Nowe mieszkanie w Krakowie. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na zakup nowego mieszkania w Krakowie. Związane jest to z chęcią posiadania własnego kąta, wyprowadzką z rodzinnego domu oraz dużym rynkiem pierwotnych nieruchomości. Większość z zainteresowanych decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup własnego lokum. Nie jest to skomplikowane, gdyż banki oraz deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nabywców skracając procedurę oraz ograniczając formalności do minimum. Aby jednak mieszkanie cieszył przez długie lata, a jego spłata nie spędzała snu z powiek, należy podjąć odpowiedzialną i przemyślaną decyzję.
Lokalizacja mieszkania
Lokalizacja kupowanego mieszkanie jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli decydujemy się na rynek pierwotny. Z uwagi na duże natężenie ruchu w Krakowie, osoby które chcą często przemieszczać się po centrum miasta, powinny pomyśleć o mieszkaniu zlokalizowanym blisko rynku lub głównych sieci komunikacyjnych. Zapewni to szybki transport oraz ograniczy czas spędzony w korkach. Jeśli jednak zgiełk miasta i bliskość głównych ośrodków kultury nie są dla nas niczym miłym, a korki i mniejsza dostępność sklepów nie jest minusem, warto zapoznać się z ofertami dewelopera, który realizuje inwestycje na skrajnych terenach miasta. W takim przypadku można znaleźć lokale, które posiadają na przykład ogródek. Będzie to dobre wyjście zwłaszcza dla osób, które mają małe dzieci.
Rodzaj mieszkania
Biura nieruchomości oraz deweloperzy proponują szeroki wachlarz nowych mieszkań. Konieczne jest jednak by pamiętać, że wybór z naszej strony musi być przemyślany. Dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród osób, które planują samodzielne zamieszkanie, cieszą się lokale na poddaszach. Skośne ściany oraz okna dachowe, a niejednokrotnie widoczne elementy stelażu dachu, pozwalają na klimatyczne urządzenie nowego lokum. Istotne jest jednak, by pamiętać także o negatywnych stronach zamieszkania na najwyższym piętrze. W zimie zalegający na dachu śnieg może dać się we znaki osobom lubiącym ciepło, w lecie natomiast słońce wychodzące wprost do pomieszczenia przez okno dachowe może być uciążliwe i podwyższać temperaturę. Również, z praktycznego punktu widzenia, ważne jest umeblowanie mieszkania. Zagospodarowanie przestrzeni prostych ścian wydaje się być dużo łatwiejsze niż skosów. Tak ograniczona przestrzeń może skutkować koniecznością zakupu mebli na wymiar, a w konsekwencji pociągać za sobą wyższe koszty.
Również mieszkanie na parterze charakteryzuje się wadami oraz zaletami. Pozytywną stroną, będzie zapewne brak konieczności pokonywania schodów czy korzystania z windy. To znaczne ułatwienie zwłaszcza dla osób starszych, których nogi mogą odmawiać posłuszeństwa oraz dla młodych rodziców, którzy nie muszą wnosić po schodach wózka. Słabą stroną jest, częsta konieczność zamontowania alarmu lub rolet antywłamaniowych. Obecnie, mieszkania na parterze budowane są w taki sposób, że niemal łączą się z chodnikiem.
Lokal mieszkalny między piętrami wydaje się być optymalnym wyjściem. Jesteśmy jednak narażeni na nie do końca sympatyczne zachowanie sąsiadów mieszkających nad nami. Jeśli nie przejmują się ciszą nocną oraz mają małe dzieci, może być dosyć głośno.
Wybór odpowiedniego dewelopera
Zdecydowana większość nowych mieszkań w Krakowie, oferowana jest bezpośrednio przez deweloperów. Przy realizowanych inwestycjach, tworzą biura sprzedaży w których można uzyskać wszelkie informacje a nawet zarezerwować lokal. Duża konkurencja powinna cieszyć z uwagi na możliwość porównania ofert, lokalizacji oraz standardów. Istotne jest jednak, aby nasz kontrahent wybrany był prawidłowo. Przed podjęciem decyzji, dobrze jest sprawdzić opinie w Internecie na jego temat oraz zapytać znajomych lub przyjaciół. Jeśli oferuje się nam kompletną usługę, wraz z obsługą prawną oraz notarialną, dobrze również jest zweryfikować urzędnika, który przygotuje wszelkie dokumenty. Ważne, jest również by upewnić się, że deweloper ma prawa do gruntu, na którym wznoszona jest inwestycja. Wskazane formalności mogą pierwotnie wydawać się zbędne i nader wygórowane, jednak zapewnią pełen spokój i brak problemów do dnia odbioru mieszkania oraz w trakcie zamieszkiwania.
Stan nowego mieszkania
Decydując się na zakup nowego mieszkania na terenie byłej stolicy Polski, warto też dokładnie przeanalizować zapisy umowy deweloperskiej. Osoby, które średnio orientują się w tym zakresie mogą zwrócić się o pomoc do prawnika. Ważne, aby lokal, który jest nam przekazywany spełniał określone warunki techniczne, jakościowe oraz metrażowe. Wskazane jest także, aby na odbiór zabrać ze sobą osobę, która ma chociażby podstawową wiedzę na tematy budowlane oraz wykończeniowe. Unikniemy w ten sposób kosztów przeróbek oraz napraw nowego mieszkania. Pamiętać należy, że do stanu nowego lokalu również można wnieść zastrzeżenia i nie jesteśmy zobligowani do podpisania protokołu odbioru, jeśli nie jest on zgodny z zawartą umową.
Reasumując, wybór nowego mieszkania w Krakowie nie jest sprawą prostą. W trakcie transakcji, spotkamy wiele formalnych oraz nieformalnych kwestii na które trzeba zwrócić uwagę. Poświęcenie im czasu zapewne ułatwi wszelkie kwestie z tym związane oraz da nam spokój na wiele lat.