Przeszczep włosów i wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

Przeszczep włosów i wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

Przeszczep włosów i wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat – w dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej dbają o swój wygląd – nic dziwnego, jest on przepustką do większego powodzenia u płci przeciwnej, ale też często chociażby do nowej pracy. Stanowi też ważny czynnik w poprawie samooceny oraz po prostu jakości swojego życia codziennego. Największy problem, z jakim spotykają się mężczyźni właśnie w związku z owym wyglądem to łysienie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że samo w sobie jest nieodwracalne i oznacza konieczność noszenia peruki (czy też tupeciku) – dziś jednak to już nieaktualne. Przeszczep włosów stał się bowiem jednym z najczęściej wykonywanym zabiegów. W naszym artykule postaramy się powiedzieć, czym tak naprawdę jest.

Co powoduje wypadanie włosów?

Już na początku musimy powiedzieć, że przeszczep włosów jest czymś, na co najczęściej decydują się mężczyźni – kobiety stanowią zaledwie 2% wszystkich pacjentów poddających się zabiegowi. Wszystko ze względu na to, że głównym winowajcą wypadania włosów jest testosteron – hormon występujący u mężczyzn, którego wydzielanie zwiększa się wraz z wiekiem. Ten krąży we krwi, a pod wpływem enzymów zmienia się w dihydrotestosteron – ten z kolei jest bezpośrednio odpowiedzialny za zniszczenie mieszków włosowych.

Naturalnie rzecz biorąc nie tylko z testosteronem możemy powiązać łysienie. Ma na nie wpływ również długotrwały stres, nieprawidłowa pielęgnacja, choroba czy chociażby nieprawidłowa dieta.

Techniki przeszczepu włosów

Przeszczep włosów i wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat
Przeszczep włosów i wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

Zabieg przeszczepu włosów rozpoczyna się w gabinecie od planowania – razem z lekarzem ustalamy, jak będzie wyglądać linia naszych włosów “już po”. Sam proces przebiega szybko i przy miejscowym znieczuleniu – w zależności od rozmiaru łysiny, potrafi trwać od godziny do trzech. W większości technik, z jakich korzysta się w przypadku przeszczepu pobierane są włosy z potylicy – to one są najmocniejsze i najmniej podatne na wypadanie. Jakich zatem metod używa się do przeszczepu?

Mikroimplanty – włosy pobiera się z potylicy w postaci wycięcia paska owłosionej skóry, który z kolei zostaje podzielony na implanty. Następnie wszczepia się je we wcześniej przygotowane kanaliki (o wielkości nieprzekraczającej 1 milimetra) na samej głowie – zabieg ten jest dość długi, gdyż zmusza lekarza do przeszczepiania pojedynczych mieszków włosowych powoli, po kolei. Jako że są one umiejscowione z przerwami, może zaistnieć potrzeba powtórzenia zabiegu (celem zagęszczenia).

Mikronakłucia – samo pobranie mieszków włosowych do wszczepiania polega na tym samym, co to w poprzedniej technice. Metoda ta nie umiejscawia jednak mieszków włosowych w kanalikach, a wszczepia je za pośrednictwem mikronakłuć, wykonywanym zawsze pod określonym kątem celem nadania włosom naturalnego wyglądu.

SmartGraft – jest to najnowocześniejsza i najchętniej stosowana współcześnie technika, przy której korzysta się ze specjalnego narzędzia – to pobiera mieszki włosowe z potylicy (nie jest wymagane wycinanie żadnego paska), pojedynczo, bez wywoływania jakichkolwiek blizn oraz uczucia odrętwienia. Pobrane włosy są następnie umieszczane w rejonie docelowym. Całość rozgrywa się bardzo precyzyjnie i szybko – jako że lekarz wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenie, może robić to sprawnie, maksymalnie skracając czas trwania całego procesu. Warto też powiedzieć, że urządzenie nie uszkadza mieszków włosowych – w związku z tym ich przeżywalność jest bliska stu procentom.

Wybierając technikę przeszczepu dla siebie należy skłaniać się ku tej metodzie, która sprawdzi się przy naszej konkretnej dolegliwości związanej z łysieniem. Najczęściej jednak powinno się “wchodzić” w opcję najnowocześniejszą.

Ile kosztuje i jakie są przeciwwskazania?

Do takiego zabiegu, jak przeszczep włosów nie możemy podejść, jeżeli cierpimy na cukrzycę albo chorobę nowotworową. Jedyną formą łysienia, której nie da się przeciwdziałać jest łysienie plackowate. Jeżeli cierpimy na jakiekolwiek stany zapalne skóry głowy, również będziemy musieli obejść się smakiem i zrezygnować z zabiegu.
Rozmawiając o cenie należy powiedzieć, że w pełni zależy ona od skali, na jaką przeszczep włosów jest wykonywany. Jeżeli łysienie objęło dużą część głowy i istnieje konieczność przeszczepienia dużej ilości mieszków włosowych, zapłacimy więcej – jeżeli z kolei decydujemy się wyłącznie na zagęszczanie, zapłacimy relatywnie mniej. Ceny rozpoczynają się już od 1500 zł i zamykają się w 10 tysiącach – co jednak bardzo ważne, wiele klinik daje dożywotnią gwarancję na wzrost włosów, które zostały przeszczepione.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach łysienie wcale nie oznacza końca świata i choć jeszcze kilka lat temu uważane było za główną przyczynę tak zwanego “kryzysu wieku średniego”, dziś wystarczy kilka chwil, aby pozbyć się jego negatywnych efektów i znów cieszyć się gęstą, bujną fryzurą. Wszystko za sprawą takiego zabiegu, jak przeszczep włosów – jest na tyle nieinwazyjny i szybki, że decyduje się na niego coraz więcej osób. Pamiętajmy więc, że jeżeli łysienie dotknie i nas, nie możemy się załamywać i musimy mieć świadomość, że istnieje możliwość poradzenia sobie z nim.