Co zrobić po śmierci psa lub kota?

Co zrobić po śmierci psa lub kota?

Co zrobić po śmierci psa lub kota? Nie da się ukryć, że zwierzęta to prawdziwi przyjaciele rodziny. Często uznawane są jako pełnoprawni członkowie naszej rodziny. Niestety niekiedy dochodzi do przykrych incydentów, w których będziemy musieli pożegnać się z naszym ukochanym pupilem. W takiej sytuacji powinniśmy odpowiednio się zachować, aby oddać szacunek naszemu przyjacielowi.

W jaki sposób poradzić sobie z utratą psa lub kota? Jakie objawy mogą świadczyć o zbliżającej się śmierci u psa? W jaki sposób postępować z ciałem zwierzaka po śmierci? Jak postępować w przypadku śmierci zwierzaka w domu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

W jaki sposób poradzić sobie z utratą psa lub kota?

Co zrobić po śmierci psa lub kota?
Co zrobić po śmierci psa lub kota?

Śmierć zwierzęcia to niezwykle trudna sytuacja dla ludzi, którzy to przywiązali się do niego. Utrata psa będzie dla nas ogromnym ciosem – silne poczucie straty jest zupełnie naturalne i występuje stosunkowo często. Opiera się to niemalże na identycznym mechanizmie, co w przypadku straty kogoś bliskiego. Nie powinniśmy wzbraniać się od żałoby po psie. Świadczy to o tym, jak ważne dla nas było zwierzę, jednocześnie jest to potwierdzenie, że brakuje nam naszego najwierniejszego przyjaciela. Jest to czas, w którym przywołujemy wspólne chwile, oglądamy zdjęcia i nagrania wideo, a nawet rozmawiamy z bliskimi o danym pupilu. Wiele osób sądzi, że aby lepiej poradzić sobie ze śmiercią psa lub kota, warto już nieco wcześniej przygotować się na bolesne pożegnanie. Może się to okazać bardzo pomocne w przypadku zwierząt, które umierają ze starości lub cierpią na przewlekłą chorobę – mamy wówczas świadomość, że śmierć jest nieunikniona, jednocześnie nie możemy temu zapobiec. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe – może bowiem dojść do nagłego wypadku lub szybko postępującej choroby. W każdym przypadku czas leczy rany. nie musimy obawiać się przygarnięcia do domu nowego zwierzaka. Jest to naturalny proces na wypełnienie pustki w naszym życiu, jednocześnie nawiązujemy nową relację, która ukoi nasz ból.

Jakie objawy mogą świadczyć o zbliżającej się śmierci u psa?

Stan, który poprzedza śmierć, w literaturze określany jest jako agonia. Podczas niego zauważalne jest stopniowe zanikanie funkcji życiowych organizmu. Postępuje upośledzenie pracy wszystkich układów, a także utrata świadomości. Właśnie w tym czasie konieczne jest zapewnienie naszemu przyjacielowi odpowiednich warunków. Zadbajmy o spokojne, wygodne, jednocześnie możliwie najcichsze miejsce. W jaki sposób jednak możemy rozpoznać, że czworonóg niebawem zakończy swój żywot? Okazuje się, że zwierzęta często przeczuwają, że nadchodzi ich koniec. Prowadzi to do tego, że same znajdują miejsce, w którym chcą odejść i nie chcą się z niego ruszyć. Do najczęściej występujących objaw, które mogą świadczyć o zbliżającym się zgonie zwierzęcia, możemy zaliczyć brak sił, brak apetytu, problemy z poruszaniem się, trudności z utrzymywaniem równowagi, wymioty, problemy ze wzrokiem, agresja, niekontrolowane wypróżnienia. Wielu opiekunów decyduje się na eutanazję – jest to możliwe, jeśli widzimy, jak bardzo zwierzę się męczy. Uśpienie psa zaoszczędzi jego cierpienia. Lekarz zezwala na to tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy ma pewność, że zwierzę jest chore lub odniosło silne obrażenia.

W jaki sposób postępować z ciałem zwierzaka po śmierci?

Niestety dość częstą praktyką jest chowanie psa na podwórku, w ogródku lub w lesie – jest to nie tylko zabronione prawnie, ale oznacza również brak szacunku do zwierzęcia, z którym spędziliśmy wiele wolnego czasu. Jeśli ktokolwiek zostałby przyłapany na takim działaniu, ewentualnie zostanie złożony donos, wówczas nie tylko powinien liczyć się wysoką grzywną, ale również z koniecznością wykopania zwierzęcia i poddania go do utylizacji lub spalania. Przeprowadzenie utylizacji jest możliwe w przypadku kontaktu z podmiotem, który zajmuje się takową działalnością. Opłata z reguły oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. W niektórych przypadkach te smutne obowiązki możemy zostawić weterynarzowi. Kliniki coraz częściej dysponują piecami do kremacji psa czy kota, jednakże w takim przypadku koszty utylizacji są już nieco większe. W naszym kraju coraz częściej powstają cmentarze dla zwierząt – aby umieścić tam zmarłe zwierzę, należy skontaktować się z podmiotem odpowiedzialnym za gospodarowanie danym terenem.

Jak postępować w przypadku śmierci zwierzaka w domu?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której nasz pies lub kot umiera w domu. Pierwszą, jednocześnie najważniejszą czynnością jest odpowiednie zabezpieczenie ciała zwierzaka. Każdorazowo powinniśmy wykorzystać rękawiczki. Ciało najczęściej przykrywane jest dowolnym materiałem i układane w stosunkowo chłodnej lokalizacji. W dalszej kolejności kontaktujemy się z krematorium dla zwierząt – w wielu przypadkach specjaliści zajmują się transportem ciała z domu właściciela. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas sami musimy zawieźć ciało do danej lokalizacji.