak w praktyce jest to bardzo kosztowne i czasochłonne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc oddelegowanie pracowników na budowę poza miastem i zapewnienie im noclegu. W takich też przypadkach mówimy o noclegach pracowniczych. Noclegi te właściciel firmy zapewnia pracownikom, którzy – na czas wykonywania pracy – nie mogą nocować w swoim domu. Przepisy nie określają standardu, jaki powinien zostać zapewniony pracownikom. Najczęściej ich pokoje wyposażone są w łazienkę, aneks kuchenny, telewizor. Czasami mają też do dyspozycji większe szafy oraz biurko. Obecnie coraz więcej obiektów noclegowych oferuje właśnie noclegi pracownicze. Często posiadają one pokoje wieloosobowe, lecz możemy znaleźć również i pokoje jednoosobowe. Miejsce, w którym nocują pracownicy, zazwyczaj położone jest niedaleko miejsca, w którym mają oni wykonywać swoje obowiązki. Warto zauważyć, że w przypadku noclegów pracowniczych, dany pracownik otrzymuje pokój jedynie czasowo.

Delegacja a delegowanie pracownika

Czym są noclegi pracownicze?
Czym są noclegi pracownicze?

Bardzo często osoby, które nie znają prawa pracy, mylą delegację i delegowanie pracownika. To zaś jest bardzo istotne w kontekście zrozumienia pojęcia noclegów pracowniczych. Czasami jednak nawet specjaliści z zakresu prawa pracy mają problem z rozróżnieniem delegacji od delegowania. Granica pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest bowiem bardzo cienka. Najczęściej przyjmujemy, że delegacja trwa zaledwie kilka dni, czasem tygodni. Pracownik jedzie w danym miejscu w konkretnym celu, na przykład aby nawiązać nowe kontakty handlowe. Podczas delegacji pracownik zwykle nie wykonuje wszystkich swoich obowiązków w jednym miejscu. Czasami obowiązki te nie są nawet ściśle określone. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy ma on przeprowadzić szkolenie w innej filii firmy. Przekazanie wiadomości czy procesów zazwyczaj pozostawia się pracownikowi, a nie określa się w szczegółach, jak ma wyglądać dzień pracy. Wreszcie w delegacji często nie obowiązuje godzinowy system pracy. Tymczasem delegowanie pracownika oznacza, że będzie on wykonywał swoje codzienne obowiązki, jednak w innym miejscu. Delegujemy pracowników zazwyczaj na dłuższy okres czasu, na przykład kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. W tym czasie pracownik powinien mieć zapewniony nocleg. Mówimy wtedy właśnie o noclegach pracowniczych. W kontekście delegacji mówimy zaś o normalnym noclegu, który zazwyczaj ma miejsce w jakimś hotelu. Tymczasem noclegi pracownicze odbywają się w hostelach czy specjalnych hotelach pracowniczych. Mają więc znacznie niższy standard.

Sposób na pozyskanie pracownika

Obecnie bardzo modne stało się oferowanie pracownikom własnego mieszkania lub wynajmowania miejsca noclegowego w hotelu. Czy jednak w tym kontekście możemy mówić o noclegach pracowniczych? Nie do końca. Noclegi pracownicze są bowiem na pracodawcy w pewien sposób wymuszone. Jeżeli delegujemy pracowników, to powinniśmy zapewnić im również miejsce do spania. Ostatecznie muszą oni w dalszym ciągu utrzymywać swoje mieszkanie w miejscowości, w której dotąd pracowali. Tymczasem zaoferowanie mieszkania jest po prostu sposobem na pozyskanie pracownika, który przenosi się z jednego miejsca w drugie. Często dotyczy to specjalistów w danej dziedzinie, na przykład informatyków czy finansistów. Niemniej jednak taki pracownik może całkowicie zrezygnować z utrzymywania dotychczasowego mieszkania. Z założenia bowiem będzie odtąd mieszkał w nowej miejscowości.

Podatkowe aspekty noclegów pracowniczych

Zrozumienie pojęcia noclegów pracowniczych jest bardzo istotne również w kwestiach podatkowych. Jeżeli pracownik pozostaje w delegacji, to koszt jego noclegu nie będzie przychodem. Interpretacje podatkowe mówią jednak, że noclegi pracownicze powinniśmy rozpatrywać w kategorii przychodu pracownika. Jest to bowiem świadczenie dodatkowe, pozapłacowe. Powinniśmy je opodatkować tak samo, jak przychód z pracy. Skąd rozróżnienie podatkowe noclegów pracowniczych i osób będących w delegacji? Nie jest to do końca zrozumiałe ani dla pracodawców, ani dla pracowników, ani nawet dla prawników. Niemniej jednak musimy się tutaj kierować orzeczeniami sądowymi, które jednoznacznie nakazują opodatkowanie noclegów pracowniczych. Zajmują się tym co prawda księgowi, jednak to właściciel firmy musi wskazać, czy pracownik przebywa w delegacji, czy został oddelegowany do pracy.