Drewno konstrukcyjne ile waży?

Drewno konstrukcyjne ile waży?

Drewno konstrukcyjne ile waży? Budowanie domu szkieletowego z drewna konstrukcyjnego c24, wiąże się z poszukiwaniem tartaku, który posiada na składzie wysokiej jakości wysuszony materiał budowlany. Pojawia się również pytanie: drewno konstrukcyjne ile waży i jakie koszty będą wiązały się z jego zakupem? Waga belek zależy przede wszystkim od ich wilgotności oraz gatunku drewna. Przed rozpoczęciem budowy, firma podejmująca się postawienia domu szkieletowego musi ustalić wagę drewna konstrukcyjnego na metr sześcienny. Jest to bardzo istotny wskaźnik obliczany przed rozpoczęciem projektowania domu.

Drewno konstrukcyjne ile waży?

Znajomość wagi drewna konstrukcyjnego na domy z drewna klejonego jest niezbędna do dokładnego obliczenia wagi gotowej konstrukcji. Pozwoli to z wyprzedzeniem określić spodziewane obciążenie fundamentu i elementów konstrukcji wsporczych. Ponadto trzeba znać wagę drewna, aby określić rodzaj transportu. Wilgotność drewna konstrukcyjnego zależy od czasu trwania oraz warunków jego suszenia i przechowywania. W przypadku budowania domu szkieletowego z drewna konstrukcyjnego cena jest bardzo ważna i wynosi około 1500 zł za m3.

Kategorie wilgotności drewna na dom

W zależności od wilgotności drewna na dom, która jest określana, jako procent masy wody, która znajduje się w drewnie do masy suchego drewna, występuje następujący podział:

 • Suche drewno konstrukcyjne na domy z bala klejonego, szkieletowe o wilgotności do 18% poddane było suszeniu komorowemu i przechowywaniu w suchym i ciepłym pomieszczeniu
 • Suszone drewno na dom z wykorzystaniem powietrza osiąga wilgotność od 19 do 23%. Wilgotność drewna jest zrównoważona wilgotnością powietrza otaczającego. Jest to uzyskiwane dzięki długiemu jego przechowywaniu w warunkach naturalnych.
 • Surowe drewno osiągające wilgotność od 24 do 45% to takie, które w danym momencie jest w trakcie suszenia, poczynając od stanu świeżego ścięcia do stanu równowagi.

Co to jest sztuczne i naturalne suszenie drewna konstrukcyjnego?

Aby osiągnąć wymaganą zawartość wilgoci, stosuje się suszenie. Suszenie belek odbywa się na różne sposoby. Suszenie atmosferyczne polega na odwodnieniu drewna w sposób naturalny. Materiały budowlane układa się na płaskiej powierzchni. Jednocześnie bardzo ważne jest zapewnienie swobodnego dostępu powietrza do wszystkich powierzchni drzewa.

Naturalne suszenie ma kilka zalet:

 • Drewno konstrukcyjne ile waży?
  Drewno konstrukcyjne ile waży?

  Wilgotność, a tym samym waga drewna, równomiernie spada na całej długości. W tym przypadku wilgoć jest tracona nie tylko przez powierzchnię, ale także przez głębokie warstwy.

 • Jednolity spadek wilgotności zwiększa odporność drewna na odkształcenia. Podczas eksploatacji deski zachowują swoją pierwotną geometrię.
 • Technika suszenia nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Dzięki tej funkcji metr sześcienny drewna kosztuje mniej.
 • To, ile waży suche drewno do budowy domu szkieletowego, zależy od stopnia utraty płynu. Przy suszeniu atmosferycznym poziom wilgoci można obniżyć do 12-15%.

Sztuczne suszenie drewna na dom polega na zastosowaniu specjalnych komór, w których temperatura sięga 65-100 stopni. Główną zaletą tej techniki nad naturalnym suszeniem jest czas. Pełna obróbka zajmie tylko kilka dni, a naturalne suszenie zajmie kilka miesięcy. Dodatkowo komora termiczna pozwala na obniżenie poziomu wilgotności nawet o 4%. Ciężar konstrukcji drewnianych wykonanych z takiego drewna na konstrukcje szkieletowe będzie minimalny.

Ile waży drewno na konstrukcje szkieletowe suszone naturalnie?

Jego masa będzie najwyższa. Nawet w przypadku lekkich drzew iglastych liczba ta sięga 600 kg, więc drewno o wilgotności powyżej 40% jest wykorzystywane do prac budowlanych w ograniczonym zakresie.

 • Sosna i świerk – nie mniej niż 600-650 kg (deska krawędziowa o naturalnej wilgotności).
 • Jesion i brzoza – nie mniej niż 700-750 kg.
 • Modrzew i dąb – 800-850 kg.

Waga materiałów drewnianych zależy od wielu czynników. Przede wszystkim – rodzaj

 • Lekkie – poniżej 500 kg. Odmiana ta obejmuje drewno iglaste (suszenie komorowe).
 • Średnie- do 650 kg. Najbardziej poszukiwanymi materiałami są jesion i brzoza (suszenie komorowe).
 • Ciężkie – waga powyżej 700 kg. Głównymi przedstawicielami kategorii są modrzew i dąb (suszenie komorowe).

Aby dokładnie obliczyć wagę drewna konstrukcyjne do budowy domu szkieletowego, należy wziąć pod uwagę procentową zawartość wilgoci, rozmiar materiału budowlanego i rodzaj drewna, z którego jest wykonane. Koncentrując się na tych wskaźnikach, można szybko obliczyć masę wymaganą do pracy i dowiedzieć się, na przykład, ile ważą 4 metry sześcienne belek sosnowych.

Waga konkretnych rodzajów drewna konstrukcyjnego

Masa drewna konstrukcyjnego c24 jest często podawana w jednostkach – kg/kubik. Czym jest kubik? Jest to zwyczajowa nazwa dotycząca metra sześciennego oraz jego gęstości. W przypadku sosny jej waga określana jest – 550 kg masa za metr sześcienny drewna. Świerk natomiast osiąga wagę 470 kg na metr przestrzenny. Modrzew to waga 690 kg na metr sześcienny. Ważne! Drewno suszone komorowo jest stabilne, wytrzymuje duże obciążenia, trwalsze i odporniejsze na sine przebarwienia, pleśń, grzyby. W przypadku stosowania nieosuszonego drewna konstrukcyjnego klejonego w konstrukcjach dachowych, po wyschnięciu drewno kurczy się, deformuje i może występować gnicie.