Ile kosztuje ubezpieczenie OCP busa?

Ile kosztuje ubezpieczenie OCP busa?

Ile kosztuje ubezpieczenie OCP busa? Prowadzenie firmy przewozowej nie należy do łatwych zajęć, a jednocześnie jest związane z występowaniem dużej odpowiedzialności. Ma to miejsce zarówno przy transporcie towarów, jak i w szczególności, gdy przewożeni są ludzie. Jednocześnie jest to zajęcie, które musi wiązać się z możliwościami wystąpienia znaczących zysków. Przewóz stanowi przecież jeden z istotnych czynników całej gospodarki. Zdecydowana większość tej działalności odbywa się w trasie, a więc niestety również z narażeniem na pewne niebezpieczeństwa.

Podstawą są oczywiście wypadki drogowe w formie stłuczek. Ten temat pozostawimy jednak w spokoju w ramach tego artykułu. Nie jest to jednak jedyne katastrofalne zdarzenie, które może się zdarzyć w trakcie transportu. Rozwiązaniem na wiele innych jest OCP przewoźnika, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Rozpatrzymy koszty tej umowy i to w kontekście konkretnego przypadku. Będzie nim ubezpieczenie busa. Ile ono kosztuje?

Przed jakimi sytuacjami chroni OCP?

Pożary czy kradzieże należą do sytuacji, które nieoczekiwanie mogą zdarzyć się w trakcie trasy, a jednocześnie mogą prowadzić do wystąpienia bardzo kosztownych szkód. Czasem zajdzie też potrzeba wyciągnięcia pojazdu z fosy lub z jakiegoś innego miejsca, gdy konieczna będzie zewnętrzna pomoc. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być OCP. Przedstawmy podstawowe informacje o tym zagadnieniu. Przede wszystkim OCP daje nam możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku wystąpienia różnorodnych wypadków. Nie ma ściśle określonego zakresu i tym samym przewoźnik sam może zdecydować o tym, jakie przypadki powinny mieścić się w zakresie umowy. W przypadku busa najważniejsze mogą być nieco inne klauzule niż ma to miejsce choćby w przypadku samochodu ciężarowe. Umowa najczęściej zawierana jest na 12 miesięcy. Warto również wskazać, że nie jest ona obowiązkowa. Decyzja znajduje się więc po stronie przewoźnika. Znamy już podstawowe kwestie związane z OCP, co ma również zastosowanie w kontekście busa. Z jakimi kosztami jednak jest to związane?

Polecamy uwadze:

Każdy przypadek jest inny

W praktyce każdy przypadek może być nieco odmienny. W dużej mierze wynika to właśnie z zakresu umowy. W niektórych sytuacjach zabezpieczona będzie znacznie większa liczba sytuacji. Na tym jednak nie kończą się różnice. W przypadku przewozu wyłącznie na terenie Polski koszty będą niższe, niż ma to miejsce w ramach przewozu międzynarodowego. W dużej mierze determinuje to koszty. Oprócz tego pojawiają się czynniki takie jak historia ubezpieczeń czy wybór konkretnego ubezpieczyciela. Przede wszystkim jednak ważne jest to, jak wiele pojazdów trzeba ubezpieczyć. Dla ułatwienia uwzględnimy jednego busa. Jakie koszty są z tym związane?

Koszt OCP dla busa

Ile kosztuje ubezpieczenie OCP busa?
Ile kosztuje ubezpieczenie OCP busa?

Kwoty będziemy odnosić w kontekście 12 miesięcy, ponieważ w praktyce właśnie tak jest to zazwyczaj rozpatrywane. Spróbujmy wykonać analizę, przyjmując kilka wartości jako założenie. Wspomnieliśmy wcześniej, że w praktyce czynników jest wiele, a więc koszty nie będą zawsze takie same. Przede wszystkim analizuje cenę OCP jednego busa. Ponadto weźmy pod uwagę, że nie istnieje poprzednia historia ubezpieczeń, ponieważ jest to nowa firma. Ponadto nie uwzględniamy ewentualnego dodatkowego zakresu wypadków, które będą stanowiły fragment umowy. Najczęściej szacuje się, że podstawowy pakiet to taki, który jest wyposażony choćby w możliwość uzyskania odszkodowania w ramach wystąpienia pożaru czy kradzieży. Uwzględniając powyższe warunki, koszt powinien wynosić od 1500 do 2500 złotych. Pamiętajmy jednak, że jest to pewne przybliżenie, a najskuteczniej jest przeanalizować własny przypadek.

Jak samemu obliczyć koszty związane z OCP busa?

W Internecie znajdują się aplikacje, które z dużą skutecznością obliczają koszty związane z OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/. Można tam wybrać typ pojazdu i wykonać analizę również dla busa. Możliwe jest również wprowadzanie wielu wartości i tym samym sprawdzenie konkretnej sytuacji. Skorzystanie z przybliżonych obliczeń powinno być szczególnie wartościowe w fazie planowania. Możliwe będzie sprawdzenie kilku wariantów i tym samym dostosowywania kosztów do zakresu, który chcielibyśmy objąć ubezpieczeniem.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie busa?

Możliwość skorzystania z kalkulatorów prowadzi do ułatwienia obliczeń. Istnieje jednak jeszcze skuteczniejsze rozwiązanie. Jest nim skorzystanie z oferty multiagencji. Są to instytucje, które w jednym miejscu gromadzą oferty przedstawione przez wielu ubezpieczycieli. Tym samym zyskuje się szerszą perspektywę i w rezultacie często niższe koszty. Fullpolisa jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w ramach tej kategorii. Ograniczanie się do jednego ubezpieczyciela jest nieefektywne przede wszystkim z finansowego punktu widzenia. Ostatecznie OCP busa stanowi dość szczególny przypadek i tym samym trudno znaleźć w nim samemu najskuteczniejsze rozwiązania. W początkowej fazie prowadzenia firmy możliwe oszczędności są najbardziej istotne. Z czasem koszty z tym związane powinny stanowić mniejszą część budżetu. Poszukiwania optymalnego ubezpieczyciela powinno więc sprowadzać się do skorzystania z oferty multiagencji. Jednocześnie trudno jest całkowicie wyeliminować korzystanie z ubezpieczeń, gdy to bus jest naszym podstawowym narzędziem, które prowadzi do osiągania zysków.