Sprzęt na basen

Sprzęt na basen

Od czasów, kiedy człowiek zrozumiał, że możliwość unoszenia się na wodzie może nie tylko uratować mu życie, ale sprawi też wiele przyjemności, ilość krytych i otwartych akwenów wodnych wybudowanych sztucznie, które nazywamy basenami, zaczęła rosnąć ogromnym tempie. Wszystko dlatego, że poza podstawowymi umiejętnościami, które pozwala nam przeżyć w dużej ilości wody, znaleźliśmy też możliwość do uprawiania pięknego sportu, który doskonale rozwija co nasze ciało i trenuje siłę charakteru. Uczyć pływać mogą się zarówno mali jak i dorośli. Nie ma granic wieku kiedy można zacząć naukę pływania. Szczególnie na początku, sprzęt na basen może być szczególnie przydatny. Jak on wygląda, czym się charakteryzuje i dlaczego nam się przydaje?

Sprzęt do pływania na basenie przede wszystkim zapewnić ma nam bezpieczeństwo. Dlatego nigdy nie warto przesadzać z jego ilością, czy używać rzeczy nie odpowiednio dopasowanych. Czasami też okazuje się, że nie każdy potrafi pływać ze sprzętem. Tylko doświadczony instruktor wie, kiedy taki sprzęt jest potrzebny, a kiedy można z niego zrezygnować.

Nowoczesny sprzęt do pływania na basenie jest lekki, kolorowy, poza funkcją ochronną, dla dzieci jest po prostu zabawką, by nauka pływania była dla nich najprzyjemniejsza i nie nudziła. Wodny  ekwipunek podzielić możemy na dwie główne kategorie: strój pozwalający na wygodnie treningi, jak i ogólnie rozumiane sprzęt dodatkowy, czyli elementy pomagające w nauce pływania, różnego rodzaju zabawki do wody i podobne.

Sprzęt na basen
Sprzęt na basen

Zaczynając swoją przygodę z pływaniem na basenie, warto zapytać zaopatrzyć się w kilka dodatkowych elementów poza strojem, które zwiększą nasze bezpieczeństwo, i pozwala na bezstresową naukę. Akcesoria są tak przystosowane, że już niemowlęta mogą uczyć się pływać na basenie. Dla nich przygotowane są specjalne koła, które podtrzymują tylko i włącznie główki nad powierzchnią wody. Korzystając z faktu, że dzieciaczki uwielbiają wodę i dobrze się w niej czują, nauka pływania takiego malucha zazwyczaj przebiega sprytnie i szybko. Dla większych dzieci do pływania przydadzą się kamizelki, albo tak zwane motylki, czyli rękawki. Podstawowym założeniem tych dwóch sprzętów jest utrzymanie głowy nad powierzchnią wody. Często przydają się też dmuchane koła. Kolorowe zachęcają dzieci do ich używania i pozwalają na szybkie oswojenie się z wodą.

Każdy basen i kompleks pływacki ma swój odrębny regulamin, w których zawarte są informacje, jakich na tym konkretnym basenie można używać akcesoriów do pływania oraz strojów. Do podstawowego ubioru pływackiego zaliczają się kąpielówki bądź szorty do pływania i strój kąpielowy dla kobiet. Główną zasadą tego typu ubrań jest to, że mają przylegać one do ciała i nie zsunąć się podczas pływania. Dla Pań do wyboru są zarówno stroje jedno- jak i dwuczęściowe. Ma to być taki strój, który będzie wygodny i przystosowany do pływania. Z dwuczęściowych najlepiej sprawdzają się te o sportowych fasonach, ponieważ stroje kąpielowe na plażę najczęściej są zbyt mocno wycięte i w trakcie pływania przeszkadzają. Dla mężczyzn najlepszym rozwiązaniem są specjalne kąpielówki w formie majtek lub krótkich dopasowanych spodenek, które nie powodują oporu podczas pływania i ograniczają ryzyko osunięcia się ich w trakcie ćwiczeń.

Kolejnym elementem stroju potrzebnym na basenie są klapki kąpielowe, które chronią przed śliskim podłożem i zabezpieczenie skórę przed bakteriami i grzybami. Na większości basenów  sprzętem wymaganym do pływania są też czepki, które w dużej mierze chronią włosy przed zamoczeniem i spełniają funkcje higieniczne i sprawiają, że włosy nie zasłaniają twarzy w czasie pływania. Sprzęt do pływania na basenie dla profesjonalistów to głównie płetwy. W zależności od ich długości pozwalają na trenowanie konkretnych technik i wymuszanie dodatkowej pracy nóg. Przydadzą się również okulary, najlepiej takie z nie przyciemnianymi szkłami.

Z dodatkowych gadżetów wymienić możemy czołową rurkę, która ułatwia pływanie kraulem. Specjalnie wyprofilowana, w trakcie pływania tym stylem wystaje ponad taflą wody, a nauka pływania z nią nie zajmuje dużo czasu, dlatego jest chętnie wykorzystywana przez amatorów oraz profesjonalistów. Kolejnym nietypowym gadżetem do pływania są wiosełka. Mocuje się na dłoniach, a ich zadaniem jest zwiększenie siły rąk i poprawa techniki. Istnieją dwa rodzaje wiosełek: z gumkami podtrzymującymi oraz bez. Dla amatorów i początkujących lepsze są te bez gumek – w czasie błędnie układanych dłoni w trakcie wykonywania techniki zaczynają się zsuwać, dzięki czemu wiadomo, że trzeba zmienić ustawienie rąk.

Bez względu na to, czy pływamy profesjonalnie czy dopiero rozpoczynamy swoją naukę i zabawę z wodą to stosowanie odpowiednich do naszych potrzeb sprzętu do pływania na basenie jest koniecznością. Zwiększa on nasze bezpieczeństwo i poprawia komfort z pływania. Warto w czasie wybierania sprzętu pomyśleć o ich jakości, a jeżeli nie wiemy co wybrać, powinniśmy poprosić o poradę osobę, która ma w tym większe doświadczenie.