Szybkie ładowanie telefonu

Posiadacze telefonów komórkowych doskonale wiedzą, że zapewnienia producentów o tym, że telefon wytrzymuje kilka dni bez ładowania nawet przy korzystaniu z internetu i graniu w różne gry, można włożyć między bajki. Codzienne ładowanie telefonu to norma przy intensywnym użytkowaniu, a ładowarkę najlepiej mieć zawsze pod ręką.  Na pierwszy rzut oka, ładowarki do smartfonów wyglądają podobnie, jednak subtelne różnice decydują o ich funkcjonalności. Czasy, kiedy każdy model telefonu miał swoją ładowarkę, minęły. Obecnie wszystkie smartfony nie-Apple ładuje się przez jakiś port USB.

Ładowarki kompatybilne z modelami telefonów

Praktycznie wszystkie ładowarki do smartfonów wyglądają niemal identycznie, ale diabeł tkwi w szczegółach.  Z drugiej strony niemal każdy producent smartfonów ma swój  standard szybkiego ładowania.  Prawie każdy telefon można ładować niemalże każdą ładowarką, to jednak sam proces ładowania może być czasochłonny. Przed zakupem telefonu trzeba dopytać sprzedawcę, czy wybrany producent wspiera technologię szybkiego ładowania i ewentualnie dokupić do tego odpowiedni sprzęt, aby, aby móc w pełni wykorzystać niezwykłą możliwość szybkiego ładowania. Marki takie jak: Huawei i Oppo, OnePlus i Vivo stworzyły własne standardy szybkiego ładowania – VOOC, Super Charge, Dash Charge – kompatybilne jedynie z ich produktami. Potrzebna jest specjalna ładowarka, a nawet dłuższy przewód, ponieważ  byt cienkie kable nie są w stanie przesłać prądu o odpowiednio wysokim natężeniu. Warto nadmienić, że technologia szybkiego ładowania w określonych markach telefonów rozwija się i ma coraz nowsze generacje.  Kupując ładowarkę do telefonu, trzeba upewnić się, że jest ona kompatybilna z danym modelem. Zazwyczaj kupując telefon, od razu należy zakupić odpowiednią do danego modelu ładowarkę. Oszczędzi to właścicielowi telefonu stresu przy kupowaniu ładowarki.

Amerykańskie podejście do ładowania

Amerykańskie podejście do ładowania jest odmienne i o wiele bardziej funkcjonalne. Marki, takie jak:  Motorola i Google, uznały, że fakt, iż w ramach standardu USB istnieje już możliwość szybkiego ładowania o nazwie USB Power Delivery, jest wystarczający i odpowiada na potrzeby użytkowników.  Zaletą tego systemu jest to, że  pozwala on szybko naładować smartfon ładowarką… od notebooka ładowanego przez port USB typu C albo podłączając go do portu USB-C komputera. Żadnych dodatkowych kabelków, zgadywania, czy ładowarka pasuje do telefonu, po prostu pełny komfort dla użytkownika.

Ładowarkowe zamieszanie

Nadal nie powstała uniwersalna ładowarka do wszystkich modeli smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.  Dostępne są na rynku modele ładowarek do telefonów, które mają oddzielny port umiejący szybko naładować smartfony kompatybilne z Quick Charge (wybrane smartfony Samsunga, Xiaomi, HTC, Motoroli) i oddzielny do szybkiego ładowania iPhone’ów. Bez problemu dostępne są  takie, które wyposażono w port USB typu C, do szybkiego ładowania urządzeń kompatybilnych z USB Power Delivery (Google Pixel, Motorole serii Moto Z, wybrane notebooki i tablety) lub Quick Charge 2.0/3.0. Zwykły port USB potrafi szybko ładować smartfony i tablety Apple.

Zalety gniazd USB-C

Od kilku lat normą w  telefonach są gniazda USB-C. Ich zaletą jest symetryczność złącza. Smartfony z portem USB-C można ładować ze zwykłych ładowarek do telefonu. Jeśli ładowarka ma wbudowany kabel z wtyczką microUSB, konieczne jest wyposażenie jej w adapter na USB-C. Do  ładowarek mających jednak port USB-A, do którego można podpiąć kabel z końcówkami USB-A i USB-C.

Od czego zależy szybkość ładowania?

Użytkownicy smartfona zazwyczaj chcą mieć szybką ładowarkę do telefonu. Czekanie kilka godzin, aż telefon naładuje się, potrafi zmienić plany użytkownika i sprawia, że człowiek czuje się trochę „niewolnikiem telefonu” lub musi zabrać ze sobą nie do końca naładowany telefon i doładować w pracy, podczas jazdy samochodem (używając ładowarki samochodowej) lub jazdy autobusem (większość autobusów ma możliwość doładowania telefonu). Nic tak nie denerwuje, jak sytuacja, kiedy stan baterii wskazuje poniżej 15%, a właściciel jest daleko od domu. Zwykle ładowarki do telefonów są w stanie zapewnić natężenie prądu na poziomie od 0,5A do 1.5A. Im wyższa wartość natężenia, tym telefon szybciej będzie się ładował. To oczywista prawidłowość. Można z niej skorzystać pod warunkiem, że producent taką możliwość przewidział. Nie każdy telefon przyjmie tyle energii, ile zapewnia ładowarka 1.5A.  Szybkie ładowanie jest możliwe, jeżeli telefon wspiera technologię ekspresowego ładowania. O szybkim ładowaniu mówimy wtedy, kiedy do telefonu dostarczana jest większa energia w czasie krótszym niż w przypadku zwykłych ładowarek.

Szybkie ładowanie telefonu za kilka lat będzie standardem. Do wymagań szybkiej ładowarki do telefonu swoje smartfony dostosowuje coraz więcej producentów.  Dzięki temu podwyższony zostaje standard obsługi klienta, a telefon w jeszcze większym stopniu spełnia oczekiwania użytkowników.

Dodaj komentarz