Jakiej powierzchni potrzeba na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW?

Jakiej powierzchni potrzeba na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW?

Jakiej powierzchni potrzeba na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW? Aż dziw bierze, ale efekt fotowoltaiczny, na którego zasadzie powstaje z promieniowania słonecznego prąd elektryczny, został odkryty już w roku 1839. Jako pierwszy dostrzegł je francuski naukowiec Aleksander Edmund Becquerel, ojciec noblisty fizyka Antoine Henri’ego Becquerela.

Fotowoltaika – prąd ze słońca

Upłynęło sporo czasu zanim efekt fotowoltaiczny zaczął być wykorzystywany na szeroką skalę, czyli przemysłową. Myli się jednak ten, który sądzi, że fotowoltaika zaistniała dopiero w XXI wieku. Ten efekt był wykorzystywany wcześniej, chociażby w popularnych w latach 80. i 90. XX wieku kalkulatorach.

Jakiej powierzchni potrzeba na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW?
Jakiej powierzchni potrzeba na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW?

Oczywiście prąd ze słońca produkowany przez instalacje fotowoltaiczne stał się popularny i pożądany od niedawna. Tutaj duże znaczenie ma oficjalna polityka rządów, w tym polskiego, promująca inwestycje w panele solarne, jako alternatywne dla paliw kopalnych źródła prądu i ciepła. Społeczność jako taka musi być zachęcana do nowinek, ale szybko się uczy, a dostępność różnorakich programów pomocowych w rodzaju “Mój prąd”, wyraźnie temu sprzyja. Obecnie już w najmniejszych miejscowościach, w tym położonych na krańcach kraju niespecjalnie kogokolwiek dziwi instalacja fotowoltaiczna na dachu sąsiada. Niemniej kwestia środowiskowa, tak nagłaśniana przez media, dla zainteresowanych ma zazwyczaj znaczenie drugorzędne. Pierwszymi pytaniami, jakie słyszy właściciel takiej instalacji, są: “Czy to się opłaca?”, “A ile to kosztuje?” oraz “Czy aby się to nie psuje?”. Mimo ciągle obecnego sceptycyzmu ludzie chętnie korzystają właśnie przede wszystkim z różnorakich dofinansowań i nie słychać już praktycznie słowa “Fanaberia”, czy ” Głupi wynalazek”.

Polecamy w temacie fotowoltaikę:

Czy prąd ze słońca się opłaca?

Prąd ze słońca opłaca się zawsze, ponieważ po wydaniu pieniędzy na inwestycję, później już tylko liczymy zysk. Domowe panele fotowoltaiczne nie są jednak zyskiem stricte, ponieważ za produkowany przez nie prąd nikt nam nie zapłaci. Nasz zysk polega na zmniejszeniu wydatków na opłacenie rachunków za prąd z sieci, a czasami również za energię cieplną, jeżeli nasz zestaw fotowoltaiczny zasila np. pompę ciepła. Sztuka “zarabiania” na energii ze słońca polega przede wszystkim na właściwym doborze mocy, jaką zamierzamy pozyskiwać z fotowoltaiki na naszej posesji.

Zobacz również:

Moc ogniw dla domu

Najlepszym rozwiązaniem dla domu są ogniwa fotowoltaiczne o takiej mocy, która całkowicie zabezpieczy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie jest to to trudne do ustalenia, wystarczy znać ilość zużytej przez gospodarstwo domowe energii elektrycznej, a przy obliczeniach może nam pomóc każdy dystrybutor paneli fotowoltaicznych lub monter instalacji. Takie obliczenia można również przeprowadzić samodzielnie, znajdując w internecie stronkę z kalkulatorem powierzchni. Po dokonaniu obliczeń zużycia, planujemy moc instalacji fotowoltaicznej, którą zamówimy dla naszego domu. Warto tutaj jednak wziąć pod uwagę przyszłość, np. instalację pompy ciepła, czy ogrzewania elektrycznego, zakup płyty indukcyjnej, czy wreszcie wymiana auta stricte spalinowego na samochód elektryczny lub hybrydowy.

Powierzchnia i ustawienie paneli fotowoltaicznych = moc instalacji

Żeby móc pozyskiwać prąd ze słońca trzeba znaleźć fotowoltaice odpowiednią ilość miejsca w najbardziej nasłonecznionym rejonie dachu lub na posesji. Odnośnie do kątów nachylenia, które są uzależnione od kierunku ustawienia paneli, to najlepsze wybierze doświadczony monter instalacji fotowoltaicznych. Niemniej warto wiedzieć, że:

  • najlepszym kierunkiem jest południe z kątem nachylenia paneli 30-40°;
  • nieco gorszym, ale skutecznym w wymiarze od 90 do 95% efektywności są kierunki południowo-wschodni oraz południowo-zachodni, z kątem nachylenia paneli 25-55°;
  • najmniej efektywnymi kierunkami z wydajnością rzędu do 80% są kierunki wschodni oraz zachodni z kątem nachylenia paneli 25-40°;
  • w kierunku północnym paneli w Polsce się nie ustawia, ponieważ wydajność instalacji jest tutaj nieopłacalna.

Powierzchnia paneli fotowoltaicznych

Ustawiony pod odpowiednim kątem oraz w optymalnym kierunku panel fotowoltaiczny będzie produkował czysty prąd. Jednakże liczy się tutaj ilość paneli, gdyż im jest ich więcej, tym więcej energii zostanie wyprodukowanej. Jednakże tutaj pojawia się problem, ponieważ zdarzają się gospodarstwa domowe z dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, a jednocześnie z brakiem miejsca na zainstalowanie fotowoltaiki o odpowiedniej dla domu mocy. Dzieje się tak dlatego, że dla większej mocy potrzeba większej powierzchni do łapania przez panele słoneczne promieni. Instalacja o mocy 3 KW potrzebuje powierzchni na panele o rozmiarze ok. 13 m2, ale już instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW oznacza przygotowanie powierzchni o rozmiarze ok. 45 m2, czyli prostokąta dachu o rozmiarach 9 x 5 metra. Wydawać się może, że to nie problem, bo można zaprojektować dom tak, że miejsce na dachu się znajdzie, a i dom zostanie usytuowany tak, aby nie podlegać żadnym zacienieniom. To prawda, w rejonach wiejskich i podmiejskich jest to możliwe, ale problem istnieje, gdyż wiele budynków już stoi, a pod fotowoltaikę budowane nie były. Czasami więc panele widujemy pracujące na ziemi.