Biżuteria srebrna – poradnik kupującego

Biżuteria srebrna - poradnik kupującego

Biżuteria srebrna – poradnik kupującego: cieszy się niesłabnącą popularnością, a popyt na nią nie tylko nie słabnie, lecz wręcz rośnie. Wraz z poprawiającą się sytuacją ekonomiczną Polaków, coraz więcej osób stać na regularne kupowanie zachwycających wyrobów. Przed zakupem biżuterii srebrnej warto jest jednak dokształcić się, między innymi, w zakresie jej przechowywania, używania i konserwacji, aby radość z jej noszenia nie została szybko zniszczona jej uszkodzeniem.

Biżuteria srebrna – mnogość wyrobów przyprawiająca o zawrót głowy

Biżuteria srebrna jest doskonałym dodatkiem do noszenia tak i na co dzień, jak i od święta. Dodaje ona niesamowitej pewności siebie i jest też źródłem radości noszącej ją osoby. Podobnie jak każda ozdoba czy element ubioru, powinna ona jednak dobrze komponować się z resztą stroju i innymi wyrobami jubilerskimi.

Jednymi z najpopularniejszych wyrobów jubilerskich są srebrne łańcuszki, tak chętnie noszone przez kobiety. Wielką ich zaletą jest nie tylko dodawanie im pewności siebie, ale odpowiednio dobrany łańcuszek może też wyeksponować dekolt dzięki optycznym sztuczkom. W dobrym sklepie jubilerskim można otrzymać poradę, jak dobrać łańcuszek idealny do danego typu urody, który zaakcentuje pewne jej atuty lub maskuje drobne mankamenty.

Nie powinno jednak zakładać się żadnej biżuterii srebrnej na szyję w przypadku gdy bluzka lub sukienka posiada koronkę, marszczenia lub falbany. Jeżeli biżuteria srebrna jest oczkiem w głowie, posiada się zapewne więcej wyrobów tego typu. Warto jest dbać więc o ich dopasowanie względem siebie. Najlepiej jest zakładać na różne części ciała biżuterię zawierającą te same kamienie, na przykład zarówno kolczyki, łańcuszek, jak i pierścionek mogą zawierać bursztyny, jednak w przypadku gdy każdy z tych dodatków zawiera inne kamienie, pojawia się efekt niespójności. Można jednak mieszać kamienie w przypadku gdy są one tej samej barwy. Jak najbardziej jest więc srebrna biżuteria w postaci łańcuszka z karneolem i pierścionka czy kolczyków z czerwonym opalem.

Przechowywanie biżuterii srebrnej

Biżuteria srebrna - poradnik kupującego
Biżuteria srebrna – poradnik kupującego

Biżuteria srebrna jest niezwykle podatna na działanie czynników zewnętrznych, w tym powietrza, wilgoci i światła. Przechowywać ją się powinno w specjalnych foliowych woreczkach, a dodatkowo też i w szkatułce. Trzeba jednak uważać przy tym, aby nie umieszczać w woreczku kilku wyrobów i by w szkatułce nie leżały one luzem z innymi. W ten sposób bowiem bardzo szybko porysują się one nawzajem, a dodatkowo łańcuszki bardzo łatwo się ze sobą plączą, co jest prostą drogą do ich odkształcenia lub rozerwania przy próbie ich rozplątania.

Należy więc każdy pojedynczy wyrób umieścić w woreczku foliowym, a dopiero później woreczki umieścić razem w szkatułce. Nie należy pozostawiać też biżuterii srebrnej po jej zdjęciu na parapecie, co jest dość często spotykane. Pod wpływem kontaktu ze słońcem zmieni ona swój wygląd i zostanie oszpecona.

Codzienne użytkowanie biżuterii srebrnej a środki ostrożności

Biżuteria srebrna bardzo często noszona jest na co dzień, a niektórzy nie rozstają się z nią przez całą dobę, jednak istnieje wiele sytuacji, w których powinno się ją zdejmować, aby nie została ona uszkodzona. Bezwzględnie powinno zdejmować się ją do snu, szczególnie w przypadku łańcuszków, które łatwo jest nocą po prostu zerwać. To samo dotyczy wysiłku fizycznego – nie tylko można w ten sposób łatwo uszkodzić ulubione wyroby mechanicznie, ale są one też bardzo podatne na oszpecenie pod wpływem kontaktu z potem.

Niszczycielski wpływ na biżuterię srebrną mają też wszelkiego rodzaju środki czystości używane podczas sprzątania, rozmaite kosmetyki i środki do pielęgnacji ciała, a także perfumy i dezodoranty. Biżuteria srebrna powinna być więc zdejmowana podczas sprzątania, zmywania, czy podczas codziennej toalety. Także przed wyjściem na przyjęcie powinno się najpierw nanieść na szyję perfumy, a dopiero gdy wyschną, założyć powinno się srebrny łańcuszek.

Czyszczenie biżuterii srebrnej

Biżuteria srebrna prędzej czy później zacznie ciemnieć lub żółknąć i nawet dokładne stosowanie się do powyższych wskazówek nie uchroni jej przed działaniem czasu. Gdy jednak już do tego dojdzie, można ją szybko przywrócić do dawnej świetności i uczynić, że będzie wyglądać jak nowa, pod warunkiem, że zrobi się to w odpowiedni sposób.

Aby wyczyścić biżuterię srebrną, najlepiej jest kupić przeznaczony do tego płyn, a także specjalne miękkie ściereczki. Dobrze jest zakupu dokonać w sklepie jubilerskim lub w dobrym sklepie z upominkami, gdyż skład płynu do czyszczenia biżuterii srebrnej powinien być odpowiednio do niej dobrany w zależności od tego, czy posiada ona  dodatkowe kamienie. Szczególnie podatne na niszczycielskie działanie wielu środków chemicznych są perły oraz bursztyny. Ich organiczne pochodzenie oraz delikatna natura wymagają dedykowanego płynu do czyszczenia biżuterii srebrnej, której są elementem składowym. Jednak i wiele innych kamieni wchodzi w reakcję z płynami czyszczącymi, mogąc zmienić barwę, zmętnieć i utracić blask po kontakcie ze źle dobranym płynem. W przypadku wątpliwości można po prostu zapytać się jubilera o wybór odpowiedniego płynu. Można też po prostu oddać mu biżuterie do czyszczenia, co jest gwarancją usługi najwyższej jakości, która połączona będzie przede wszystkim z bezpieczeństwem.

Przestrzegając powyższych wskazówek, można osiągnąć maksimum radości ze srebrnych łańcuszków, pierścionków, kolczyków i wielu innych dodatków. Biżuteria srebrna ma coraz liczniejsze grono entuzjastów, czemu sprzyja ogromna kreatywność form jej produkujących połączona z coraz to przystępniejszy i cenami. Warto więc się nią zainteresować i wzbogacić swoją kolekcję.