Jak zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalności

Jak zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalności

Jak zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalności – środki unijne przyczyniają się do tego, że każda osoba ma możliwość spełnienia marzenia o własnej działalności gospodarczej. W chwili obecnej znaczna część naszego społeczeństwa jest zainteresowana taką formą zarobku na własny rachunek. Dlatego też chcemy przekazać Tobie kilka przydatnych informacji, które będą dotyczyły tego, jak zdobyć środki unijna na rozpoczęcie działalności.

Co to jest działalność gospodarcza?

Aby móc daną działalność nazwać działalność gospodarczą to musi się ona charakteryzować przede wszystkim trwałością swojego funkcjonowania, jak również musi być to działalność wykonywana w sposób ciągły oraz zawodowy. Wykonywanie działalności w sposób zawodowych powinno się odznaczać charakterem wytwórczym, usługowym, budowlanym, bądź handlowym. Otóż, gdy jedno z tych aspektów nie zostanie spełnione to oczywiście o działalności gospodarczej nie może być mowy. Każda działalność gospodarcza musi być też w odpowiedni sposób zarejestrowana. Istnieje wiele rodzajów działalności gospodarczych i jest nim nie tylko jednoosobowa działalność gospodarcza, ale też spółka jawna, spółka cywilna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, czy też spółka partnerska. Oczywiście wybór tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej chcielibyśmy prowadzić jest bardzo kluczowy, ponieważ od tego uzależnionych jest wiele ważnych aspektów, do których należy zaliczyć między innymi: formę opodatkowania, wysokość konieczności wniesienia kwoty kapitału zakładowego, bądź też kwestię odpowiedzialności za podejmowane czynności w firmie. A więc jak widać, różnic tych pomiędzy poszczególnymi rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych jest bardzo wiele. I mogę one rzutować na przyszłe funkcjonowanie danej firmy. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji należy się w rzetelny sposób na tą kwestią zastanowić.

Zalety bycia właścicielem firmy

Każda osoba, która jest właścicielem swojej firmy może czuć dużą satysfakcję, że udało jej się coś konkretnego w życiu osiągnąć. Oprócz tego, jak powszechnie wiadomo, posiadanie własnej firmy wiąże się także generowaniem o wiele większych zysków, ale również z tym, że można swój czas pracy ustalać w sposób indywidualny. 

Wady bycia właścicielem firmy

Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą doskonale wie, że wiąże się z tą kwestią bardzo dużo obowiązków służbowych, ponieważ trzeba zadbać o wszystkie aspekty związane z firmą, ale również z pracownikami i samym sobą. Na przedsiębiorcy więc spoczywa odpowiedzialność za wszystkie rozliczenia związane z urzędem skarbowym, jak i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ale oprócz tego trzeba na bieżąco pilnować wszystkich zmian w przepisach prawnych, które co roku zachodzą, jak i sprawy związane z logistyką, czy też kwestiami związanymi z opłatami za wynajem lokalu, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Aczkolwiek obowiązków tych jest zarazem o wiele więcej. Trzeba również przede wszystkim pamiętać o tym, żeby przestrzegać przepisów kodeksu pracy i rozliczać się ze swoimi pracownikami w sposób terminowy. 

Zobacz koniecznie:

Pożyczka na start, czyli wsparcie dla nowych przedsiębiorców

O pożyczce na start zdążyło już usłyszeć pewnie duże osób, ale też szerokie grono społeczeństwa polskiego zarazem nie wie, na czym szczególnie opiera się taka forma pomocy finansowej dla firm.

Trzeba powiedzieć, że pożyczka na start charakteryzuje się bardzo niskim oprocentowaniem, z którego będzie zadowolony każdy pożyczkobiorca i zarazem które wynosi 0,25%. Pożyczki dla przedsiębiorców z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej, a między innymi w obecnej chwili mikro pożyczka unijna, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszego społeczeństwa. Wpływ na takie zjawisko ma przede wszystkim to, że jest ona łatwa w uzyskaniu, jak również, aby ją dostać nie trzeba wpłacać wkładu własnego, ani też opłaty amortyzacyjnej.

Pożyczka dla firm na start jest oferowana przede wszystkim tym osobom, które niestety pozostają bez pracy przez długi czas, ale też jest oferowana tym, którzy skończyli trzydzieści lat. Pożyczka unijna na start może być spłacana nawet przez okres 7 lat, a więc aż przez 84 miesiące. 

Wymogi formalne, jakie trzeba spełnić, aby móc dostać Pożyczkę na start

Jak zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalności
Jak zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalności

Otrzymanie pożyczki na start nie jest trudne, a cały proces przebiega stosunkowo szybko. Mając na uwadze, że z tej formy finansowania chce skorzystać wiele osób, to niestety kolejka osób po taką dotację jest dość długa. Podczas weryfikowania nadesłanych wniosków o taką formę pomocy bierze się pod uwagę przede wszystkim to, jaki okres czas dana osoba pozostaje osobą bezrobotną, to czy była w przeszłości karana, jak również to, czy korzysta jednocześnie z innych form wsparcia finansowego na działalność gospodarczą. Pożyczka na start jest pomocą finansową dla nowych przedsiębiorców, ale dla takich, którzy ukończyli 30 lat. Osoby, które są młodsze mają możliwość skorzystania z innych form finansowania, na przykład takich, które są oferowane przez powiatowe urzędy pracy.