Używane maszyny rolnicze – czy warto w nie inwestować? Odpowiadamy!

Używane maszyny rolnicze - czy warto w nie inwestować? Odpowiadamy!

Używane maszyny rolnicze – czy warto w nie inwestować? Odpowiadamy! Bez względu na to, czy rolnik zajmuje się prowadzeniem niewielkiego gospodarstwa czy też jego działalność ma szeroką skalę, absolutnym priorytetem muszą być dla niego maszyny rolnicze. W dzisiejszych czasach gospodarstwa rolne bez maszyn rolniczych praktycznie nie mają jakiejkolwiek racji bytu. Jest to standard panujący na całym świecie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało który rolnik podejrzewał, że świat rolnictwa zmieni się tak mocno. Maszyny rolnicze sprawiają, że wszelkie prace na roli czy przy pielęgnacji zwierząt mogą być prowadzone szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. 

Maszyny używane czy nowe? Oto jest pytanie!

Sporo rolników – zarówno tych początkujących jak i doświadczonych bardzo często zastanawia się nad tym, które maszyny rolnicze lepiej kupować: używane czy nowe? Warto wiedzieć, że wszystko zależy od tego, jaka jest wielkość naszego gospodarstwa. Istotnych jest także sporo innych czynników np. finanse. Dobieranie maszyn do gospodarstwa nie jest łatwe, co potwierdza wielu rolników. 

Nowoczesne, innowacyjne maszyny rolnicze, które znacząco wpływają na ułatwienie wykonywania ciężkich prac na roli, są bardzo istotną rzeczą. Dzięki nim wydajność gospodarstwa rolniczego może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zakup maszyn rolniczych (zwłaszcza nowo wyprodukowanych) wiąże się z koniecznością wydania naprawdę dużych pieniędzy. Niestety, bez maszyn rolniczych w dzisiejszych czasach nie ma w ogóle mowy o tym, aby gospodarstwo rolne działało jak należy. Maszyny rolnicze zawsze trzeba kupować w taki sposób, aby pamiętać o potrzebach oraz charakterze prowadzonej przez nas działalności rolniczej. Sporo rolników, którzy nie mają niezbędnego doświadczenia, że maszyny rolnicze muszą być drogie. Czy jest to prawda? Absolutnie nie! Bez problemu da się znaleźć maszyny rolnicze w atrakcyjnych cenach. Tanie a jednocześnie dobre maszyny rolnicze znaleźć można na rynku wtórnym. Czy używane maszyny rolnicze to dobry pomysł? 

Kupowanie maszyn rolniczych – najważniejsze informacje 

Używane maszyny rolnicze - czy warto w nie inwestować? Odpowiadamy!
Używane maszyny rolnicze – czy warto w nie inwestować? Odpowiadamy!

Polskie rolnictwo wyróżnia duże rozdrobnienie a także urozmaicenie. Są rolnicy, którzy decydują się na uprawianie oryginalnych roślin bądź hodowanie nieznanych zwierząt, aby w ten sposób wyróżnić się na tym niezwykle konkurencyjnym rynku. Warto także wiedzieć o tym, że bardzo wiele gospodarstw rolniczych posiada bardzo niewielkie areały, co z kolei automatycznie przekłada się na bardzo małe zyski. Jednocześnie koszty maszyn rolniczych są bardzo wysokie. Tak wysokie, że często kilkukrotnie przekraczają możliwości finansowe danego gospodarstwa rolniczego. Niestety, w dzisiejszych czasach gospodarstwo rolne, które nie posiada innowacyjnego sprzętu i wsparcia technologicznego, ma bardzo niewielkie szanse na osiągnięcie sukcesu, co często kończy się bankructwem. Rolnicy muszą szukać rozwiązań na kupowanie sprawnych maszyn rolniczych, aby prowadzone przez nich gospodarstwa były wydajne i przyniosły jakiekolwiek zyski z tytułu uprawy roślin czy hodowli zwierząt.

Wielu rolników podejmuje decyzję o zakupie maszyn rolniczych w ramach leasingu bądź kredytu. Nowy ciągnik czy siewnik jest palącą potrzebą, a rolnicy, którzy nie dysponują odpowiednią ilością środków finansowych muszą zwracać się do instytucji bankowych. Nie wszyscy rolnicy mają zaufanie do banków i ciężko jest im podjąć decyzję o tak wielkim zadłużeniu się na kilka czy nawet kilkadziesiąt lat z powodu zakupu nowej maszyny rolniczej. Za nowy ciągnik rolniczy trzeba czasem zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych! Przy kupowaniu kombajnów ceny są jeszcze wyższe, wręcz druzgocące. Właśnie dlatego tak wielu rolników podejmuje decyzję o tym, by zaopatrzyć się w używane maszyny rolnicze. W wielu przypadkach jest to najlepsza możliwa decyzja – zwłaszcza dla tych rolników, którzy muszą oszczędzać każdy grosz. 

Używane maszyny rolnicze – czy warto je kupować? 

Sporo rolników zadaje sobie następujące pytanie: czy opłaca się kupować używane maszyny rolnicze? Sporo osób uważa, że rzeczy nowe z automatu są o wiele lepsze, ponieważ nikt inny wcześniej ich nie używał. Niestety, na zakup nowych maszyn rolniczych stać tak naprawdę niewielki odsetek rolników. O wiele korzystniejsze cenowo są używane maszyny rolnicze. Trzeba jednak zawsze liczyć się z tym, że zakup tego typu pojazdów wiąże się z dość dużym ryzykiem. Zanim zakupimy jakiekolwiek używane maszyny rolnicze, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. Jeśli będziemy o tym pamiętać, z pewnością unikniemy kolejnych kosztów wynikających z niewłaściwego zakupu maszyny rolniczej. 

Podstawowa rzecz, którą zawsze należy zweryfikować przed zakupem maszyny rolniczej to sprawdzenie stanu technicznego. Oprócz tego, szczególną uwagę należy zwrócić na licznik motogodzin. Jest to rzecz, która może nam powiedzieć naprawdę wiele o ogólnym stanie technicznym maszyny rolniczej, którą chcielibyśmy zakupić. Jeśli maszynę rolniczą sprzedaje nam ktoś z rodziny bądź przyjaciel, to tym lepiej. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie będzie chciał nas oszukać.