Kamera cofania – prosty sposób na podniesienie komfortu jazdy

Kamera cofania - prosty sposób na podniesienie komfortu jazdy

Kamera cofania – prosty sposób na podniesienie komfortu jazdy – prowadzenie samochodu to obecnie powszechna umiejętność. Nierzadko jest wręcz niezbędna dla uzyskania pracy czy też poprawy standardu życia. Nie jest jednak tajemnicą, że wraz ze wzrostem liczby samochodów oraz kierowców, na drogach pojawia się coraz więcej sytuacji w których nawet doświadczeni kierowcy nie wstydzą się prosić o pomoc. Manewrem, który sprawa najwięcej problemów jest cofanie oraz parkowanie tyłem. Dlatego też w ostatnim czasie niezwykle popularne stały się kamery cofania.

Dlaczego parkowanie tyłem sprawia problemy?

Wydawać się może, że osoba posiadająca prawo jazdy powinna być w stanie wykonywać wszystkie manewry, a te wykonuje się przecież w oparciu o to, co widzimy w lusterkach. Praktyka pokazuje, że niestety nie jest to prawda. Już samo prawidłowe ustawienie lusterek bywa nie lada wyzwaniem! Wielu początkujących, oraz niedzielnych, kierowców otwarcie przyznaje, że nie potrafi prawidłowo ustawić lusterek i fotela. I choć wydaje się to co najmniej nieprawdopodobne, to nie mniej powszechne jest świadome rezygnowanie ze zmiany ustawienia tych elementów. Czy w obliczu takich faktów można dziwić się ilością nieprzyjemnych incydentów do jakich dochodzi na parkingach? Brak widoczności połączony z brakiem umiejętności to co najmniej niebezpieczna mieszanka, a uszkodzenie auta to jedynie jej skutek. Czy można temu zaradzić lub przynajmniej zmniejszyć ilość takich sytuacji? Tak. Rozwiązaniem jest właśnie montaż kamery cofania.

Co to jest kamera cofania?

Kamera to urządzenie, które wspiera kierowcę podczas wykonywania manewru parkowania tyłem czy zawracania. Szczególnie użyteczna jest w autach, które są użytkowane przez kilku kierowców. Dzięki niej można zrezygnować z radykalnego przestawiania ustawień bocznych lusterek. Za sprawą kamerki cofania osoba kierująca autem dokładnie widzi jaka odległość dzieli samochód od przeszkody, a także to jak każdy kolejny ruch kierownicy zmieni tor jazdy. W autach nowej generacji kamera cofania to już wyposażenie standardowe, bez którego trudno jest wyobrazić sobie bezpieczną jazdę. W starszych modelach kamerki montowane są zwykle w ramce tablicy rejestracyjnej. Urządzenie to pozwala obserwować na ekranie to, co dzieje się za samochodem oraz po jego bokach. I to wyjątkowo dokładnie! Na ekranie przy pomocy kolorowych linii zaznaczony jest tor jazdy oraz odległość jaka dzieli tył auta od stojącej za nim przeszkody. Niektóre modele posiadają też dodatkowy, dźwiękowy, system ostrzegania przed zderzeniem.

Dlaczego warto mieć kamerę cofania?

Kamerka przydaje się nie tylko dla świeżo upieczonych kierowców czy osób starszych. Doceni ją każdy kierowca chociażby podczas wyjazdu z mocno zatłoczonego parkingu. Nie mniej użyteczna i pomocna jest podczas deszczu, śnieżycy czy jazdy pod słońce. Kamera pozwala nie tylko oceniać odległość dzielącą auto od zaparkowanych obok samochodów, ale też poznać rodzaj przeszkody stojącej za autem. Oznacza to, że dzięki niej bez wychodzenia z pojazdu można sprawdzić z jakiego powodu uruchamia się czujnik parkowania. W końcu nie jest tajemnicą, że niektóre czujniki nie widzą różnicy między wysokim krawężnikiem, a leżącą za autem plastikową butelką, a wyjątkowo czułe egzemplarze potrafią uruchomić się z powodu wysokiej trawy. Dlatego też kamery cofania to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też podnoszące bezpieczeństwo. Kamera pozwala monitorować to co dzieje się wokół auta bez opuszczania go. Przyda się to nie tylko podczas niekorzystnej aury. Kamerka to rozwiązanie po które powinien sięgnąć każdy, kto zmuszony jest parkować samochód w miejscach w których nie czuje się bezpiecznie. Obraz z kamery pozwoli pozostać w aucie do czasu, aż zniknie zagrożenie takie jak chociażby bezpański pies!

Jak dbać o kamerę cofania?

To, jak powinniśmy dbać o kamerę w dużej mierze zależy od modelu jaki wybierzemy i miejsca w którym zostanie zamontowana. Kamerka to urządzenie, które jest dobrze przystosowane do niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie ma więc ryzyka, że odmówi pracy pod wpływem mrozu. Trzeba jednak pamiętać, że aby mogła pełnić swoją rolę oko kamery musi być czyste. Podstawowym zabiegiem konserwującym o jakim warto pamiętać przez cały rok jest oczyszczanie obiektywu np. z błota. O regularnej konserwacji kamery trzeba pamiętać zimą, kiedy służby drogowe walczą z zalegającym na jezdni śniegiem i lodem. Używana do tego celu sól drogowa to substancja wyjątkowo szkodliwa dla delikatnego plastiku. Dlatego zimą warto czas od czasu przetrzeć oko kamery za pomocą wody destylowanej i szmatki z mikrofibry.

Jak montować kamerę cofania?

Montaż kamery cofania nie jest trudny. Czynność ta nie wymaga ani specjalnego sprzętu ani szczególnych elementów. Wszystko co jest do tego potrzebne znajduje się w zestawie wraz z kamerką. Czy jednak warto robić to samodzielnie, na podstawie instrukcji? Zamontowanie kamery w serwisie daje swoistą gwarancję, że sprzęt jaki kupiliśmy działa prawidłowo czyli nie przekłamuje. Pracownicy warsztatu są w stanie szybko ocenić kompletność zestawu oraz sprawność urządzenia.